Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OSNOVANO UDRUŽENJE PACIJENATA ZA BORBU PROTIV KARCINOMA MOKRAĆNE BEŠIKE, PROSTATE, TESTISA I BUBREGA Karcinom prostate najčešće uzrok obolevanja u muškoj populaciji

03.11.2024. 12:03 12:30
Piše:
karcinom
Foto: Pixabay.com

Više od 6.000 ljudi u Srbiji svake godine oboli od raka mokraćne bešike, prostate, bubrega i testisa, dok nažalost oko 2.500 pacijenata premine od posledica kancera urogenitalne regije.

Oboleli i članovi njihovih porodica su se organizovali i osnovali Udruženje pacijenata za borbu protiv raka bešike, prostate, bubrega i testisa „URO TAKT“.

Rak je jedan od najvećih neprijatelja ljudskog zdravlja. Na to ukazuje i statistika za 2022. godinu, po kojoj u Srbiji svake godine ovu dijagnozu dobije oko 42.000 ljudi, a više od 20.000 premine od malignih bolesti. Predsednik Udruženja URO TAKT, pozorišni i radio reditelj Marko Đurić kaže kako moramo da menjamo ove brojke, odmah. Bez izgovora, opravdanja i odlaganja. Kada se radi o karcinomima urogenitalne regije, ne želimo da se naše dijagnoze više zovu nevidljive ili prozirne, hoćemo da im damo oblik, boju i pre svega ritam.

- Ovo je, inače, prvo udruženje u našoj zemlji za borbu protiv karcinoma takozvane urogenitalne regije. Vreme je da lekari dobiju organizovanu podršku, pa će od sada i pacijenti, zajedno sa svojim porodicama davati takt za kvalitetniju prevenciju i bolje lečenje - poručuje predsednik Udruženja URO TAKT, pozorišni i radio reditelj Marko Đurić.

Kada se govori o malignim bolestima urogenitalne regije, najveći broj novoobolelih pacijenata kako u svetu, tako i u Srbiji, oboleva od karcinoma prostate. Nakon toga slede karcinom mokraćne bešike, bubrega i testisa.  

Direktor Klinike za urologiju, Univerzitetskog kliničkog centra Srbije prof. dr Zoran Džamić navodi da je karcinom prostate najčešće uzrok obolevanja u muškoj populaciji. Međutim, ovaj karcinom nema ni jedan specifičan znak koji bi mogao pacijenta da uputi kod lekara.

- Kod raka prostate smo napravili veliki pomak i kada je reč o hirurgiji, a sada smo u iščekivanju da dobijemo i robota. Rak mokraćne bešike je siroče onkologije, jer dugo godina nije postojala inovativna terapijska opcija za lečenje ovih bolesnika. Hemioterapija podrazumeva standard lečenja za uznapredovani i metastatski rak mokraćne bešike uz hirurgiju. Poslednjih godina imunoterapija sama ili u kombinaciji sa novim klasama lekova je pokazala značajno produženje preživljavanja za ove bolesnike. Ovo predstavlja novi standard lečenja raka mokraćne bešike svuda u svetu u prvoj liniji prema internacionalnim vodičima. Takođe, u drugoj liniji lečenja postoje nove terapijske opcije. U Srbiji inovativne terapijske opcije nisu dostupne za lečenje ovih bolesnika - istakao je dr Džamić.

Populacija pacijenata obolelih od genitourinarnih karcinoma je vrlo heterogena, od dosta mladih pacijenata obolelih od karcinoma testisa do starijih pacijenata sa karcinomom prostate. Multidisciplinarnost je nužna u lečenju ovih bolesnika.

Tumorski markeri

Poremećaj mokrenja, često ili otežano mokrenje, osećaj neispražnjene bešike, sve su simptomi koji mogu da budu podjednako zastupljeni i kod osoba sa dobroćudnom uvećanom prostatom, ali i kod onih koji imaju karcinom prostate. Zbog toga je teško razlučiti po simptomatologiji da li je nešto karcinom ili ne. To je i razlog zašto već 10 godina savetujemo da se uradi tumorski marker za prostatu, specifični antigen koji muškarci treba da rade od sredine pete decenije života. Zahvaljujući tome uspevamo da otkrijemo vrlo često karcinom u početnoj fazi, kada je moguće potpuno
izlečenje. U drugim situacijama karcinom prostate je neizlečiv, s tim što se poslednjih godina zahvaljujući inovativnoj terapiji, naši pacijenti leče isto kao i svuda u svetu – ističe dr Zoran Džamić.

 

 

 

Internista onkolog iz Klinike za onkologiju Kliničkog centra Niš dr Vesna Stojanović kaže kako osnovu lečenja lokalizovanog karcinoma bubrega predstavlja hirurški pristup, odnosno radikalna operacija tumora bubrega. Najveće kliničko iskustvo ostvareno je u lečenju svetloćelijskog podtipa. Sve do 2005. godine, terapija za lečenje metastatskog i lokalno uznapredovalog karcinoma bubrega bilo je malo, a lečenje je izazivalo brojne nuspojave.

- Sada postoje nove vrste lekova – imunoterapija ili ciljana i za lečenje koristimo kobinaciju ovih lekova. Terapija za karcinom testisa zavisi od stadijuma bolesti i drugih faktora kao što su patohistološki tip i zdravstveno stanje pacijenta. Uspešnost lečenja raka testisa je generalno visoka, posebno kada se bolest otkrije u ranim fazama. Više od 95 odsto muškaraca sa rakom testisa uspešno se leči. Čak i u slučajevima kada se rak proširio izvan testisa, veliki broj pacijenata se izleči primenom kombinacije hirurgije, radioterapije i hemioterapije. Rana dijagnoza igra ključnu ulogu u povećanju šansi za uspešno lečenje. Rak testisa se ne može prevenirati, tako da su samopregled i redovni pregledi lekara nužni za rano otkrivanje bolesti i uspešnije lečenje – objašnjava dr Stojanović.

Ljubica Petrović
 

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar