(ВИДЕО) УЖАС У ИНЂИЈИ Најезда смрдибуба, људи НЕ ЗНАЈУ КАКО ДА СЕ ОДБРАНЕ; Погледајте како изгледа кад имате непозване госте
Познато је да смрдибубе пред крај лета траже топлоту, па у све већем броју улазе у куће и станове. Вероватном вам испадају из одеће коју покупите са терасе или их видите како миле по оквиру прозора.
Али, оно што је затекао човек из Инђије равно је сцени из хорор филма.
Његова кућа дословно је окупирана смрдибубама. Има их толико да су му прекриле спољне зидове, а не смемо ни да замислимо каква је ситуација унутра.
- Већ неко време их виђам али ово је права инвазија! Уколико имате неку информацију како су смрдибубе дошле код нас у оволиком броју, оставите коментар - написао је он испод снимка.
Дипломирани биолог Завода за биоциде и медицинску екологију Велизар Ристић објаснио је својевременп за Telegraf.rs да су смрдибубе пре свега значајне као штеточине у пољопривредној производњи али да су се последњих година пренамножиле и добиле су на значају као организми који битно нарушавају квалитет живота људи улазећи у њихове станове и куће.
Према његовим речима, срећа је да наше домаће врсте не представљају већи проблем за разлику од инвазивних врста смрдибуба – Зелене смрдибубе Незара виридула које су интродуковане из подручја Африке, и смеђе смрдибубе Halyomorpha halys интродукована из подручја Азије.
Наш саговорник објашњава да се активност смрдибуба појачава са првим топлим данима, односно почетком пролећа, али да их ми најчешће примећујемо у јесен.
Ристић каже да генерално непријатан мирис које смрдибубе испуштају није опасан по здравље, али код неких људи може да изазовати алергијске реакције на кожи.
Наиме, оне испуштају непријатан мирис када се узнемире, тачније када виде непријатеља, и тада избацују смрдљиве супстанце из жлезда, што је облик адаптације на избегавање предатора, којем стављају до знања да су неукусне.
Мирис може бити сличан коријандеру, а код неких врста смрдибуба, излучена супстанца садржи једињења цијанида која дају мирис ужеглог бадема.
Смрдибубе спадају у инсекте са непотпуним развићем, односно имају три развојна стадијума. Једна смрдибуба, врсте Halyomorpha halys, може положити између 20 и 30 јаја током једног циклуса полагања јаја, а укупно може проћи кроз три до четири циклуса полагања јаја у једној години.
Иначе, на саговорник каже да се по друштвеним мрежама могу видети различити рецепти из “домаће радиности” најчешће на бази белог лука и сирћета, како би се ове напасти отерале.
- Стручњаци сматрају да је ефикасност таквих рецепата упитна и да они можда могу да помогну привремено, односно када се мали број ових инсеката налази у вашој кући. У комуналној хигијени смрдибубе се ефикасно сузбијају применом биоцидних препарата који припадају инсектицидима. Завод за биоциде и медицинску екологију поседује адекватну опрему и професионално особље као и адекватне биоцидне препарате за сузбијање смрдибуба у просторима где живе и бораве људи, који су еколошки сигурни и емпиријски доказани као високо ефикасни препарати за елиминацију смрдибуба у затвореном простору - каже Ристић.