Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Složena je matematika

"Skromno, u krugu porodice" NOVOGODIŠNJA TRPEZA U SRBIJI - šta se isplati, a šta ne? NAŠI SAVETI da napravite nezaboravan DOČEK KOD KUĆE!

16.12.2024. 19:04 19:27
Piše:
doček
Foto: pixabay/ilustracija

Novogodišnji doček nemoguće je zamisliti bez bogate trpeze, a mi smo istraživali koliko je novca potrebno onima koji odluče 31. decembra da ostanu kod kuće i u toplini svog doma dočekaju Novu godinu.

Decembar je po pravilu mesec najvećih troškova zbog praznika. Novogodišnji doček nemoguće je zamisliti bez bogate trpeze, a mi smo istraživali koliko je novca potrebno onima koji odluče 31. decembra da ostanu kod kuće i u toplini svog doma dočekaju Novu godinu.

Ukoliko se sprema mrsna gozba, neizostavni detalj je ruska salata za šta je potrebno oko 1.500 dinara (od 140 do 170 se smrznutu mešavinu, majonez 120, kiseli krastavci 500 i šunka oko 700).

Za predjelo (kombinacija suhomesnatih proizvoda i sireva) ketering naplaćuje od 2.500 hiljade dinara pa naviše, u zavisnosti od broja ljudi.

Što se glavnog jela tiče, ukoliko poželite na novogodišnoj trpezi da imate sarme, na listu ćete morati da dodate kiseli kupus (oko 300 dinara) i mleveno meso (svinjetinu i junetinu odnosno 570 i 950 dinara po kilogramu).

Ukoliko žele i roštilj, za kombinaciju mešanog mesa građani će morati da izdvoje od 2.400 dinara po kilogramu, dok se za svinjsko pečenje ta cifra kretala oko 3.000 dinara po kilogramu, početkom ovog meseca.

дочек
Foto: pixabay/ilustracija

Za kraj ostaje najslađe, ali ne i najjeftinije. Cene torti se kreću od 1.500 dinara pa naviše, po kilogramu, pa recimo za “čizkejk” od 2 kilograma morate odvojiti 3.500 dinara. Za piće je potrebno izdvojiti minimum 1.000 dinara, a ta cifra se uvećava ukoliko poželite da pijete nešto od stranih pića.

Da li je mrsna gozba jeftinija?

Kilogram svežeg oslića u marketu smo našli za 560 dinara, dok je šaran u ribarnici od 900 dinara, pa bi za večeru za četvoročlanu porodicu potrebno izdvojiti oko 2.900 dinara, ali da se sami postarate oko pripreme. Ukoliko u ribarnicama uzimate već ispečenu ribu, cene rastu pa smo u jednoj našli kilogram šarana za 3.000 dinara, pastrmku za 2.250, a oslić po ceni od 2.190 dinara.

дочек
Foto: pixabay/ilustracija

Posne torte ili kolači ne razlikuju se po cenama od mrsnih. Za posne kolače morate izdvojiti od 2.700 do 3.000 dinara po kilogramu, a ukoliko neko želi "ekskluzivnije" vrste, kako smo našli u ponudi jedne poslastičarnice, za to će morati da odvoji od 3.500 dinara pa naviše.

Cene hrane i pića porasle na globalnom nivou

Globalne cene hrane su nedavno porasle na najviši nivo u poslednjih godinu i po dana, a prema procenama stručnjaka, očekuje se da će neke cene prehrambenih proizvoda nastaviti da rastu.

U oktobru su svetske cene prehrambenih proizvoda dostigle najviši nivo od aprila 2023. godine, prema najnovijim podacima koje je prikupila Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO). Naime, indeks cena hrane, koji prati cene pet namirnica - žitarica, mesa, mlečnih proizvoda, biljnih ulja i šećera - porastao je za dva odsto u oktobru, uglavnom zbog velikog porasta cena biljnih ulja, piše CNBC.

Cene žitarica, uglavnom pšenice i pirinča, pale su za 4,5 dok je šećer pao za skoro pet odsto u odnosu na prethodnu godinu. Analitičari se slažu da su sporedni faktori, od vremenskih uslova do izazova u transportu, imali najviše uticaja na ovakve cene.

Indeks meri cene sirovih proizvoda, pre nego maloprodajne troškove, ali rast sugeriše da bi više cene hrane mogle da nastave da utiču na potrošače. Stručnjaci su naveli i nekoliko ključnih prehrambenih artikala, za čije cene predviđaju da će u narednoj godini nastaviti da rastu na globalnom nivou.

"Cene govedine su porasle kao rezultat suše u južnim ravnicama SAD-a, koje su ‘ozbiljno smanjile’ stada goveda”, rekao je Stiven Nikolson, strateg u banci za agrarni biznis Rabobank i objasnio da su fjučersi na tovnu stoku, mlada goveda koja su dovoljno zrela da se tove za klanje, a kojima se trguje na čikaškoj berzi, porasli za 16 odsto na 2.59 dolara po funti od početka godine, pokazuju podaci iz FactSet-a.

Izvor:
Mondo
Piše:
Pošaljite komentar