light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗА СКРИНИНГ ЗА РАНО ОТКРИВАЊЕ РАКА ПЛУЋА ВЕЋ ЗАКАЗАНО 600 ПРЕГЛЕДА Важно је болест открити у раној фази

17.11.2024. 16:48 16:54
Пише:
Извор:
Танјуг
плућа
Фото: Ilustracija pixabay

Директор Клинике за пулмологију у Београду др Михаило Стјепановић рекао је данас да је у тој установи већ заказано око 600 прегледа у оквиру скрининг за рано откривање рака плућа, који је кренуо почетком новембра.

 Стјепановић је за Тан‌југ рекао да је скрининг од изузетног значаја за рано откривање болести због успешности лечења и смањења морталитета.
   

Истиче да се термини заказују само грађанима који спадају у ризичну групу, а то су они пацијенти код којих постоји највећа шанса да се открије канцер у раној фази, односно они који имају више од 50 година живота и више од 30 година пушачког стажа.  
    

Наводи да се рак открије код малог броја пацијената којима се ураде скрининг прегледи и да су у питању једноцифрени бројеви, али да је значајно када се на хиљаду прегледаних установи код 50 или 20 у раној фази.
 

"Када се рак плућа открије у раној фази, он може да се оперише и пацијенти могу после тога да се врате  својим нормалним животним активностима", истиче. 
 

Стјепановић наводи да је код карцинома плућа  за рано откривање проблематично то што има неспецифичне симптоме и додаје да грађани који су пушачи, кашаљ који је најчешћи симптом повезују са цигаретама и због тога се касније јављају лекару.
    

"Плућа су велики орган, па тек када промена порасте по неколико центиметара, дође до озбиљнијих тегоба као што су искашљавање крви или неки болови", додао је Стјепановић. 
 

Истакао је да грађани не би требало да страхују од скрининг прегледа јер је зрачење у малим дозама и са нискодозним скенерима који има још неколико пута мању дозу зрачења, односно од шест до осам пута мању дозу зрачења него стандардни ЦТ грудног коша.  
 

Стјепановић је објаснио да је процедура пријављивања за скриниг једноставна и да грађани могу да се пријаве на број телефона 066/267268, као и да упут и ни здравствено осигурање нису потребни, а термини прегледа су поподне.
 

Председница Удружења за борбу против рака плућа "Пуним плућима" Оља Ћоровић изјавила је да је њен мотив да помогне људима који се боре са том болешћу произашао из личног искуства, односно јер су јој и отац и супруг преминули од те болести.
 

"И тада је кренула прво борба Удружења за стављање савремених терапија на листу, што је било 2020. године. Сад је дошло и до проширења листе и проширења индикација. Значи, сваке године имамо нешто ново, за шта се боримо и залажемо", рекла је Ћоровић за Тан‌југ.

Она је додала да је поред скрининга за рано откривање рака плућа континуирана и брига брину о превенцији и борби против пушења.

"Истраживање је показало да је више од 40 одсто испитаника покушавало чак пет и више пута да остави пушење, али безуспешно. Само што је то било уз помоћ неких додатних супстанци, међутим требало би негде и да се обрате, попут Клинике за пулмологију и Института за онкологију", рекла је Ћоровић.

Говорећи о цигаретама, она је апеловала на људе да оставе пушење док су здрави, а не када их на то натера болест. Ћоровић је нагласила да у млађим данима треба да се улаже у здравље, да се превенирају болести, али и да се контролише здравствено стање.
 

Говорећи о улози лекара, Ћоровић је навела да је неопходно да едукују пацијенте и подижу им свест о превенцији болести, у складу са њиховим годинама и пушачким стажом, уколико постоји.
 

Када је реч о људима који болују од рака плућа, они у Удружењу могу да добију све неопходне информације и савете о третману болести, али и да је веома важан однос лекар-пацијент.
 

"Поверење је најбитније, да слушамо савете лекара, јер он најбоље зна. Немојте да мислите да сам против алтернативе било каквих врста, али оно што даје званична медицина, то је основа, а све остало треба да се допуњава и може да се допуњава, бар по мом мишљењу, али без занемаривања онога што каже струка", рекла је Ћоровић.    

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар
АКО СТЕ ПУШАЧ, ПРИЈАВИТЕ СЕ; ЦЕО НОВЕМБАР ЗАУЗЕТ, ЗАКАЗУЈТЕ ЗА ДЕЦЕМБАР Огромно интересовање за скрининг на рано откривање рака плућа

АКО СТЕ ПУШАЧ, ПРИЈАВИТЕ СЕ; ЦЕО НОВЕМБАР ЗАУЗЕТ, ЗАКАЗУЈТЕ ЗА ДЕЦЕМБАР Огромно интересовање за скрининг на рано откривање рака плућа

08.11.2024. 09:44 09:50
РАК ПЛУЋА ГОДИШЊЕ У СРБИЈИ ОДНЕСЕ ОКО 5.000 ЖИВОТА Скрининг БЕЗОПАСАН а може да промени суморну статистику
скрининг

РАК ПЛУЋА ГОДИШЊЕ У СРБИЈИ ОДНЕСЕ ОКО 5.000 ЖИВОТА Скрининг БЕЗОПАСАН а може да промени суморну статистику

07.11.2024. 10:11 10:38