ПРОДУЖНИ КАБЛОВИ СУ КОРИСНИ АЛИ И РИЗИЧНИ Ове кућне уређаје никако не прикључујте на додатне гајтане РИЗИК ОД ПОЖАРА ЈЕ ОГРОМАН
Поједини кућни уређаји могу да изазову кратак спој, па и пожар уколико се прикључују на продужни кабл...
Ово је детаљна листа електричних уређаја које не би требало да повезујете на продужни кабл.
Многи у својим домаћинствима поседују више електричних уређаја које редовно прикључују на продужни кабл, поготово када у кући не постоји довољно утикача или желе да им уређаји буду на дохват руке. Међутим, нису ни свесни колика се опасност крије иза ове навике. Осим кратког споја и нестанка струја, далеко опаснија последица је настанак пожара. Да ли знате који кућни уређаји никако не смеју да се прикључују на продужни кабл?
Како бисте избегли трагичне последице, потребно је да погледајте максималну снагу продужних каблова. На свим продужним кабловима назначена је максимална снага коју могу да поднесу, а како бисте били сигурни да ваш продужни кабл подржава више електричних уређаја, потребно је да саберете њихову снагу и упоредите са снагом продужног гајтана.
Како је раније за Прва ТВ истакао електричар Бранко Зрнић, проблеми у домаћинствима се најчешће јављају и због неквалитетних утикача и утичница, што значи да није само битна снага продужног кабла, већ и квалитет.
Грејна тела преко 2000 W не укључивати на продужни кабл
- Мој је савет да ако имате грејно тело од 2000 W, значи од 2 KW и највише да га укључујете директно у мрежу, не преко продужних гајтана. Из разлога да бисте избегли на неки начин ситуације које могу да се десе. А шта може да се деси? Најчешће људи имају дуже каблове, који су исто лоших квалитета или проблематичног квалитета и онда га, ако је мало дужи, често намотају у круг, што је велика грешка - саветовао је електричар.
Ако не морате, не укључујте више грејних тела на продужни кабл
Такође, до кратког споја и пожара најчешће доводе неисправност уређаја и преоптерећење мреже када се преко ноћи укључи више уређаја.
Електричар Марко Шаиновић за "Блиц" раније је истакао да никако не би требало на један продужни кабл укључивати више грејних тела!
- Поготово ако продужне каблове купе на бувљаку или у радњама које нису електричарске. Они су обично лошег квалитета и лако могу да се запале и истопе - каже електричар Шаиновић.
Никако "кабл на кабл"
Још један савет који ће вам спасити живот јесте да никако не повезујте продужне каблове, тачније стављате један у други. Тиме можете брзо да прекорачите максималну дозвољену снагу продужног кабла и лако узрокујете кратак спој и пожар.
Погледајте у наставку електричне уређаје које никако не би требало да се повезују преко продужног кабла:.
Фрижидер, замрзивач, шпорет
Према саветима искусних електричара, због личне безбедности, не укључујте уређаја се великом потрошњом струје у продужне каблове, попут фрижидера, замрзивача или шпорета.
Компјутер и лаптоп
Такође, осетљиви уређаји попут компјутера и лаптопа не би требало да држите укључене или пуните преко продужног кабла. Иако не троше превише струје, због њихове карактеристике лако могу да се покваре услед већег напона или кратког споја.
Веш машина
Веш машина која годишње троши у просеку 1150 kWh, што је прилично велика потрошња струје, такође није препоручљива за продужни кабл.
Тостер
Мали кућни уређај попут тостера, на годишњем нивоу троше између 500 и 1000 W годишње, што је прилично много. Управо због тога, електричари саветују да избегавате повезивање тостера са продужним каблом.
Грејалице и ТА пећи
Прикључивање грејних тела, грејалица, електричних радијатора илии ТА пећи на продужни кабл може да буде веома опасно, јер не могу да издрже њихову велику потрошњу.
Електричар Бранко Зрнић саветовао је да уколико већ купујете готове продужне каблове, водите рачуна да он буде дебљине од 2,5 милиметра. Такође, избегавајте оне продужне каблове које имају на себи и прекидач. Што мање контаката, то боље, саветовао је електричар.
(Blic.rs)