PRVA SLAVA U NOVOJ GODINI JE VEĆ 2. januara Slavimo OVOG SVECA, A DECI TREBA DA URADITE OVO
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u četvrtak 2. januara obeležavaju praznik posvećen hrišćanskom Svetitelju Svetom Ignjatiju Bogonoscu, poznatom i kao Ignjatije Antiohijski.
Sv. Ignjatije Bogonosac je bio jedan od prvih episkopa Antiohije i učenik apostola Jovana. Njegovo stradanje za hrišćansku veru učinilo ga je simbolom vernosti i žrtve za Hrista.
Njegov praznik je podsećanje na važnost duhovne snage i molitve.
Prema predanju vezanom za ovu slavu u Srba, Gospod je, podučavajući svoje učenike smernosti, uzeo jedno dete i rekao: "Ko se ponizi kao dete ovo, onaj je najveći u Carstvu nebeskom".
To dete bio je Ignjatije. Kada je odrastao, bio je učenik Svetog Jovana Bogoslova, a kasnije episkop u Antiohiji, gde je prvi uveo antifonski način pojanja u crkvi. To je pojanje za dve pevnice tako da, kad na jednoj strani pojanje prestane, na drugoj počinje, a ovaj se način pojanja Svetom Ignjatiju čudotvorno otkrio.
U to vreme je car Trajan, prolazeći kroz Antiohiju u ratnom pohodu protiv Persije, čuo za Svetog Ignjatija i pokušao da ga savetima i pretnjama, čak ponudom senatorske titule, okrene od vere. Kad nije uspeo, naredio je da ga okovanog pošalju u Rim i bace u arenu pred zveri.
Teški put od Antiohije do Rima svetitelj je proveo u molitvi i želji da strada za Gospoda. Lavovi su ga rastrgli u rimskoj areni 106. godine.
Od svetitelja i mučenika ostalo je samo njegovo srce, ispunjeno ljubavlju za Gospoda Isusa Hrista.
Prema običajima kod Srba, na ovaj dan se ponegde mesi kolač i deli deci, ali ih prvo povuku za uvo, da što više porastu u novoj godini i da bi bili zdravi.
Sv. Ignjatije se smatra zaštitnikom porodice, pa su mnogi domaćini na ovaj dan molili za mir, zdravlje i napredak u domu.
Veruje se da prvi gost koji uđe u kuću na dan Sv. Ignjatija donosi sreću u narednoj godini. Sv. Ignjatije se smatra pripremom za praznovanje Božića. Na ovaj dan se obično nastavljaju ili počinju poslednje pripreme za Božić: čišćenje kuće, priprema hrane i ukrašavanje doma. U nekim krajevima, ovaj dan se smatra danom kad se planira badnjačka vatra i ostali obredi za Badnje veče.
Takođe, Sv. Ignjatije je zaštitnik dece. U nekim selima, majke bi na ovaj dan posebno molile za zdravlje svoje dece. Ponekad bi deci davale med ili slatkiše, kako bi godina bila „slatka“ i uspešna. U gradskim sredinama, deca bi dobijala mali poklon ili blagoslov kao deo prazničnog duha.
Na ovaj dan, pojedini domaćini bi hranili stoku hlebom ili žitom, uz molitvu za napredak domaćinstva.
Prema narodnim verovanjima, vreme na dan Sv. Ignjatija ukazuje na vremenske uslove i rodnost u narednoj godini. Ako je vreme lepo, cela godina biće puna sunca i rodna.