ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ СВЕТОГ АЛИМПИЈА Чак и ко не пости ДАНАС ЈЕ НА ХЛЕБУ И ВОДИ, ЕВО И ЗАШТО
Српска православна црква и њени верници 9. децембра по новом календару (26. новембра по старом) прослављају Светог Алимпија Столпника.
Свети Алимпије је представљен у пустињачком оделу како седи на свом столпу (стубу).
Једна од најпознатијих фресака је у припрати Пећке патријаршије. Сматра се једним од три велика столпника, заједно са Симеоном и Данилом Столпником.
Свети Алимпије Столпник рођен је у Андријанопољу у 6. веку. У младости се удаљио на неко грчко гробље ван града, за које се веровало да је место пуно демона и нечистих сила.
Ту је поставио крст, саградио храм и подигао столп, стуб, на којем је, у посту и молитви, провео 53 године. Због тога је и назван Столпник.
С временом, људи су почели да га поштују и долазе ради утехе, поуке и исцељења.
Поживео је, по мишљењу једних, стотину, по мишљењу других, 112 година. Његове мошти и данас су исцелитељске.
Сачувана је његова глава која се данас налази у Кутлумушком манастиру на Светој Гори.
У Србији се Свети Алимпије Столпник слави као крсна слава, увек посна због Божићног поста. Домаћини припремају славски колач, жито и свећу, док свештеник долази да освети славски обред. Дан је посвећен породичном окупљању, молитви и захвалности, а обичаји су исти као и за друге славе.
Свети Алимпије се сматра заштитником од болести, посебно кожних обољења. Верује се да молитва светитељу помаже у излечењу. У црквама се пале свеће у част светитеља, а домаћини их често пале и код куће, уз молитву. У народу се прича да је заустављао кугу и губу, одбијао нездраве ветрове и чинио разна друга чуда.
По традицији, на овај дан се избегава тежак физички рад, јер се верује да светитељ доноси благослов и мир онима који поштују празник. У неким крајевима се према временским приликама на Светог Алимпија предвиђа како ће изгледати зима.
Због светитељеве аскетске праксе, људи на овај дан често посте, чак и ако нису у строгом посту.
У прошлости, стубови кућа су на овај дан украшавани као знак поштовања према светитељу. У неким заједницама се овај дан користио за организацију помоћи сиромашнима, јер је светитељ био симбол покајања и помоћи ближњима.