Овај лек у Хрватској КОШТА 30 EВРА, А КОД НАС ЈЕ БЕСПЛАТАН Пензионери у страху НЕЋЕМО МОЋИ ДА СЕ ЛЕЧИМО
Осим што сам дијабетичарка, ја сам и срчани и бубрежни болесник, а инјекције које примам за дијабетес ми много помажу и за остало, али сада их по новим правилима морам плаћати. За нас пензионере тих 15 евра, колико ме инјекције сада месечно коштају, значи одрицање од јединог друштвеног живота који имамо – повремене кафе са пријатељима, каже госпођа Загорка Перинчић из Загреба (76).
Она је једна од око четрдесет хиљада оболелих од дијабетеса типа 2 у Хрватској, којима је ХЗЗО увео доплату од 15 евра за све ГЛП инјекције и чак 30 евра за ГЛП таблете – лекове који ефикасно смањују ниво шећера у крви, подстичу губитак телесне масе и побољшавају кардиоваскуларно здравље. Уз то, имају и бројна друга повољна својства, попут ниског ризика од хипогликемије, позитивног утицаја на функцију бета-ћелија панкреаса и липидни профил.
Госпођи Перинчић су потребне четири инјекције месечно, а у јануару их је први пут морала платити, тих петнаест евра.
– Ја ћу још некако, одрећи ћу се кафа са пријатељима, али шта ће они који су заиста сиромашни, а којих је све више? Волонтирам у Каритасу и добро знам о чему говорим. Једном месечно тамо делим храну или је разносим по кућама онима који не могу сами доћи. Веома добро знам у каквој беди људи живе и колико их је. Видим да нам сваког месеца дође још неколико нових корисника. Тешко им је. Међу њима је много дијабетичара који немају тих 15 евра за инјекције или, још горе, тридесет за таблете, прича госпођа Перинчић.
Упркос својим годинама, и даље помаже другима, јер би, како каже, "изгубила смисао" без тога.
– Да ли они који доносе одлуке знају како живе сиромашни људи? Да знају, овога не би било – закључује госпођа Перинчић. Уверена је, додаје, да јој лек за дијабетес одлаже и операцију срца коју ће морати да има, јер повољно утиче на цео организам. Неко ће, како каже, можда због сиромаштва морати да престане узимати тај лек, па ће му се болест и опште стање организма погоршати.
Иновативни лек на рецепт у Србији
Глукагон-слични пептид-1 (ГЛП-1) агонисти, као што су инјекције за лечење дијабетеса типа 2, доступни су у Србији. Ови лекови су део иновативних терапија које Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) постепено укључује на своју листу лекова који се издају на терет обавезног здравственог осигурања. Партиципација зависи од статуса пацијента, а бесплатан је за труднице, старије од 65 година, децу и социјално угрожена лица.
Давор Скележија, уредник портала naInzulinu.com и бивши председник Загребачког дијабетичког друштва, још у децембру је упозорио на очајнички мејл једне пензионерке, коју је на то натерала доплата од 15 евра за све ГЛП инјекције (нпр. Оземпик или Трулисити) и чак 30 евра за ГЛП таблете (Рибелсус), коју је ХЗЗО одлучио увести.
– Због овог монструозног потеза пацијенти више немају ниједан ГЛП лек без доплате! До сада је постојала алтернатива без доплате, сада је више нема, и највише ће страдати пензионерска популација, међу којом је дијабетес типа 2 најчешћи. Другим речима, платиће они који имају најмање.
Није у питању лек који спасава живот, али јесу иновативни лекови који много помажу, каже Скележија. Како додаје, пацијенти не мисле да лек треба да буде потпуно бесплатан, али ни да се плаћа толико – 15 или 30 евра.
– Разумео бих доплату од пар евра, али ово никако. С последицама овог безумног, нестручног и неморалног чина тек ће се суочити бројне особе са дијабетесом типа 2 када дођу по свој лек у апотеку. До сада су се суочавали с несташицама, а сада ће се борити и са огромним доплатама – напомиње он.
Реаговала је и омбудсманка Тена Шимоновић Ајнвалтер, најавивши испитивање процедуре доношења одлуке. Упозорила је на озбиљне последице које би додатни трошкови могли имати на старије особе, посебно оне који живе у сиромаштву.
– У Хрватској је сиромаштво старијих озбиљан проблем. Статистика показује да је свака трећа особа старија од 65 година у ризику од сиромаштва – рекла је омбудсманка.
Појавиле су се и информације да ће се, након побуне удружења дијабетичара, у проблем укључити и Министарство здравства.
Просечна пензија у Хрватској износи око 550 евра, а месечни издатак од 30 евра за таблете, односно 15 евра за инјекције, никако није мала сума. Око 300 хиљада пензионера живи са још мањим пензијама које не прелазе 390 евра месечно.