light snow
-1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НАПАД МИГРЕНЕ ИМА НЕКОЛИКО ФАЗА Ево како можете да га скратите и ублажите бол

23.10.2024. 21:37 21:55
Пише:
Извор:
Еклиника.телеграф.рс/И
глава
Фото: Ilustracija pixabay

Напад мигрене одвија се у неколико фаза, а неке особе могу чак и да га предосете, што је добро, јер се тако може предупредити неиздржив бол.

Раније се мислило да су напади мигрене  резултат абнормалног ширења крвних судова у мозгу, али научници америчке Фондације за истраживање мигрене сада верују да је узрок вероватно много сложенији и да укључује наслеђене разлике у хемији мозга. Жене имају много већу вероватноћу да добију мигрену него  мушкараци, као и особе које имају породичну историју мигрене. Неуролози истичу да нису сви напади мигрене слични и немају сви исте симптоме мигрене, као и да дужина трајања напада мигрене такође може варирати. Према истраживањима Националне фондације за главобољу у САД, већина напада мигрене траје 4 до 72 сата. Али, неки имају мигрену краће, а неки дуже, и то је врло
индивидуално.
 

Фазе напада мигрене
 

Често напад мигрене укључује различите фазе, мада их људи могу доживети другачије. Продромска фаза мигрене може се десити сатима до дана пре напада и обично укључује промену расположења и енергије. Одређене жеље, жудње за нечим, или прекомерно зевање могу бити знак продрома. Људи понекад помешају ове продроме, или „прелиминарне“ симптоме, са покретачима мигрене. На пример, особа која жуди за чоколадом ( симптомом продрома) може погрешно веровати да је конзумирање чоколаде изазвало напад мигрене.

Аура је фаза мигрене има је око 25 до 35 одсто људи са мигреном. То је фаза када особа доживљава визуелен промене, попут мењања слика у калеидоскопу и може трајати од 5 минута до сат времена, али обично много мање од тога. Остали симптоми могу да укључују пецкање у ваздуху, утрнулост, нејасан говор, смушеност или слабост.

Фаза главобоље  може трајати 4 до 72 сата, а код већине пацијената је обележена главобољом на једној страни главе која пулсира. Болови су типично описани као умерени до јаки. Ова фаза је такође повезана са постајањем осетљивости на животну средину – на светлост, звук и мирис, а честа је и појава мучнине и повраћања.

Постдром или фаза опоравка је фаза у којој нема болова или је бол врло благ, али се људи не осећају нормално. Може трајати 24 до 48 сати. У овој фази особе нису толико „оштре“ у когнитивном смислу и могу да се осећају мамурно. Неуролози подсећају да се неке особе чак осећају усхићено, скоро еуфорично, јер више немају бол, а пуни су енергије.

Како скратити напад
 

Према писању ЕклиникаТелеграф ако препознате знакове да се припрема напад мигрене, можда ћете успети да смањите време које траје. Иако имају дугогодишњи проблем људи често не препознају увек продромску фазу, али се дешава да може неко из најближег окружења – супружник или члан породице. У том случају неуролози нуде неколико савета за потенцијално смањење дужине напада мигрене:

Агресивна хидрација односно уношење много воде у тело обично помаже
Ограничавање физичке активности. Ако је могуће, седите или лезите негде.
Избегавање стимулативног окружења (са много људи, бучно). Потражите мрачно, тихо место
Неки људи сматрају да ће технике опуштања, попут медитације или масаже, помоћи да се ослободе напетости коју осећају на лицу, у вилици или у врату. Ако овим техникама можете да се ослободите напетости, ваш напад мигрене можда неће бити тако тежак или толико дуго трајати. Други пак сматрају да ће стављање хладног облога на слепоочнице помоћи у ублажавању симптома мигрене, али ће и скратити њено трајање.

Третман лековима за заустављање напада мигрене
 

Постоји неколико различитих опција лечења напада мигрене, али, у зависности од врсте мигрене, учесталост и тежина напада, о третману лечења треба увек се треба консултовати са лекаром, како би се направио план лечења. Људима са благим до умереним симптомима, лекови без рецепта често су довољни да ублаже напад мигрене – аспирин, ибупрофен tylenol… Ваш лекар може да препише било који од већег броја лекова за акутно лечење мигрене. Уопштено, лечење акутне мигрене биће ефектније пре почетка напада, односно пре него што бол постане озбиљнија.

Триптани су најчешће коришћени лекови за акутну мигрену  и већина почиње да ублажава бол током 30 до 60 минута. Доступни су у облику облику таблета, спреја за нос или праха или у облику ин‌јекције. Гепанти и дитанти су нова генерација лекова за мигрену који могу бити алтернатива људима који не могу да користе триптане због васкуларних болести, јер они не сужавају крвне судове.

Опасност од пречесте употребе лекова за мигрену
Када људи са мигреном пречесто користе лекове, неуролози наглашавају да могу због тога да развију главобољу које се стручно називају „повратне главобоље“. Ризик од главобоље због прекомерне употребе лекова људе са мигреном може да доведе у тежак положај. Већина лекова који се обично користе за лечење напада мигрене, као што су аспирин,  триптани и други, повезани су са повратним главобољама. Због тога се препоручује да особе које пате од мигрене не узимају лекове за акутно лечење дуже од два дана у недељи.

Шта ако напад мигрене траје 3 дана или више?
Исцрпљујући напад мигрене који траје дуже од 72 сата, и не реагује на уобичајени третман, назива се мигреноза или нерешива мигрена. Она је медицински озбиљнија од нормалног напада мигрене, посебно ако су симптоми попут повраћања продужени због ризика од озбиљне дехидрације. Мигренозно стање је често оно стање које људе примора да заврше у хитној помоћи где се могу применити разни лекови који прекидају циклус бола.

Извор:
Еклиника.телеграф.рс/И
Пише:
Пошаљите коментар