НАПРЕДАК У ДИЈАГНОСТИЦИ ЗА БОЉЕ ЛЕЧЕЊЕ Модернизована патолошка лабораторија Института за онкологију Војводине
Патолози Института за онкологију Војводине у Сремској Каменици покренули су са колегама из Клиничко болничког центра у Осијеку пројекат прекограничне сарадње Диги Пат.
Управница Службе за патолошко анатомску дијагностику Института за онкологију Војводине професорка др Татјана Ивковић Капицл каже како је реч о ИПА пројекту Европске уније, а циљ је да се унапреди здравствена заштита за људе који живе у овом региону.
- Пројекат ће омогућити бољу, прецизнију, бржу и тачнију дијагностику коришћењем дигиталних скенера. Сваки онколошки пацијент мора пре почетка лечења да има патохистолошку дијагнозу, јер се савремена онколошка терапија у великој мери заснива управо на том налазу, уз додатне резултате молекуларних тестова које одређују патолози. Узорци који се патохистолошки прегледају добијени су биопсијом промена које су утврђене клиничким прегледом или од стране радиолога. Скениране слике патолошких препарата ћемо размењивати са колегама из Осијека и имаћемо редовне консултативне састанке преко дигиталне платформе – објашњава др Татјана Ивковић Капицл и напомиње како пројекат траје 30 месеци.
Очекивања су и да се заједно са Институтом за вештачку интелигенцију у Новом Саду, чији су стручњаци сарадници у овом пројекту, реализује пилот-пројекат анализе дигиталне патолошке слике тумора
Како наводи, стандардно се патохистолошки препарати прегледају на микроскопу, а нови тренд у патологији је да се скениране слике сада гледају на мониторима, слично као што то раде радиолози. То представља велики помак у дијагностици, што се директно одражава на успешност лечења. Свака дигитализована слика пружа могућност анализе модулима вештачке интелигенције и омогућава прецизнију анализу различитих параметара. Скениране слике такође олакшавају едукацију младим лекарима на специјализацији.
- Отварање пројекта је било пре месец дана, а 1. априла ћемо имати едукативни састанак код нас на Институту, где ће гости, поред колега из Осијека, бити уважени патолози и пионири дигитализације из Италије и Португалије. Биће речи о техничким детаљима, о извођењу скенирања и свим другим предусловима који су важни за ову методу, као и примени вештачке интелигенције у патологији и складиштењу слика. Највише ћемо се посветити раку дојке, али и другим малигнитетима - истиче др Татјана Ивковић Капицл.
Да би учествовали у овом пројекту, предуслов је био да патолошка лабораторија буде савремено опремљена и аутоматизована. Патологија Института за онкологију у Сремској Каменици је у последње две године модернизована и налази се у новом наменски грађеном објекту „Каменица три“. Захваљујући ИПА пројекту биће набављена додатна опрема која представља надоградњу постојеће.
Пројекат ће омогућити бољу, прецизнију, бржу и тачнију дијагностику коришћењем дигиталних скенера
- Ми смо сада једна од најбољих лабораторија у Србији, са различитим апаратима за аутоматизацију процеса, што је предуслов дигитализације. Захвљајујући томе патохистолошки препарати за дијагностику су високог квалитета, а могу да се анализирају или на микроскопу или на монитору. Уз све наведено, кључан је и тим људи који у Институту за онкологију чине изванредни патолози – наглашава др Татјана Ивковић Капицл.
Према њеним речима, у пројекту телепатологије, тим из Института за онкологију Војводине заједнички са колегама из Осијека радиће анализе скениране слике комплексних, као и ретких случајева. Некада се патохистолошка дијагноза може поставити за два или три минута, а некада је, за поједине пацијенте, дијагностика комплекснија, захтевна и дуже траје или су пак потребне додатне молекуларне анализе. Очекује да ће свакога месеца имати око 10 случајева које ће заједно прегледати. Очекивања су и да се заједно са Институтом за вештачку интелигенцију у Новом Саду, чији су стручњаци сарадници у овом пројекту, реализује пилот-пројекат анализе дигиталне патолошке слике тумора.
Текст и фото: Љ. Петровић