НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ Дијабетес типа два мења мозак и утиче на когнитивне функције
Дијабетес типа 2 може имати озбиљан утицај на когнитивне функције, укључујући памћење, и потенцијално изазвати промене у мозгу које подсећају на ране фазе Алцхајмерове болести.
Ово је открило истраживање научника са Универзитета Неваде у Лас Вегасу (УНЛВ).
Тим истраживача проучавао је активности мозга глодара и приметио да висок ниво шећера у крви може променити структуру мозга на сличан начин као у почетним фазама Алцахјмерове болести.
Ови налази могу отворити нова врата за боље разумевање дијабетеса и неуродегенеративних болести, рекао је Џејмс Химан, водећи истраживач и професор психологије на УНЛВ-у.
Претходна истраживања су показала да људи са дијабетесом типа 2 имају већи ризик од развоја неуродегенеративних болести, укључујући Алцхајмерову болест.
Истраживачи су поставили хипотезу да висок ниво шећера у крви утиче на предњи део мозга, који је кључан за когнитивне и емоционалне функције. Наиме, шећер омета сигнализацију која долази из делова мозга одговорним за памћење и учење.
Адам Шоли, главни медицински руководилац Центра за лечење Керон у Пенсилванији, истиче да је познато да систем награде у мозгу помаже у формирању меморије.
-Било која супстанца, попут шећера, која утиче на овај систем, може оставити дугорочне последице на наше памћење и когнитивне способности, објашњава Шоли.
Ова истраживања отварају нове могућности за разумевање и третман болести које утичу на мозак, не само Алцхајмерове болести, већ и других неуролошких стања, додао је Шоли.
Подсећамо да је број особа са дијабетесом у последњих 30 година значајно порастао. Према студији објављеној у часопису Ланцет, више од 800 милиона људи широм света сада пати од ове болести, која може озбиљно нарушити здравље ако се не лечи, оштећујући органе попут срца, крвних судова и живаца.