ПРОФИТ ИЗНАД ЉУДСКОГ ДОСТОЈАНСТВА Све више нелегалних домова за старе КВАЛИТЕТ УСЛУГЕ ЛОШ, БЕЗБЕДНОСТ КОРИСНИКА УПИТНА
Због нелегалног рада, Инспекција социјалне заштите почетком недеље затворила је један дом за старе у Београду.
До сада су забранили рад 157 приватних домова, некима и више пута. Ресорно министарство позива грађане да се добро информишу и провере да ли дом који су одабрали има лиценцу, јер је то гаранција квалитета и безбедности услуге.
То што раде нелегално не спречава их да се рекламирају. На месту некадашњег хотела са три звездице, прошле године отворен је дом.
Биљана Зекавица из Инспекције социјалне заштите каже да је дом контактирала, наводно тражећи место за баку.
"Они су ми обећали место, не знајући с ким причају", прича Зекавица.
У дому је 25 корисника, неки су још на адаптацији. Они са којима је инспекторка разговарала кажу да су задовољни услугом.
Због нелегалног рада, Инспекција социјалне заштите почетком недеље затворила је један дом за старе у Београду.
Упитани да ли имају сву потребну негу, одговарају потврдно.
О њима брине десетак запослених. Боравак у дому корисници плаћају око 1.000 евра месечно. Сада ће морати да траже нови смештај или да се врате кући, пише РТС.
Социјална радница Бранка Обрадовић, једна од запослених, напомиње да је овај дом у поступку добијања лиценце.
Свесно кршење закона због трошкова
Пут до лиценце кочи документација за противпожарну заштиту, на коју власник чека већ десет месеци.
На свесно кршење закона натерали су га трошкови – 6.800 евра платио је до сада за папире за заштиту од пожара и сваког месеца плаћа 10.000 евра закуп простора.
Да није примио кориснике, каже, био би у минусу око 100.000 евра.
Биљана Зекавица констатује да је овај дом за њу изненађење.
"Обично су домови или на ивици да корисници буду у ризику због, можда, недовољно безбедних услова, због квалитета услуге, односа особља. Овај дом обећава да ће бити врло леп дом са квалитетном услугом када буде добио лиценцу", објашњава инспекторка социјалне заштите.
Профит изнад добробити корисника
У већини нелегалних домова профит је изнад добробити корисника, а услови смештаја на граници безбедности и људског достојанства.
По забрани рада, преселе се на другу адресу да заварају траг. Биљана Зекавица напомиње да су неки од власника веома упорни и истрајни у намери да се не лиценцирају и да, супротно одредбама закона, нелегитимно пружају услуге смештаја.
"Неретко забрањују да инспекција уђе, па тражимо асистенцију полиције или налог суда за преглед стамбеног простора. Неретко се вратимо нереализованог задатка, али и ми смо истрајни. Против њих су покренути поступци – прекршајни или кривични, у зависности од стања, од поступања по мерама, али имамо неколико који се оглушују о све наше мере", истиче Зекавица.
Недовољно је инспектора да би се ишло чешће у контролу, не само непријављених домова. Није редак случај да и они легални, по добијању лиценце, додају кревет више или смање број запослених.