Ovaj lek u Hrvatskoj KOŠTA 30 EVRA, A KOD NAS JE BESPLATAN Penzioneri u strahu NEĆEMO MOĆI DA SE LEČIMO
Osim što sam dijabetičarka, ja sam i srčani i bubrežni bolesnik, a injekcije koje primam za dijabetes mi mnogo pomažu i za ostalo, ali sada ih po novim pravilima moram plaćati. Za nas penzionere tih 15 evra, koliko me injekcije sada mesečno koštaju, znači odricanje od jedinog društvenog života koji imamo – povremene kafe sa prijateljima, kaže gospođa Zagorka Perinčić iz Zagreba (76).
Ona je jedna od oko četrdeset hiljada obolelih od dijabetesa tipa 2 u Hrvatskoj, kojima je HZZO uveo doplatu od 15 evra za sve GLP injekcije i čak 30 evra za GLP tablete – lekove koji efikasno smanjuju nivo šećera u krvi, podstiču gubitak telesne mase i poboljšavaju kardiovaskularno zdravlje. Uz to, imaju i brojna druga povoljna svojstva, poput niskog rizika od hipoglikemije, pozitivnog uticaja na funkciju beta-ćelija pankreasa i lipidni profil.
Gospođi Perinčić su potrebne četiri injekcije mesečno, a u januaru ih je prvi put morala platiti, tih petnaest evra.
– Ja ću još nekako, odreći ću se kafa sa prijateljima, ali šta će oni koji su zaista siromašni, a kojih je sve više? Volontiram u Karitasu i dobro znam o čemu govorim. Jednom mesečno tamo delim hranu ili je raznosim po kućama onima koji ne mogu sami doći. Veoma dobro znam u kakvoj bedi ljudi žive i koliko ih je. Vidim da nam svakog meseca dođe još nekoliko novih korisnika. Teško im je. Među njima je mnogo dijabetičara koji nemaju tih 15 evra za injekcije ili, još gore, trideset za tablete, priča gospođa Perinčić.
Uprkos svojim godinama, i dalje pomaže drugima, jer bi, kako kaže, "izgubila smisao" bez toga.
– Da li oni koji donose odluke znaju kako žive siromašni ljudi? Da znaju, ovoga ne bi bilo – zaključuje gospođa Perinčić. Uverena je, dodaje, da joj lek za dijabetes odlaže i operaciju srca koju će morati da ima, jer povoljno utiče na ceo organizam. Neko će, kako kaže, možda zbog siromaštva morati da prestane uzimati taj lek, pa će mu se bolest i opšte stanje organizma pogoršati.
Inovativni lek na recept u Srbiji
Glukagon-slični peptid-1 (GLP-1) agonisti, kao što su injekcije za lečenje dijabetesa tipa 2, dostupni su u Srbiji. Ovi lekovi su deo inovativnih terapija koje Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) postepeno uključuje na svoju listu lekova koji se izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja. Participacija zavisi od statusa pacijenta, a besplatan je za trudnice, starije od 65 godina, decu i socijalno ugrožena lica.
Davor Skeležija, urednik portala naInzulinu.com i bivši predsednik Zagrebačkog dijabetičkog društva, još u decembru je upozorio na očajnički mejl jedne penzionerke, koju je na to naterala doplata od 15 evra za sve GLP injekcije (npr. Ozempik ili Trulisiti) i čak 30 evra za GLP tablete (Ribelsus), koju je HZZO odlučio uvesti.
– Zbog ovog monstruoznog poteza pacijenti više nemaju nijedan GLP lek bez doplate! Do sada je postojala alternativa bez doplate, sada je više nema, i najviše će stradati penzionerska populacija, među kojom je dijabetes tipa 2 najčešći. Drugim rečima, platiće oni koji imaju najmanje.
Nije u pitanju lek koji spasava život, ali jesu inovativni lekovi koji mnogo pomažu, kaže Skeležija. Kako dodaje, pacijenti ne misle da lek treba da bude potpuno besplatan, ali ni da se plaća toliko – 15 ili 30 evra.
– Razumeo bih doplatu od par evra, ali ovo nikako. S posledicama ovog bezumnog, nestručnog i nemoralnog čina tek će se suočiti brojne osobe sa dijabetesom tipa 2 kada dođu po svoj lek u apoteku. Do sada su se suočavali s nestašicama, a sada će se boriti i sa ogromnim doplatama – napominje on.
Reagovala je i ombudsmanka Tena Šimonović Ajnvalter, najavivši ispitivanje procedure donošenja odluke. Upozorila je na ozbiljne posledice koje bi dodatni troškovi mogli imati na starije osobe, posebno one koji žive u siromaštvu.
– U Hrvatskoj je siromaštvo starijih ozbiljan problem. Statistika pokazuje da je svaka treća osoba starija od 65 godina u riziku od siromaštva – rekla je ombudsmanka.
Pojavile su se i informacije da će se, nakon pobune udruženja dijabetičara, u problem uključiti i Ministarstvo zdravstva.
Prosečna penzija u Hrvatskoj iznosi oko 550 evra, a mesečni izdatak od 30 evra za tablete, odnosno 15 evra za injekcije, nikako nije mala suma. Oko 300 hiljada penzionera živi sa još manjim penzijama koje ne prelaze 390 evra mesečno.