ЗАШТО СЕ РИБА ЈЕДЕ ТОКОМ ПОСТА, А ПРАСЕ НЕ? Теолог Ђурђевић открива и ОБЈАШЊАВА зашто је тако
Ово разликовање има корене у древној црквеној пракси, где је месо топлокрвне животиње представљало луксуз и било симбол уживања, док је риба била скромнија храна, навео је теолог.
Божићни пост траје до Божића, односно 7. јануара, а у претходном периоду теолога Александра Ђурђевића многи су питали зашто се риба једе током поста, с обзиром да је и риба животињског порекла.
Он је истраживао и дао одговор верницима на то питање.
- Зашто је риба чистија животиња од свиње? Током поста је забрањено јести намирнице животињског порекла, али је дозвољено јести рибу, што збуњује многе вернике. Хајде да видимо зашто је то тако. Зашто је риба посна ако и риба садржи месо?Храна која се једе у току поста је иста она коју су у доба Римљана верници могли себи да приуште, а то су риба и поврће - навео је он на свом Инстаграм профилу.
Додао је да риба и морски плодови нису сматрани луксузном храном у библијско време, док данас то јесу.
- Риба није топлокрвна животиња и њено месо подлеже другачијој класификацији него месо сисара или неких птица. Ово разликовање има корене у древној црквеној пракси, где је месо топлокрвне животиње представљало луксуз и било симбол уживања, док је риба била скромнија храна. У православном хришћанству, појам посна не значи нужно да нешто не садржи месо у биолошком смислу, већ се односи на традицију и духовно значење поста - објаснио је Ђурђевић.
Риба је историјски сматрана једноставнијом и скромнијом храном и било је лакше уловити рибу него чувати стоку.
- Такође, њен улов није био луксуз као узгој стоке, што је исто класификовало као посну храну. Риба има посебан значај у хришћанству и она је симбол првих хришћана - закључио је.
Извор: kurir.rs