ОВИ ВИРУСИ ХАРАЈУ СРБИЈОМ, ЉУДИ КАСНО ОДУ КОД ЛЕКАРА! Цепају се од кашља, па заглаве у кревет!
Многи игноришу прве симптоме, какви су температура, малаксалост и бол у грлу.
Касније прелази у интензиван кашаљ и лекарима се јављају тек када им "од кашља глава пуца по шавовима".
Примаријус, др Бисерка Обрадовић истакла је за Б92.нет да су чекаонице домова здравља у Србији пуне и да је највећи проблем што многи занемарују прве симптоме респираторних инфекција.
"Долазе у ординације са већ секундарним симптомима какви су кашаљ, бронхитис, упале плућа, јер су прескочили ону прву фазу. Та фаза обично траје седам дана и зовемо је акутна фаза вирусне инфекције", рекла је др Обрадовић, па додала:
"Иако се многи жале на кашаљ, који не пролази и од кога им, како су описали, 'глава пуца по шавовима', ових дана харају и ковид, коксаки, али и гастро вируси".
Према речима наше саговорнице, када је реч о респираторним вирусима, треба обратити пажњу на следеће симптоме.
"То су температура, малаксалост, кијавица, бол у грлу, који касније прелази у кашаљ. Тај кашаљ је интензиван, не пролази данима. Реч је о механичкој радњи и тело тако покушава да избаци страно тело из дисајних путева. То страно тело је, уствари, секрет који се слива из синуса", навела је др Обрадовић.
Др Обрадовић је рекла и да, за разлику од респираторних вируса, када људи помоћ лекара траже тек када од кашља не могу нормално да функционишу, особе које су инфициране гастро вирусима, какви су норовирус и ротавирус, много брже иду код доктора.
"Симптоми ових гастро вируса су мучнина, повраћање, дијареја, могу да их прате и повишена температура, грозница и то су разлози због којих нам се пацијенти јављају много брже, него кад су респираторни вируси у питању", истакла је др Обрадовић.
"Међутим, за све вирусе, свеједно да ли се манифестују исцрпљујућим кашљем или дијарејом, ако трају дуже од три до пет дана, посебно ако оболели не могу да скину температуру, треба одмах да нам се јаве јер могу да буду заражени коксаки вирусом. Друга опасност је што то могу да буду симптоми компликације ковида, којих и те како и даље има, само што су ове омикрон варијанте знатно блаже", рекла је др Обрадовић.