СМРТОНОСНИ ВИРУС ПРОШИРИО СЕ НА 17 ЗЕМАЉА Појавио се нови још опаснији сој
Сој мајмунских богиња, Марбург и Оропуш вируси примећени су у 17 земаља, укључујући и Карибе, где је, преноси Дејли мејл, жариште вируса.
Званичници су посебно уплашени растућим бројем случајева заражених Марбургом, једним од најсмртоноснијих патогена икада откривених.
Овај вирус убио је већ 15 људи у Руанди, а стотине људи се прати због оправдане сумње да су заражени вирусом.
Страхује се да би вирус, који код оболелих изазива крварење из очију, могао да се прошири и на друге афричке земље.
Оропуш вирус, назван и "грозница лењивости", у међувремену се проширио изван свог уобичајеног јужноамеричког подручја до зимске дестинације Кариба, Доминиканске Републике.
Сој мајмунских богиња нагло се шири Африком, а регистровани су случајеви и у Канади, Великој Британији и Шведској.
Упозорење туристима стигло је од Travel Health Про, коју је наручила Агенција за здравствену безбедност Уједињеног Краљевства (УКХСА), како би Британци били информисани о најновијим саветима о путовању.
На сајту су издали саопштење у којем пише следеће: Оболевање од Марбурга пријављено је у Руанди, а од мајмунских богиња и вируса Орупуш у више земаља.
Марбург је хеморагична грозница - где су органи и крвни судови оштећени, што доводи до унутрашњег крварења или из очију, уста и ушију.
Вирус, против којег не постоји званична вакцина, може да се шири додиривањем или руковањем телесним течностима заражене особе, контаминираним предметима или зараженим дивљим животињама.
Заражени пацијенти постају "слични духовима", често имају дубоко усађене очи и безизражајна лица.
Светска здравствена организација (СЗО) каже да има коефицијент смртности (ЦФР) до 88 одсто, што значи да може да убије скоро 9 од 10 људи које зарази.
Путници у Руанду би требало да "закажу састанак са својим лекаром најмање четири до шест недеља пре путовања", навео је Travel Health Pro.
Док су у иностранству, Британци би требало да избегавају одлазак на сахране, посете традиционалним исцелитељима, руковање, кување и конзумирање меса дивљих животиња.
Такође треба да се клоне посета рудника или пећина слепих мишева и контакта са свим дивљим животињама.
"Ако одлучите да посетите руднике или пећине насељене колонијама слепих мишева, носите рукавице и другу одговарајућу заштитну одећу, укључујући маске", навели су.
Оропуш вирус је у међувремену изазвао узбуну са више од 10.000 потврђених случајева само ове године.
У 2024. години забележене су специфичне епидемије у Бразилу, Боливији, Колумбији, Куби, Еквадору, Доминиканској Републици, Гвајани, Перуу и Панами. Вирус - назван по животињи код које је првобитно примећен - нема вакцину или специфичну терапију.
Travel Health Pro је саветовао оне у наведеним областима да носе кошуље са дугим рукавима и дуге панталоне да би смањили ризик од уједа.
Нови сој мајмунских богиња такође је примећен у Руанди, Бурундију, Централноафричкој Републици, Конгу, Демократској Републици Конго, Габону, Кенији и Уганди, преноси Б92.
У августу је СЗО прогласила сој јавноздравственом ванредном ситуацијом од међународног значаја.