Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОЛИКО СМО СПРЕМНИ ЗА СЛУЧАЈ НУКЛЕАРНОГ РАТА

У СРБИЈИ 48 ОПШТИНА ИМА СКЛОНИШТА Армирани бетон штити од зрачења

27.11.2024. 22:45 22:47
Пише:
Фото: Freeimages.com

У свету поново постоји страх од нуклеарног рата, након што је амерички председник Џо Бајден дозволио Украјини да у нападу на Русију користи ракете дугог домета америчке производње.

Тензије су порасле до те мере, да су неке земље у Европи превентивно припремају на различите начине, Немци су чистили склоништа, а нордијске земље су памфлете и мејлове, са саветима о тражењу склоништа, гомилању залиха и основној војној обуци, већ послали својим грађанима.

Тако се ових дана многи питају и шта је српским склоништима. Испод ужурбаних улица и мирних насеља Србије, скривена од погледа, налазе се склоништа - тихи чувари сигурности, симболи бриге за живот и миран сан становника. Више од 1.400 ових просторија широм земље, укључујући готово хиљаду у Београду, стоје спремне да нас заштите када затреба. За Telegraf.rs о томе чему данас служе наша атомска склоништа за случај нуклеарног напада открио је директор ЈП "Склоништа", Небојша Стојановић.

У Београду, највећи број склоништа чува сигурност становника Новог Београда, Звездаре, Раковице и других општина, док широм Србије преостале стотине брину о потребама локалних заједница. Склоништа нису само простори са зидовима од армираног бетона - она су симбол наде, драгоцена места где заједница проналази уточиште и заштиту у тренуцима неизвесности.

- Од више хиљада склоништа на територији Републике Србије, Јавном предузећу за склоништа је поверено на управљање 1442 јавних и блоковских склоништа, на територији 48 општина у Републици Србији. На подручју Града Београда, наше предузеће управља са 980 јавних и блоковских склоништа, која се налазе на територији 15 градских општина. Највећи број склоништа којима управља ЈП за склоништа, се налази на територији општина Нови Београд (244), Раковица (130), Вождовац (107), Чукарица (91), Звездара (132), Земун (70), Палилула (50). У нашој ингеренцији и систему одржавања, се не налазе склоништа на територијама градских општина Барајево и Сурчин. На територији Републике Србије (не рачунајући територију Београда) у надлежности и систему одржавања Јавног предузећа за склоништа, се налази 462 склоништа и то на подручју 33 општина и градова - наводи Стојановић.

Редовне провере, опремање и брига о функционалности ових простора омогућавају да у сваком тренутку буду спремни за оно што нико не прижељкује. У склоништима којима управља Јавно предузеће за склоништа, како наводи Стојановић, врши се редовно одржавање, провера стања склоништа, опремање мобилном опремом и припрема за издавање објеката у закуп. Такође, истиче да је Јавно предузеће за склоништа самофинансирајуће и не користи средства из буџета Републике Србије, ни директно, ни индиректно.

- Одржавање склоништа се врши према Програму пословања Јавног предузећа за склоништа, као и према расположивим средствима, људским ресурсима и финансијским могућностима, а у складу са важећим Правилником о начину одржавања склоништа и прилагођавања комуналних, саобраћајних и других подземних објеката за склањање становништва. У склоништима којима управља Јавно предузеће за склоништа, врши се редовно одржавање, провера стања склоништа, опремање мобилном опремом и припрема за издавање објеката у закуп. Сектор за ванредне ситуације МУП - Републике Србије, врши инспекцијски надзор, а у складу са налозима инспекције, по приоритетима се врши унапређивање услова, за евентуални боравак становништва у склоништима и обезбеђује функционалност склоништа. Рад нашег предузећа је у надлежности Владе Републике Србије, односно ресорног Министарства унутрашњих послова, уз напомену, да је Јавно предузеће за склоништа самофинансирајуће и не користи средства из буџета Републике Србије - рекао је Станојевић.

Ипак, ова склоништа не мирују ни у мирнодопским данима. Она данас живе другачији живот - претворена су у играонице за децу, спортске сале, музичке студије, места креативности и дружења. Њихови хладни зидови сада су испуњени смехом, музиком и иигром, док чекају да испуне своју прву и најважнију улогу - да штите животе. Иако многи замерају на њиховом закупу, ове просторије и треба да буду у употреби, јер се на тај начин најбоље и одржавају.

- Напомињемо, да склониште представља грађевински објекат, или део грађевинског објекта, намењен првенствено за склањање становништва у рату, а може имати мирнодопску намену. Склоништа која су издата у закуп се користе у различите сврхе, а најчешће као магацини, спортско рекреативни центри, видео играонице, играонице за дечије рођендане, музички студији, за складиштење хуманитарне робе, за рад са децом ометеном у развоју, за смештај архиве и слично. Републичка дирекција за имовину РС даје сагласност за коришћење објеката за одређену намену, а у случају промене намене, увек се мора добити нова сагласност од Републичке дирекције за имовину РС. У случају проглашења ратне опасности, склоништа која се користе у мирнодопске сврхе, морају се испразнити и оспособити за заштиту становништва, најкасније у року од 24 часа. Исто важи и за стамбене заједнице, које користе склоништа у мирнодопске сврхе, као оставе станара - истучу из ЈП "Склоништа".

 

Извор:
Telegraf.rs
Пише:
Пошаљите коментар