ЗАШТИТА И РАЗВОЈ „ПОТАМИШЈА” Нове мере за очување природе и одрживу пољопривреду
На раном јавном увиду, до 24. јануара, налазиле су се измене и допуне просторног плана подручја посебне намене Предела изузетних одлика „Потамишје”.
Циљ израде измена и допуна је усклађивање планског документа са уредбом о проглашењу Предела изузетних одлика „Потамишје”, дефинисање нове границе посебне намене, као и редефинисање просторних целина и режима заштите планског подручја.
Кроз ове измене и допуне требало би да буде постигнута рационална организација простора и уређење у складу са могућностима и ограничењима у располагању природним и предеоним вредностима и потребама развоја подручја.
Предео изузетних одлика „Потамишје” налази се у централном делу Баната, у сливу Тамиша, дуж доњег дела тока ове реке. Пружа се правцем североисток–југозапад пратећи ток Тамиша, од Јаше Томића на северу, па до Опова на југу.
Изменама и допунама просторног плана обухваћене су територије пет градова и општина, односно 22 катастарске општине на подручју града Зрењанина и општина Ковачица, Опово, Пландиште и Сечањ, укупне површине око 50.240 хектара.
На том простору су заступљене све четири основне намене земљишта: пољопривредно, шумско, водно и грађевинско. Како је наведено у документу, у оквиру овог подручја коришћење природних ресурса, посебно пољопривредног и водног земљишта, треба да буде контролисано и усклађено са условима заштите природе.
Изменама и допунама просторног плана обухваћене су територије пет градова и општина, односно 22 катастарске општине на подручју града Зрењанина и општина Ковачица, Опово, Пландиште и Сечањ, укупне површине око 50.240 хектара
„Подручје посебне намене има велики рибњачки потенцијал који омогућава значајну производњу конзумне рибе и пружа прилику за увођење одређених аутохтоних врста у рибњачки узгој (лињак). Паралелно са тим обавезно је континуирано изловљавање алохтоних, инвазивних врста рибе”, наводи се у документу.
Истакнуто је и да је пољопривредну производњу ван режима заштите потребно ускладити са очувањем природне средине. Ово подручје располаже изузетно значајним површинама под травом, пашњацима и ливадама, па се као природно опредељење у домену пољопривредне производње намеће пашарење.
„Ратарску производњу потребно је преусмеравати на оне културе које захтевају што мањи хемијски третман, као што су спелта, јечам, зоб, луцерка и слично, са тенденцијом да након одређеног периода она постане органска”, пише у изменама и допунама Просторног плана „Потамишја”.