ZAŠTITA I RAZVOJ „POTAMIŠJA” Nove mere za očuvanje prirode i održivu poljoprivredu
Na ranom javnom uvidu, do 24. januara, nalazile su se izmene i dopune prostornog plana područja posebne namene Predela izuzetnih odlika „Potamišje”.
Cilj izrade izmena i dopuna je usklađivanje planskog dokumenta sa uredbom o proglašenju Predela izuzetnih odlika „Potamišje”, definisanje nove granice posebne namene, kao i redefinisanje prostornih celina i režima zaštite planskog područja.
Kroz ove izmene i dopune trebalo bi da bude postignuta racionalna organizacija prostora i uređenje u skladu sa mogućnostima i ograničenjima u raspolaganju prirodnim i predeonim vrednostima i potrebama razvoja područja.
Predeo izuzetnih odlika „Potamišje” nalazi se u centralnom delu Banata, u slivu Tamiša, duž donjeg dela toka ove reke. Pruža se pravcem severoistok–jugozapad prateći tok Tamiša, od Jaše Tomića na severu, pa do Opova na jugu.
Izmenama i dopunama prostornog plana obuhvaćene su teritorije pet gradova i opština, odnosno 22 katastarske opštine na području grada Zrenjanina i opština Kovačica, Opovo, Plandište i Sečanj, ukupne površine oko 50.240 hektara.
Na tom prostoru su zastupljene sve četiri osnovne namene zemljišta: poljoprivredno, šumsko, vodno i građevinsko. Kako je navedeno u dokumentu, u okviru ovog područja korišćenje prirodnih resursa, posebno poljoprivrednog i vodnog zemljišta, treba da bude kontrolisano i usklađeno sa uslovima zaštite prirode.
Izmenama i dopunama prostornog plana obuhvaćene su teritorije pet gradova i opština, odnosno 22 katastarske opštine na području grada Zrenjanina i opština Kovačica, Opovo, Plandište i Sečanj, ukupne površine oko 50.240 hektara
„Područje posebne namene ima veliki ribnjački potencijal koji omogućava značajnu proizvodnju konzumne ribe i pruža priliku za uvođenje određenih autohtonih vrsta u ribnjački uzgoj (linjak). Paralelno sa tim obavezno je kontinuirano izlovljavanje alohtonih, invazivnih vrsta ribe”, navodi se u dokumentu.
Istaknuto je i da je poljoprivrednu proizvodnju van režima zaštite potrebno uskladiti sa očuvanjem prirodne sredine. Ovo područje raspolaže izuzetno značajnim površinama pod travom, pašnjacima i livadama, pa se kao prirodno opredeljenje u domenu poljoprivredne proizvodnje nameće pašarenje.
„Ratarsku proizvodnju potrebno je preusmeravati na one kulture koje zahtevaju što manji hemijski tretman, kao što su spelta, ječam, zob, lucerka i slično, sa tendencijom da nakon određenog perioda ona postane organska”, piše u izmenama i dopunama Prostornog plana „Potamišja”.