ЖИВОТ БЕЗ ПРЕПРЕКА Како слепе особе у Србији пробијају баријере у образовању и запошљавању
У Србији живи више од 12.000 особа оштећеног вида које се свакодневно суочавају са препрекама у процесу образовања, тражења посла, али и бројних предрасуда које су присутне у друштву, наводе из Савеза слепих Србије.
Секретар Савеза слепих Србије Јелена Стојановић нагласила је да се особе оштећеног вида још од детињства суочавају са препрекама, јер родитељи не знају како треба поступати са слепим дететом. Истакла је да Савез слепих Србије пружа максималну подршку у томе свим родитељима.
– У каснијем животном добу, слепе особе се суочавају са препрекама у процесу образовања и запошљавања – рекла је Стојановићева за Танјуг.
Новинарка Танјуга Малина Павловић рекла је да је за њу као особу оштећеног вида највећа препрека било то што није имала литературу у електронској форми док је студирала.
– Долазила сам у ситуацију да треба да спремам испит, а немам сву потребну литературу. На факултету је време важно, а ја сам морала да чекам да се литература скенира, што ми је негативно утицало на самопоуздање јер нисам имала могућност да учим – рекла је Павловићева.
Јелeна Стојановић је истакла да је Танјуг пример друштвено одговорне компаније и захвалила што је Малини Павловић пружена прилика да ради. Истакла је да она, као и Савез слепих Србије, желе да поруче да међу слепим особама има много високообразованих људи.
– Међу нашом популацијом има много магистара, доктора наука и високообразованих људи и зато саветујем послодавцима да следе пример Танјуга и пруже прилику особи са инвалидитетом да покаже своје квалитете – рекла је Стојановићева.
Малина Павловић је рекла да је то што јој је пружена прилика да ради у Танјугу остварење њеног сна.
– Док сам спремала најтеже испите на факултету, питала сам се да ли ће то једног дана имати сврху. Сада сам сваки дан на послу окружена људима од којих могу да учим, који имају много више искуства од мене у новинарству и то је оно што сам одувек желела да радим – рекла је Павловићева.