light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЛЕГИЈА ДОБИО ПОСАО У ЗАБЕЛИ, СКЛАПА ВЕНЦЕ ЗА ПОГРЕБНУ ФИРМУ Бивши командант ЈСО ради за предузеће које има уговор са затвором

19.11.2024. 17:46 17:55
Пише:
Извор:
Телеграф.рс/Информер
s
Фото: youtube prinstcrin/ B92

Бивши командант Јединице за специјалне операције (ЈСО), Милорад Улемек Легија (56), који је осуђен за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића, у затвору почео је да се бави баштованством, а поред тога прави и погребну опрему.

Милорад Улемек са још неким осуђеницима ради за једно познато погребно предузеће из Пожаревца, а тај посао му је плаћен, сазнаје Информер.
-    Легија је радно ангажован на склапању венаца за погребну фирму са којим је управа затвора "Забела" склопила уговор. Тај посао му иде од руке пошто се бави и сликарством. Он је током боравка иза решетака завршио и обуку за примену основних ликовних техника, а ликовну секцију такође може да похађа свакодневно. Њему у посету, осим породице, долази и професор сликарства. Бивши легионар је постао и баштован, па тако са другим затвореницима из "Алкатраза", у кругу строго чуваног затвора, сређује траву, цвеће и саднице - открива добро обавештен извор из пожаревачког затвора.
У овом погребном предузећу за Информер су потврдили да имају уговор са Забелом, али нису прецизирали које им декорације раде затвореници међу којима је и Легија. Управе за извршење кривичних санкција саопштила је прошле године како један од најпознатијих српских осуђеника проводи време у "Алкатразу".
- Почетком 2022. године, добио је посао у затвору и у априлу кренуо на психо-терапије. Свакога дана има могућност да борави ван собе седам сати и то три пута дневно. Два сата напољу, два сата у теретани, два сата током друштвено-спортских активности и од када је постао радно ангажован и у тим активностима проводи додатних сат времена ван собе - речено је прошле године из Управе за извршење кривичних санкција.
Тада је откривено да Легија време ван собе проводи у друштву и дружењу са другим осуђеницима у чајној кухињи коју користе и други осуђеници.
- Од априла 2022. године Улемек похађа и специјализовани програм Општи когнитивно-бихејвиорални програм у циљу додатне психосоцијалне подршке - наведено је тада.
Поред тога, Легија је написао две књиге "Пси рата: Украјина, Сирија, Либија", у којима је, по свему судећи, описао свој боравак у тим земљама док је био припадник Легије странаца.
Он је преко адвоката тражио да буде пуштен на условну слободу наводећи да је одлежао половину казне.
- За време издржавања казне, више од 20 година, Улемек и Бранко Берчек су без иједног дисциплинског прекршаја. Чак учествују у свим доступним програмима ресоцијализације, максимално поштују правила и особље завода, негују породичне односе, што и сам завод посебно истиче у својим извештајима које сваке две године подноси суду. Тиме показују да су спроведени програми успешни и да се исто понашање може очекивати и током условног отпуста. Те чињенице закон узима у обзир. Напомињем да је Улемек на недавном Сајму књига имао преко двадесет наслова од укупно 29 књига које је написао. У питању је књига "Самурај 2" и "Пси рата", трилогија Либија, Сирија, Украјина - навео је у захтеву Легијин адвокат Александар Ковачевић.
Међутим, Виши суд у Београду је пре неколико дана одбацио Легијину молбу за пуштање на условни отпуст, уз образложење да није издржао две трећине казне. Легија се у свом захтеву позвао на стари закон по којем је на слободу могао да изађе након издржане половине казне, односно 20 година затвора.
Током боравка у „Алкатразу“, Легија је два пута ступао у штрајк глађу, 2021. и 2023. године, тражећи да своје супруге и децу виђају без непробојног стакла, као и право на ресоцијализацију и напредовање током издржавања казне, право на рад, школовање, на посету блиских лица у посебним просторијама и посете других особа, као и Уставом гарантовано право да буде обавештен о разлозима због којих му се продужава боравак у самици сваке две године.
Легија је годинама виђао супругу Александру Ивановић једном месечно кроз блиндирано стакло, без икаквог физицког контакта, а нови кућни ред у пожаревачком затвору "Алкатраз" му од пре 2020. омогућава непосредан контакт, па чак и пољупце!
Он је био први становник "Алкатраза", затвора који се налази унутар затвора "Забела" код Пожаревца и у њега је пребачен 9. јула 2010., под невероватним мерама обезбеђења и од тада је тек неколико пута у пратњи Жандармерије извођен из овог простора и то како би сведочио на суђењима.

 

Извор:
Телеграф.рс/Информер
Пише:
Пошаљите коментар