broken clouds
18°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОВО ЈЕ НАЈМОЋНИЈИ ПАСОШ У 2025. Ево како је рангирана Србија

03.04.2025. 16:12 16:18
Пише:
Извор:
Srbija Danas/CNBC
a

Ирска има најјачи пасош на свету, према Номад Passport Indexu 2025. године.

По први пут, ова северноевропска земља заузима самосталну позицију број један на годишњој листи Номад капиталиста, консултантске фирме за порезе и имиграцију. Ирска се, међутим, приближила овом месту 2020. године, када је делила прво место са Луксембургом и Шведском.

Пасош Србије тренутно је рангиран на 67. месту, са укупним резултатом од 86,50. Рангирање српског пасоша у односу на друге светске пасоше израчунава се на основу приступа Владе Србије не само путовањима, већ и међународним пореским законима, глобалној перцепцији, двојном држављанству и личним слободама. Сам број земаља које власник српског пасоша може посетити не даје комплетну слику, јер постоје различити захтеви у вези с плаћањем пореза, слободом живота, поштовањем прописа и избегавањем додатних провера приликом путовања.

„Ирска је променила рангирање захваљујући снажној међународној репутацији земље, пореским политикама које подржавају бизнис и укупној флексибилности у погледу држављанства“, изјавио је истраживачки сарадник компаније Хавиер Кореа ЦНБЦ Травел.

За разлику од других рангирања која често процењују пасоше искључиво на основу снаге њиховог безвизног путовања, рангирање Номад капиталиста анализира пет критеријума:

Безвизно путовање — 50%

Порески систем — 20%

Глобална перцепција — 10%

Способност за двојног држављанина — 10%

Личне слободе (слобода медија, обавезна војна служба итд.) — 10%

Ови фактори омогућавају људима који разматрају друго или додатно држављанство да боље разумеју „праву вредност“ држављанстава широм света и, на крају, да „идете тамо где вас најбоље третирају“, наводи се у индексу.

Рангирање пасоша

Девето издање листе рангира 199 земаља и територија користећи 20 извора, као што су пореске власти земаља за пореске рангове, као и извештај о светској срећи и Индекс људског развоја Уједињених нација за рангирање перцепције, према индексу.

Скорови се крећу од 10 до 50, осим у категорији виза, која представља број земаља које носиоци пасоша могу да посете без потребе за визом.

Европске земље држе девет од првих 10 места, од вечите силе Швајцарске до малих земаља Луксембурга и Малте.

Највиши рангирани пасоши ван Европе су Уједињени Арапски Емирати и Нови Зеланд, који су оба на 10. месту.

Потпуну листу можете погледати на сајту Номад капиталиста.

Грчка расте, УАЕ падају

Грчка (подељено друго место), Словенија (подељено 13. место) и Шпанија (подељено 32. место) напредују у рангирању за 2025. годину, захваљујући променама у пореским бодовима сваке земље.

„У турбулентној години, обележеној променама у геополитичкој ситуацији и политичким преокретима, Грчка је драстично напредовала са шестог на друго место, што одражава њену растућу кредибилност међу високопрофилираним појединцима, пензионерима и глобалним инвеститорима“, наводи се у саопштењу које је најавило рангирање.

Међутим, друге земље — укључујући Литванију, Холандију, Немачку и Мађарску — помериле су се ниже на ранг-листи. Занимљиво је да су УАЕ, који су били на првом месту 2023. године и делили шесто место 2024. године, сада пали на 10. место у 2025. години.

„Недавно уведени порези... покварили су [привлачност УАЕ] за глобалне предузетнике“, наводи се у саопштењу.

Земље које су на врху других листи — попут Сингапура и Јапана — рангирају ниже на листи Номад капиталиста. Оба имају низак скор за двојног држављанина, јер је у Јапану то ограничено, а у Сингапуру није признато. Јапан је такође оцењен лоше у категорији пореза, док Сингапур има млаке оцене за личне слободе.

Сингапур је рангиран 126. на листи 180 земаља у Индексу слободе штампе Репортера без граница за 2024. годину и захтева од мушких грађана и сталних становника да служе око две године у војсци када напуне 18 година. Међутим, острвска нација има врхунске резултате за „перцепцију“.

Најслабији пасоши на листи, рангирани од 195. до 199. места, су Пакистан, Ирак, Еритреја, Јемен и Авганистан.

 

Извор:
Srbija Danas/CNBC
Пише:
Пошаљите коментар