ЉУБАВ ПРЕМА НАУЦИ НЕ ПОЗНАЈЕ ГРАНИЦЕ
ЧУДО ОД ДЕВОЈКЕ! ГИМНАЗИЈАЛКУ ТАМАРУ НАГРАДИО ЈЕ САНУ, А САДА БРАНИ БОЈЕ СРБИЈЕ У СИНГАПУРУ: Тек други разред, а већ изучава лек за најтеже болести
Тамара Беркесел из Зрењанина добила је награду Српске академије наука и уметности као један од 123 ученика средњих школа из Србије који су се истакли изузетним резултатима постигнутим на такмичењима широм света.
Ово велико признање заслужила је освајањем златних медаља из хемије и биологије на међународној StemCo олимпијади.
Тамара је ученица другог разреда Гимназије „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду. У Зрењанину је, као вуковац и ђак генерације завршила ОШ „Др Јован Цвијић”. У осмом разреду физику и хемију је завршила по ИОП3 програму за даровите ученике.
– Током основног образовања имала сам много интересовања, од глуме, преко књижевности, па коначно и до онога што сам и изабрала као свој позив – природних наука. Иако волим све природне науке, биологија и хемија ипак представљају нешто посебно за мене у чему проналазим себе и у чему истински уживам - прича Тамара Беркесел.
Идеју о наставку школовања у Змај Јовиној гимназији добила је у осмом разреду.
– Трагала сам за квалитетним образовањем које би било фокусирано на науке које ме занимају – биологију и хемију, а када сам сазнала да у овој гимназији постоји специјални смер на коме је фокус управо на томе, била сам сигурна да је то школа о којој сам одувек сањала – каже наша саговорница.
Сада је ученица другог разреда смера Ученици са посебним способностима за биологију и хемију .
– У почетку је било веома изазовно отићи у други град и живети у дому ученика са људима које раније нисам познавала, као и прилагодити се новој организацији наставе. Настава биологије и хемије на овом смеру одржава се на Природно-математичком факултету и то у блок настави једном недељно, а настава осталих предмета одржава се у школи. Могу рећи да сам се успешно прилагодила на новонастале околности и да сам веома задовољна својим избором. Често кажем, осећам се као да живим свој сан – истиче Тамара.
„Фасцинирају ме матичне ћелије, настанак и развиће рака, комуникација унутар ћелије и међу ћелијама...”
Као и у основној, Тамара је и у средњој школи наставила са такмичарском каријером из биологије и хемије.
– Од запажених успеха из првог разреда истакла бих учешће на републичком нивоу из оба предмета, као и друго место на републичком нивоу на Смотри истраживачких радова у категорији Life science. Прошле године сам учествовала на међународној StemCo олимпијади на којој сам освојила златну медаљу из хемије, као друга на глобалној листи, и златну медаљу из биологије, као трећа на глобалној листи. Тиме сам стекла право да учествујем на глобалном StemCo такмичењу које се у фебруару одржава у Сингапуру ...
Интересовање за природне науке потиче од малих ногу.
– Читајући текстове са различитих сајтова који се баве, пре свега, популаризацијом биологије, схватила сам да је моја љубав заправо усмерена баш ка овој науци. Иако ме занима целокупно поље биологије, моја највећа интересовања леже у пољу молекуларне биологије. Фасцинирају ме матичне ћелије, настанак и развиће рака, комуникација унутар ћелије и међу ћелијама...
Истиче да је мислила да никада неће волети ниједну науку у тој мери као биологију, али сада је свесна да то није баш тако.
– Моје прво искуство у вези са хемијом била је додатна настава из тог предмета у седмом разреду, на коју сам кренула због изучавања примене хемије у биологији. Иако нисам била посебно заинтересована за ову науку, са доласком мало комплекснијих лекција, заволела сам је на неком вишем нивоу. Из хемије ме највише занимају биохемија, неорганска и координациона хемија. Из поља биохемије највише ме занимају хемијска структура и својства нуклеинских киселина и протеина – наводи она.
Што се тиче неорганске хемије, највише је занимају прелазни метали, реакције у којима учествују они и њхова једињења.
– За моју љубав према координационој хемији, пре свега је заслужна моја професорка хемије из средње школе, која ми је и менторка у научно-истраживачком раду. Фасцинира ме сама структура комплексних једињења, а потом и реакције у којима она учествују. Занимају ме њихове биолошке активности и волела бих да их проучавам на неком дубљем нивоу. Поласком у средњу школу почела сам да се бавим научно-истраживачким радом који је у вези са комплексним једињењима, пре свега њиховом синтезом, одређивањем структуре и биолошким активностима, што настављам и ове године. Иако сам и у седмом и у осмом разреду основне школе писала истраживачке радове из хемије, овај рад из координационе хемије је дефинитивно једна од најбољих ствари која ми се десила и која ми је омогућила да зароним дубље у свет комплексних једињења и схватим колико су она заправо јединствена и занимљива у односу на сва остала....
Наша саговорница не крије да јој признања веома значе, јер, каже, представљају мотивацију да напредује у ономе што ради и дају јој ветар у леђа. А наградама и признањима које је до сада добила краја нема.
– Има их стварно много, али издавајам Видовданску награда града Новог Сада у 2024. години за освојено друго место на републичком нивоу Смотре истраживачких радова ученика средњих школа, пријем и награду Српске академије наука и уметности за ученике средњих школа који су освојили награду на међународном такмичењу у 2024. години (StemCo) и награду Фондације 1% за ученике који су награђени на међународном такмичењу у 2024. години (StemCo) ...
У ближој будућности Тамара планира да учествује на такмичењима из биологије и хемије, као и смотри истраживачких радова и такмичењу талената Србије. Што се тиче даље будућности, жеља су јој упоредне студије биологије и хемије.
– Прво што ми предстоји је међународна StemCo олимпијада која ће се одржати 15. и 16. фебруара у Сингапуру – најављује Тамара Беркесел. – Позив ми је стигао пре неколико дана и имам велику жељу да учествујем на овој конференцији, тако да сада тражим спонзоре који би ми помогли око трошкова путовања и боравка у Сингапуру .
Жељко Балабан