ПРВА СЛАВА У НОВОЈ ГОДИНИ ЈЕ ВЕЋ 2. јануара Славимо ОВОГ СВЕЦА, А ДЕЦИ ТРЕБА ДА УРАДИТЕ ОВО
Српска православна црква и њени верници у четвртак 2. јануара обележавају празник посвећен хришћанском Светитељу Светом Игњатију Богоносцу, познатом и као Игњатије Антиохијски.
Св. Игњатије Богоносац је био један од првих епископа Антиохије и ученик апостола Јована. Његово страдање за хришћанску веру учинило га је симболом верности и жртве за Христа.
Његов празник је подсећање на важност духовне снаге и молитве.
Према предању везаном за ову славу у Срба, Господ је, подучавајући своје ученике смерности, узео једно дете и рекао: "Ко се понизи као дете ово, онај је највећи у Царству небеском".
То дете био је Игњатије. Када је одрастао, био је ученик Светог Јована Богослова, а касније епископ у Антиохији, где је први увео антифонски начин појања у цркви. То је појање за две певнице тако да, кад на једној страни појање престане, на другој почиње, а овај се начин појања Светом Игњатију чудотворно открио.
У то време је цар Трајан, пролазећи кроз Антиохију у ратном походу против Персије, чуо за Светог Игњатија и покушао да га саветима и претњама, чак понудом сенаторске титуле, окрене од вере. Кад није успео, наредио је да га окованог пошаљу у Рим и баце у арену пред звери.
Тешки пут од Антиохије до Рима светитељ је провео у молитви и жељи да страда за Господа. Лавови су га растргли у римској арени 106. године.
Од светитеља и мученика остало је само његово срце, испуњено љубављу за Господа Исуса Христа.
Према обичајима код Срба, на овај дан се понегде меси колач и дели деци, али их прво повуку за уво, да што више порасту у новој години и да би били здрави.
Св. Игњатије се сматра заштитником породице, па су многи домаћини на овај дан молили за мир, здравље и напредак у дому.
Верује се да први гост који уђе у кућу на дан Св. Игњатија доноси срећу у наредној години. Св. Игњатије се сматра припремом за празновање Божића. На овај дан се обично настављају или почињу последње припреме за Божић: чишћење куће, припрема хране и украшавање дома. У неким крајевима, овај дан се сматра даном кад се планира бадњачка ватра и остали обреди за Бадње вече.
Такође, Св. Игњатије је заштитник деце. У неким селима, мајке би на овај дан посебно молиле за здравље своје деце. Понекад би деци давале мед или слаткише, како би година била „слатка“ и успешна. У градским срединама, деца би добијала мали поклон или благослов као део празничног духа.
На овај дан, поједини домаћини би хранили стоку хлебом или житом, уз молитву за напредак домаћинства.
Према народним веровањима, време на дан Св. Игњатија указује на временске услове и родност у наредној години. Ако је време лепо, цела година биће пуна сунца и родна.