Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сложена је математика

"Скромно, у кругу породице" НОВОГОДИШЊА ТРПЕЗА У СРБИЈИ - шта се исплати, а шта не? НАШИ САВЕТИ да направите незабораван ДОЧЕК КОД КУЋЕ!

16.12.2024. 19:04 19:27
Пише:
doček
Фото: pixabay/ilustracija

Новогодишњи дочек немогуће је замислити без богате трпезе, а ми смо истраживали колико је новца потребно онима који одлуче 31. децембра да остану код куће и у топлини свог дома дочекају Нову годину.

Децембар је по правилу месец највећих трошкова због празника. Новогодишњи дочек немогуће је замислити без богате трпезе, а ми смо истраживали колико је новца потребно онима који одлуче 31. децембра да остану код куће и у топлини свог дома дочекају Нову годину.

Уколико се спрема мрсна гозба, неизоставни детаљ је руска салата за шта је потребно око 1.500 динара (од 140 до 170 се смрзнуту мешавину, мајонез 120, кисели краставци 500 и шунка око 700).

За предјело (комбинација сухомеснатих производа и сирева) кетеринг наплаћује од 2.500 хиљаде динара па навише, у зависности од броја људи.

Што се главног јела тиче, уколико пожелите на новогодишној трпези да имате сарме, на листу ћете морати да додате кисели купус (око 300 динара) и млевено месо (свињетину и јунетину односно 570 и 950 динара по килограму).

Уколико желе и роштиљ, за комбинацију мешаног меса грађани ће морати да издвоје од 2.400 динара по килограму, док се за свињско печење та цифра кретала око 3.000 динара по килограму, почетком овог месеца.

дочек
Фото: pixabay/ilustracija

За крај остаје најслађе, али не и најјефтиније. Цене торти се крећу од 1.500 динара па навише, по килограму, па рецимо за “чизкејк” од 2 килограма морате одвојити 3.500 динара. За пиће је потребно издвојити минимум 1.000 динара, а та цифра се увећава уколико пожелите да пијете нешто од страних пића.

Да ли је мрсна гозба јефтинија?

Килограм свежег ослића у маркету смо нашли за 560 динара, док је шаран у рибарници од 900 динара, па би за вечеру за четворочлану породицу потребно издвојити око 2.900 динара, али да се сами постарате око припреме. Уколико у рибарницама узимате већ испечену рибу, цене расту па смо у једној нашли килограм шарана за 3.000 динара, пастрмку за 2.250, а ослић по цени од 2.190 динара.

дочек
Фото: pixabay/ilustracija

Посне торте или колачи не разликују се по ценама од мрсних. За посне колаче морате издвојити од 2.700 до 3.000 динара по килограму, а уколико неко жели "ексклузивније" врсте, како смо нашли у понуди једне посластичарнице, за то ће морати да одвоји од 3.500 динара па навише.

Цене хране и пића порасле на глобалном нивоу

Глобалне цене хране су недавно порасле на највиши ниво у последњих годину и по дана, а према проценама стручњака, очекује се да ће неке цене прехрамбених производа наставити да расту.

У октобру су светске цене прехрамбених производа достигле највиши ниво од априла 2023. године, према најновијим подацима које је прикупила Организација Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО). Наиме, индекс цена хране, који прати цене пет намирница - житарица, меса, млечних производа, биљних уља и шећера - порастао је за два одсто у октобру, углавном због великог пораста цена биљних уља, пише ЦНБЦ.

Цене житарица, углавном пшенице и пиринча, пале су за 4,5 док је шећер пао за скоро пет одсто у односу на претходну годину. Аналитичари се слажу да су споредни фактори, од временских услова до изазова у транспорту, имали највише утицаја на овакве цене.

Индекс мери цене сирових производа, пре него малопродајне трошкове, али раст сугерише да би више цене хране могле да наставе да утичу на потрошаче. Стручњаци су навели и неколико кључних прехрамбених артикала, за чије цене предвиђају да ће у наредној години наставити да расту на глобалном нивоу.

"Цене говедине су порасле као резултат суше у јужним равницама САД-а, које су ‘озбиљно смањиле’ стада говеда”, рекао је Стивен Николсон, стратег у банци за аграрни бизнис Рабобанк и објаснио да су фјучерси на товну стоку, млада говеда која су довољно зрела да се тове за клање, а којима се тргује на чикашкој берзи, порасли за 16 одсто на 2.59 долара по фунти од почетка године, показују подаци из ФацтСет-а.

Извор:
Мондо
Пише:
Пошаљите коментар