ЗБОГ ОВОГ ВИРУСА ДЕЦА ЗАВРШАВАЈУ У БОЛНИЦИ Делује безазлено, а изазива озбиљну дехидратацију
БЕОГРАД: У Србији сваке године више хиљада деце заврши у болници због тешке дехидрације узроковане ротавирусом, који се сматра и најчешћим узорком тешких цревних инфекција и дехидратације код деце млађе од пет година, закључено је на данас одржаном симпозијуму "Перспективе имунизације против рота вируса и варичеле".
На скупу, који су организовали Институт за истраживање и развој добрих пракси "Well-being international" учествовали су водећи стручњаци из области педијатрије, инфектологије, епидемиологије и гинекологије, са циљем подизања свести о значају вакцинације против ових честих, али потенцијално опасних вирусних болести.
Имунолог Јелена Војиновић изјавила је да ротавирус није само пролазна инфекција, већје водећи узрок тешке дехидрације код деце, која може да захтева хоспитализацију и озбиљне медицинске интервенције.
"Вакцинација је најефикаснији начин да заштитимо децу и смањимо притисак на здравствени систем", рекла је она.
Учесници су истакли и да варичела (овчије богиње), иако се често доживљава као безазлена дечја болест, може да има озбиљне последице, нарочито код одраслих, трудница и особа са ослабљеним имунитетом, као и да се у Србији сваке године региструје око 40.000 случајева варичеле, док компликације попут енцефалитиса, упале плућа и секундарних бактеријских инфекција нису реткост.
Инфектолог Милош Марковић нагласио је важност имунизације.
"Иако се варичела најчешће јавља у детињству, компликације могу да буду озбиљне. Код трудница варичела може да изазове урођени синдром код новорођенчета, док код одраслих може да доведе до упале плућа и ожиљака на плућима. Вакцинација је најефикаснија заштита и спречава компликације које могу имати доживотне последице", рекао је Марковић.
Посебна пажња на скупу посвећена је важности укључивања вакцина против ротавируса и варичеле у национални календар имунизације, а како је речено многим европским земљама, захваљујући вакцинацији, број хоспитализација због ротавируса смањен је и до 80 одсто, док је вакцинација против варичеле значајно смањила број тежих компликација.
На симпозијуму је закључено и да су кључни изазови у Србији недовољна свест родитеља о компликацијама ротавируса и варичеле, ниска покривеност вакцинацијом посебно код деце предшколског узраста, потреба за модернизацијом календара имунизације у складу са препорукама СЗО, али и да је неопходно континуирано радити на едукацији родитеља и здравствених радника о предностима имунизације.