Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СТРУЧЊАЦИ КАЖУ ДА НИЈЕ ТАКО СТРАШНО Приметно повећано присуство шуге у Ивањици, али НЕМА РАЗЛОГА ЗА ПАНИКУ

11.12.2024. 17:29 17:35
Пише:
Извор:
Танјуг
d
Фото: Screenshot / Youtube / Virtualna ordinacija

На простору општине Ивањица у последња два месеца приметно је повећање броја особа оболелих од шуге у свим старосним добима, каже дерматолог ивањичког Дома здравља Милорад Драмићанин.

"Није то толико страшно. Поједини медији су објавили да Ивањица букти. Није то баш тако, а и да јесте, шуга није нешто опасна болест да би се правила паника, а то и не желимо. Али по пријави са дечијег одељења и од лекара који се бави кожним болестима ми смо решили да предузмемо неке мере јер имамо повећан број оболелих у свим узрастима. Од предшколске, школске деце и одраслог становништва, те смо сматрали да треба нештода урадимо да се тај број смањи", рекао је за Тан‌југ Драмићанин.

Драмићанин каже да је организован састанак са председником општине Ивањица и директорима предшколских установа, основних и средњих школа са територије општине Ивањица како би се и у тим колективима обратила пажња на појаву ове болести.

"Поента је да се оболели дијагностикују, успостави тачна дијагноза, да се изолују и да се лече. Оно што је јако важно јесте да се лече сви укућани, ако бар један укућанин има шугу, јер ова болест има нешто дужу инкубацију која може ићи и до три месеца, а у просеку је месец дана. Тако да се догађа да у кући једно има шугу, а остали су инфицирани али нису још оболели", рекла је Драмићанин.

Према његовим речима, болест шуге не захтева никакве масовне карантинске мере, одлагање јавних скупова и догађаја.

"Већ имамо реакцију код становништва, већ се предузимају мере. Видимо да у вртићима деца више перу руку, видимо да се више воид рачуна и да једноставно људи мисле на проблем, а ако мисле на проблем онда ћемо проблем и да решимо", закључио је Драмићанин.

Дерматовенеролог из Дома здравља Ивањица Сања Ђорђевић шуга је паразитарно обољење, шири се директним контактом или преко заражене тканине али је потребан дужи контакт.

"Не може то само обичним руковањем, треба да буде контак од 10 до 15 минута са или зараженом особом или преко заражене тканине. Значи ако је неко седео на столици где је пре био заражени, наредни ко би сео има вероватноћу да се заразио. Нама генерално сада јесте повећан број заражених, али то не значи да људи сад треба да избегавају дружења или неке контакте, битно је само да знају да на време се јаве лекару", рекла је Ђорђевић.

Она је додала да су симптоми шуге слични алергијским симптомима, али да се свакако треба јавити лекару како би се установило да ли се заиста ради о шуги и алергији како би се на време кренуло са адекватном терапијом.

"Када примете ноћни свраб, појаву неког новог свраба, до појаве малих ситних бубуљице на рукама или на стомаку или неке промене које личе на алергијске промене, треба да се јаве лекару. Такође, ако примете да је било коме у породици дијагностификована шуга, треба да се лече сви чланови породице као и особе из блиског контакта зато што је веома дуг инкубациони период, значи од појаве заразе до првих симптома може да прође и три месеца и то је јако дуг период. И због тога ми уствари имамо проблем са лечењем шуге и великим бројем рецидива. Враћају се људи које излечимо али поново буду заражени јер нема трајног имунитета", рекао је Ђорђевић.

Она је напоменула да се лечење врши само уз лекарски извештај, као и да циљ није превентивно користити масти за лечење шуге, већ да је циљ да људи који су заиста оболели од шуге то и прихвате да не избегавају лечење.

"Лечење је лако, спроводи се најчешће сумпорним мастима или перметином, шест дана је мазање. Не постоји класична превентива сем када чују да је неко из блиског контакта заражен и ако су доста времена проводили са њим треба превентивно спровести терапију. Треба бити друштвено одговоран, ако сте заражени немојте ићи тих седам дана на посао, спроведите све мере, сву децу повуците из школе, реците учитељицама да знају да обрате пажњу на другу децу", казала је Ђорђевић.

 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар