ВЕЧНА КУЋА ИПАК ПРИВРЕМЕНИ СМЕШТАЈ Ако се десет година не плати закуп гробног места, покојника селе у заједничку гробницу
ЧАЧАК: Према Закону о сахрањивању и гробљима дозвољена је ексхумација посмртних остатака и поновна издаја гробних места и то само уколико постоје дуговања, тачније уколико прође десет година након последње уплате закупа гробног места.
Чачанско „Градско зеленило”, односно Радна јединица „Гробље” још увек није почела са том праксом, али је пре пар година објављен списак гробних места за које наследници покојника, уколико постоје, нису платили закуп за неколико деценија уназад.
– То нам је била једна од мера да успемо да пронађемо наследнике. Наследници другог, трећег реда се код нас јављају, преузимају таква гробна места, доказују да су чланови породице и настављају плаћање – рекла је за РИНУ Драгица Јуковић, руководилац Радне јединице „Гробље”, Јавног комуналног предузећа „Градско зеленило” Чачак.
Она додаје да њихови корисници плаћају закуп на десет година. По истеку тог закупа, самом уплатом продужавају закуп на следећих десет година и тако редом. Закон дозвољава да се из гробних места која нису поново закупљена, покојници могу преместити у заједничку гробницу и да се таква гробна места даље преуреде и пусте у промет.
– Уколико дође до спровођења мере ексхумације покојника из „заборављених” гробова, њихови посмртни остаци ће бити премештени у заједничку гробницу „Градског зеленила” која се налази на самом гробљу, док ће празна гробна места бити поново понуђена на тржишту. Гробна места се морају понудити или у виђеном стању или ћемо таква гробна места, ако једнога дана до тога дође, преуредити и онда пустити у промет. О цени ће се одлучивати тога момента за свако гробно место појединачно – изјавила је Јуковић.
Градско гробље у Чачку је једно од највећих гробаља јер у јединственој целини се налазе и старо и ново градско гробље, за разлику од многих градова где су они локацијски раздвојени.
– Недостатак простора за сахрањивање се ресаве тако што град Чачак откупљује парцеле од околних корисника, урбанистичким плановима се тачно зна које су парцеле предвиђене и те парцеле даје нама на коришћење. Ми на њима изградимо гробна места која пуштамо у промет нашим корисницима – рекла је Јуковић.
Иначе, Градско гробље у Чачку последњим проширењима се толико приближило сеоском гробљу у МЗ Лозница, тако да се, према речима управнице у наредним годинама очекује спајање ова два гробља.