light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ФИНАНСИЈСКА ПИСМЕНОСТ НИЈЕ ЛУКСУЗ, ВЕЋ КЉУЧНА ВЕШТИНА ЗА ЖИВОТ: Група за образовање мења животе младих

27.11.2024. 12:09 12:53
Пише:
Извор:
Дневник
foto
Фото: Мирослава Симић Коцић

Како оснажити младе да буду сигурни у доношењу финансијских одлука и припремити их за будућност у којој разумевање економских процеса постаје кључ успеха?

Програм „Финансијска писменост“, који спроводи Група за образовање, одговара на ова питања, мењајући перспективе више од 1.500 ученика годишње широм Србије.

У трећој години реализације програма укључује се 48 средњих школа широм Србије и нових 1500 ученика који ће кроз интерактивне радионице стећи практична знања о управљању буџетом, препознавању ризика, инвестирању и коришћењу дигиталних алата. Кроз цео процес водиће их 57 ментора из компанија - партнера програма који су посебно обучени да ученицимаи приближе свет финансија. Програм „Финансијска писменост“, спроводи Група за образовање (Достигнућа младих у Србији, Нордеус фондација, Иницијатива Дигитална Србија и Центар за промоцију науке), а финансијску и менторску подршку су пружиле водеће компаније из области банкарства, осигурања и телекомуникација, и то су А1 Србија, Banca Intesa, Erste Banka, Generali osiguranje, OTP Banka, Telekom Srbija, UniCredit Banka i Wiener Städtische осигурање.

промо
Фото: Промо

Развој финансијске писмености широм Србије 

Програм је током година показао значајан напредак, ширећи свој обим и утицај. У школској 2022/23. години учествовало је 15 школа из 13 градова, обухватајући 500 ученика, уз подршку 17 ментора и 6 компанија партнера. Већ наредне године, 2023/24, програм је укључио 51 школу из 20 градова, са више од 1.500 ученика, 55 ментора и 10 партнера. До сада је више 2000 ученика прошло кроз овај програм и оснажено за боље одлуке у будућности. 

Радионице су реализоване у средњим школама различитих профила – гимназије, техничке, економске, пољопривредне, медицинске и уметничке школе. Ученици из различитих градова и места из целе земље имали су прилику да кроз овај програм унапреде своје знање и вештине, јер је посебан нагласак стављен на то да програм буде доступан младима како у урбаним срединама, тако и у мањим местима. 

фото
Фото: Мирослава Симић Коцић

Финансијска писменост као кључ промене 

Теме обухваћене програмом прилагођене су потребама младих и фокусирају се на кључне финансијске аспекте: прављење буџета, планирање будућности, разумевање основних финансијских појмова попут кредита, камате, инвестиција и осигурања, као и доношење информисаних одлука у различитим животним ситуацијама. Уз то, ученици су се упознали са дигиталним финансијским алатима и начинима да заштите своје финансије у све присутнијем дигиталном окружењу. Програм је осмишљен тако да кроз симулације стварних ситуација и интерактивне задатке приближи финансијске теме младима на занимљив и практичан начин. 

„Млади често сматрају да је новац нешто што долази из џепарца или као поклон, али кроз овај програм схватили су да штедња није одрицање, већ улагање у будућност,“ рекла је Марина Прибиш, наставница предузетништва у Техничкој школи „Милева Марић Ајнштајн“ у Новом Саду. Док је Марија Урошевић, наставница из Крушевца нагласила да „финансијска писменост није луксуз, већ кључна вештина за живот“

Деца су кроз радионице схватила колико финансијске одлуке, чак и оне наизглед мале, могу имати дугорочан утицај на њихов живот и заједницу. 

фото
Фото: Марија Урошевић

Сара, ученица из Крушевца, издвојила је лекцију о кредитима као посебно корисну: „Схватила сам колико је важно разумети како кредит функционише, јер то није нешто што користе само наши родитељи – и ми ћемо једног дана суочити са тим изазовима.“ 

Наставници су приметили и промену ставова својих ученика, наглашавајући како су након радионица почели у својим бизнис плановима да подразумевају осигурање, планирају непредвиђене трошкове и аналитички сагледавају опције улагања. 

“Увођење финансијске писмености у образовне програме од раног узраста није само питање пословне ефикасности, већ и друштвене одговорности. Обучавањем младих како да управљају новцем, стварамо генерације које су спремне да преузму одговорност за своју будућност, препознају прилике и правилно реагују на економске промене,” изјавио је Дарко Радичанин, извршни директор Достигнућа младих у Србији, организације која већ 19 година спроводи програме
предузетничког образовања у средњим школама широм Србије. 

Пројекат не завршава своју мисију овде. У наредним годинама, планирано је даље унапређивање и ширење програма како би још више школа и ученика добило прилику да буде део ове приче. Фокус ће бити на додатним темама које прате савремене финансијске изазове, уз још већу повезаност образовног система и привреде. 

фото
Фото: Мирослава Симић Коцић

“Овакав програм је прилика да се шири свест о финансијском здрављу, повезују људи и подстичу друштвене теме на различитим нивоима. Лично верујем да све учињено у овом програму има вишеаспектну вредност, а време ће бити сведок томе,” утисак је једног од ментора програма. Кроз оснаживање младих знањем и вештинама, овај програм не само да помаже појединцима да боље разумеју и управљају својим финансијама, већ доприноси стварању одговорнијег и стабилнијег друштва. Резултати остварени до сада показују колико је улагање у финансијско образовање младих важно и неопходно, док планови за будућност доносе обећање даљег развоја и ширења програма. „Финансијска писменост“ није само пројекат – то је инвестиција у генерације које ће обликовати нашу заједничку будућност.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар