ПРЕЛАЗИ 40 КИЛОМЕТАРА Модернизовани „огањ“ Војске Србије је прецизна подршка ПЕШАДИЈИ (ФОТО)
БЕОГРАД: Увођењем у наоружање Војске Србије дигатилизованих вишецевних лансера ракета М-17 „огањ“, уз ракете 128 милиметара М-18 и М-19, знатно су унапређене могућности српске артиљерије за пружање поуздане, брзе и прецизне ватрене подршке јединицама у операцијама, саопштено је из Министарства одбране.
Како се наводи, артиљеријски систем „огањ“ усавршен је пре неколико година у домаћим фабрикама оружја и његова највећа предност је у скраћеном времену за реаговање, модернизованим ракетама калибра 128 милиметара и домету који превазилази 40 километара, уместо ранијег који је допирао до 21 километар.
Систем се налази на употреби у артиљеријским дивизионима Копнене војске.
Обука професионалног састава се изводи свакодневно, а досадашња искуства у експлоатацији система су изузетно позитивна. Основна јединица је батерија, која у свом саставу има командно-извиђачко возило, универзалну покретну артиљеријску рачунарску станицу и шест лансирних оруђа.
Командир командног вода у дивизиону Друге бригаде копнене војске из Ваљева потпоручник Аница Мирковић представила је командно возило, које служи за прикупљање извиђачких података о циљу, а који се, након обраде, шаљу у рачуначко одељење на ватрени положај и служе за формирање елемената за гађање.
"Његовим коришћењем војницима је доста олакшан посао, јавља се мање грешака и проблема приликом самог преноса команде на ватрени положај", објаснила је потпоручник Мирковић.
Командир одељења водник Предраг Јаковљевић рекао је да су у процесу модернизације „огња“ имплементирани најсавременији системи телекомуникација и позиционирања, чиме је знатно олакшан рад послуге, убрзано дејствовање на ватреном положају и његово напуштање.
"Оруђе је постављено на платформу возила ФАП 2026, повећане мобилности и проходности. Послужују га командир, нишанџија, пунилац, темпирач и возач", навео је Јаковљевић.
Он је позвао младе да се пријаве за неку од тих радних позиција и придруже им се, како би тестирали своје границе и развијали такмичарски дух.
"Сваки професионални припадник јединице има обезбеђена редовна примања, бенефицирани радни стаж од три месеца на годишњем нивоу, покривене путне трошкове, ради на савременим борбеним системима, има могућност напредовања кроз одређене курсеве и усавршавања који му омогућавају да постане подофицир и командир", нагласио је водник Јаковљевић и навео да су породица, част, родољубље, патриотизам, храброст и пожртвовање вредности које поштују у Војсци Србије.
Десетар Горан Јокић води рачуна о исправности нишанских справа и заузимању елемената за гађање и каже да му је захваљујући модернизацији „огња“ посао олакшан и да је скраћено време за остваривање ватре по циљу.
"Мој посао је изузетно одговоран јер сам нишанџија. За успех на бојишту је неопходно ангажовање целе послуге и само као тим можемо успешно извршити задатак", рекао је десетар Јокић.
Послужилац на „огњу“ десетар Бошко Павић истакао је да је његова дужност да помаже нишанџији приликом заузимања елемената за гађање и поседања положаја.
Он је рекао да његов радни дан почиње доласком на посао у 7 сати, а затим се узима лично наоружање и опрема и излази на смотру, после које креће шест наставних часова обуке на средствима ратне технике.
"Онда излазимо на час физичке обуке, након чега чистимо лично наоружање и средства са којима смо радили и идемо кући. Између другог и трећег наставног часа имамо паузу од пола сата, то је најлепши део дана у коме се дружим са колегама. У артиљерији је најбитнији тимски рад, код нас постоји правило да је батерија брза онолико колико је брз њен најспорији припадник", рекао је десетар Павић.
Више информација о конкурсу на који се могу пријавити сви заинтересовани младићи и девојке, без обзира да ли су служили војни рок са оружјем или не, могу се наћи на следећем линку: https://www.mod.gov.rs/cir/konkurs-za-tenkovske-mehanizovane-i-artiljer…