МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ РАСПИСАЛО КОНКУРС ЗА УПИС У ВОЈНЕ ШКОЛЕ Ево ко може да се пријави И ПОД КОЈИМ УСЛОВИМА
Министарство одбране расписало је конкурс за упис у војне школе, тачније Војну академију, Медицински факултет Војномедицинске академије, Војну гимназију и Средњу стручну војну школу "1300 каплара".
Конкурс је отворен до 31. марта ове године, а позивају се сви млади да се пријаве.
Овогодишњим конкурсом предвиђен је упис 240 будућих кадета Војне академије, 33 кадета Медицинског факултета Војномедицинске академије, 110 ученика Војне гимназије – 80 за Општи, 20 за Ваздухопловни смер, пет за пријем у други и пет за пријем у трећи разред Општег смера и 80 ученика Средње стручне војне школе "1300 каплара".
Војна академија
У предстојећој школској 2025/2026. години Војна академија нуди основне академске студије на смеровима Копнена војска, Војно ваздухопловство, Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Технолошко инжењерство материјала и заштите, Војносаобраћајно инжењерство, Економија одбране и Противваздухопловна одбрана.
Медицински факултет ВМА
Медицински факултет ВМА у предстојећој школској години нуди два студијска програма - Интегрисане академске студије медицине и Интегрисане академске студије стоматологије (студијски програм је у поступку акредитације).
Услови за упис у војне школе
Право да конкуришу за упис основних студија у Војној академији имају младићи и девојке рођени 2003. године или касније, односно 2005. године или касније за студије у Медицинском факултету ВМА.
Неопходан услов је и да кандидати за упис у Војну академију имају завршену четворогодишњу средњу школу или да похађају четврти разред средње школе, а за упис у Медицински факултет ВМА услов је да су завршили гимназију, средњу школу здравствене или ветеринарске струке у трајању од четири године или да похађају четврти разред тих школа.
За кадете студијских програма Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Технолошко инжењерство материјала и заштите, Противваздухопловна одбрана и Војносаобраћајно инжењерство потребна је диплома четворогодишње средње школе техничке струке или гимназије, односно да похађају четврти разред средње школе техничке струке или гимназије.
Младићи и девојке који конкуришу да постану кадети студијског програма Војно ваздухопловство морају да испуне и допунске услове прописане посебним програмом медицинско-здравствене и психолошке процене кандидата за тај студијски програм, као и да успешно савладају селективне обуке – падобранску и селективну летачку обуку.
Школовање у Војној академији има структуру основних академских студија првог степена у трајању од четири године, што подразумева 240 ЕСПБ бодова. После завршетка школовања, кадети стичу високо образовање и стручна звања.
Министарство одбране и Војска Србије расписали су конкурс за Војностручно оспособљавање за резервне официре Војске Србије рода авијације, тачније за војног пилота односно пилоткињу, а опширније прочитајте у нашем посебном тексту.
Школовање у Медицинском факултету ВМА има структуру интегрисаних академских студија медицине и стоматологије у трајању од шест година (12 семестара) односно 360 ЕСПБ, а после завршетка школовања кадети стичу високо образовање и стручна звања.
После завршених студија, кадети Војне академије примају се у професионалну војну службу и производе у чин потпоручника одговарајућег рода или службе, док се кадети Медицинског факултета ВМА примају се у професионалну војну службу и постају потпоручници санитетске службе.
Министарство одбране и Војска Србије расписали су конкурс за пријем нових припадника у тенковске, механизоване и артиљеријске јединице Копнене војске Војске Србије, а опширније о томе можете читати у нашем посебном тексту.
Упис у Војну гимназију - услови и програм
За статус ученика Војне гимназије и Средње стручне војне школе "1300 каплара" у Београду право пријављивања имају дечаци и девојчице рођени 2009. године или касније, односно 2008. године или касније за упис у други и 2007. године или касније за упис у трећи разред Војне гимназије.
Први део селекције за Војну гимназију обухвата психолошку и медицинско-здравствену процену, а у другом делу, који се реализује са кандидатима који су успешно прошли први део селекције, кандидати подлежу провери физичке способности и провери знања из математике и српског језика и књижевности. Током процеса селекције обавља се и безбедносна провера кандидата.
Кандидати за ученике Ваздухопловног смера у Војној гимназији упућују се на додатне психолошке и медицинско-здравствене прегледе према посебном програму Ваздухопловномедицинског института.
Школовање у Војној гимназији траје четири године према Наставном плану и програму гимназија општег смера у Републици Србији, који обухвата и специфичне војне садржаје. По завршетку школовања ученици су у обавези да наставе школовање у Војној академији.
Упис у Средњу стручна војну школу "1300 каплара"
За упис у Средњу стручну војну школу "1300 каплара" кандидати, такође, пролазе два дела селекције – психолошку и медицинско-здравствену процену и проверу физичке способности и знања из математике и физике.
Школовање траје четири године и одвија се према плану и програму - Ваздухопловнотехнички смер, Јединице за електронска дејства, Телекомуникације и информатика, Артиљеријско-ракетне јединице за противваздухопловна дејства и Ваздушно осматрање и јављање. После завршеног школовања ученици се примају у Војску Србије у својству професионалног подофицира, у чину водника.
За време школовања, свим ученицима обезбеђени су смештај и исхрана, одећа и обућа, уџбеници и школски прибор, затим здравствена заштита и новчана примања у складу с прописом којим су уређени услови, начин остваривања и висина новчаних примања у Министарству одбране.
Војна академија, Медицински факултет ВМА, Војна гимназија и Средња стручна војна школа "1300 каплара", осим врхунског образовања, нуде и бројне могућности за vannastavne активности и садржаје те подстичу и развој бројних интересовања ученика и кадета.
Конкурс за упис у војне школе отворен је до 31. марта 2025, а детаљне информације могу се наћи на сајту Министарства одбране Србије.