ОБОЈИЦА НОСИЛИ ВЕНАЦ МУЧЕНИШТВА Данас славимо свете Тимотеја и Анастасија
Српска православна црква и верници 4. фебруара обележавају дан посвећен светом апостолу Тимотеју и преподобном мученику Анастасију.
Свети апостол Тимотеј
Један од Седамдесет апостола. Рођен у Листри Ликаонској од оца Грка и мајке Јеврејке. Мајку и бабу му је похвалио апостол Павле због нелицемерне вере. У Листри се Тимотеј срео први пут са великим апостолом, и сам био сведок када је Павле исцелио хромог од рођења. Доцније је Тимотеј био безмало сталан сапутник Павлов, обишавши са њим Ахају, Македонију, Италију и Шпанију. Велики ревнитељ вере, изврстан беседник и сладак душом, Тимотеј је много допринео распрострањењу и утврђењу вере хришћанске. Павле га назива правим сином у вери. По мученичкој смрти Павловој Тимотеј је имао за учитеља светог Јована Јеванђелиста.
Али када је овога цар Дометијан прогнао из Ефеса на острво Патмос, Тимотеј је остао у Ефесу да епископује. У време неког идолског празника званог Катагогиум, незнабошци, кивни на хришћане, мучки и под маскама нападну Тимотеја и убију га (око 93. године). Часне мошти његове доцније су пренете у Цариград и сахрањене у цркви Светих Апостола, до гроба светог Луке Јеванђелиста и светог Андреја Првозваног.
Тропар (глас 4):
Научивши се благости и бивши разуман у свему, благом савешћу достојно си се обукао. Напојио си се од сасуда изабраног (Павла) тајни неизречених, веру сачувавши, добар крај имајући, Апостоле Тимотеје: Моли Христа Бога, да спасе душе наше.
Преподобни мученик Анастасије
Персијанац по роду. Незнабожачко му је име било Магундат. Када је цар Ираклије ратовао с Персијанцима, Магундат је пребегао хришћанима, отишао у Јерусалим где се крстио и добио име Анастасије. Није му било доста што се крстио, него се и замонашио, да би се сав предао служењу Господа. Поред осталих подвига врло је рано читао житије светих мученика и читајући, квасио је књигу сузама, и сам жарко чезнући за мучеништвом. Господ га је најзад увенчао венцем мученичким.
Дуго је лежао у тамници и био љуто мучен, док му цар Хозрое није изрекао смртну пресуду. По тој пресуди Анастасије је био удављен у води, па после извађен из воде, и џелат му је одсекао главу и послао цару. Пострадао је 22. јануара 628. године у граду Бетсалое, близу Ниниве.
Тропар (глас 4):
Мученик Твој Господе, Анастасије, у страдању своме је примио непропадљиви венац, од Тебе Бога нашега, јер имајући помоћ Твоју мучитеље победи, а разори и немоћну дрскост демона: Његовим молитвама спаси душе наше.