MINISTARSTVO ODBRANE RASPISALO KONKURS ZA UPIS U VOJNE ŠKOLE Evo ko može da se prijavi I POD KOJIM USLOVIMA
Ministarstvo odbrane raspisalo je konkurs za upis u vojne škole, tačnije Vojnu akademiju, Medicinski fakultet Vojnomedicinske akademije, Vojnu gimnaziju i Srednju stručnu vojnu školu "1300 kaplara".
Konkurs je otvoren do 31. marta ove godine, a pozivaju se svi mladi da se prijave.
Ovogodišnjim konkursom predviđen je upis 240 budućih kadeta Vojne akademije, 33 kadeta Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije, 110 učenika Vojne gimnazije – 80 za Opšti, 20 za Vazduhoplovni smer, pet za prijem u drugi i pet za prijem u treći razred Opšteg smera i 80 učenika Srednje stručne vojne škole "1300 kaplara".
Vojna akademija
U predstojećoj školskoj 2025/2026. godini Vojna akademija nudi osnovne akademske studije na smerovima Kopnena vojska, Vojno vazduhoplovstvo, Vojnoelektronsko inženjerstvo, Vojnomašinsko inženjerstvo, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite, Vojnosaobraćajno inženjerstvo, Ekonomija odbrane i Protivvazduhoplovna odbrana.
Medicinski fakultet VMA
Medicinski fakultet VMA u predstojećoj školskoj godini nudi dva studijska programa - Integrisane akademske studije medicine i Integrisane akademske studije stomatologije (studijski program je u postupku akreditacije).
Uslovi za upis u vojne škole
Pravo da konkurišu za upis osnovnih studija u Vojnoj akademiji imaju mladići i devojke rođeni 2003. godine ili kasnije, odnosno 2005. godine ili kasnije za studije u Medicinskom fakultetu VMA.
Neophodan uslov je i da kandidati za upis u Vojnu akademiju imaju završenu četvorogodišnju srednju školu ili da pohađaju četvrti razred srednje škole, a za upis u Medicinski fakultet VMA uslov je da su završili gimnaziju, srednju školu zdravstvene ili veterinarske struke u trajanju od četiri godine ili da pohađaju četvrti razred tih škola.
Za kadete studijskih programa Vojnoelektronsko inženjerstvo, Vojnomašinsko inženjerstvo, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite, Protivvazduhoplovna odbrana i Vojnosaobraćajno inženjerstvo potrebna je diploma četvorogodišnje srednje škole tehničke struke ili gimnazije, odnosno da pohađaju četvrti razred srednje škole tehničke struke ili gimnazije.
Mladići i devojke koji konkurišu da postanu kadeti studijskog programa Vojno vazduhoplovstvo moraju da ispune i dopunske uslove propisane posebnim programom medicinsko-zdravstvene i psihološke procene kandidata za taj studijski program, kao i da uspešno savladaju selektivne obuke – padobransku i selektivnu letačku obuku.
Školovanje u Vojnoj akademiji ima strukturu osnovnih akademskih studija prvog stepena u trajanju od četiri godine, što podrazumeva 240 ESPB bodova. Posle završetka školovanja, kadeti stiču visoko obrazovanje i stručna zvanja.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije raspisali su konkurs za Vojnostručno osposobljavanje za rezervne oficire Vojske Srbije roda avijacije, tačnije za vojnog pilota odnosno pilotkinju, a opširnije pročitajte u našem posebnom tekstu.
Školovanje u Medicinskom fakultetu VMA ima strukturu integrisanih akademskih studija medicine i stomatologije u trajanju od šest godina (12 semestara) odnosno 360 ESPB, a posle završetka školovanja kadeti stiču visoko obrazovanje i stručna zvanja.
Posle završenih studija, kadeti Vojne akademije primaju se u profesionalnu vojnu službu i proizvode u čin potporučnika odgovarajućeg roda ili službe, dok se kadeti Medicinskog fakulteta VMA primaju se u profesionalnu vojnu službu i postaju potporučnici sanitetske službe.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije raspisali su konkurs za prijem novih pripadnika u tenkovske, mehanizovane i artiljerijske jedinice Kopnene vojske Vojske Srbije, a opširnije o tome možete čitati u našem posebnom tekstu.
Upis u Vojnu gimnaziju - uslovi i program
Za status učenika Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole "1300 kaplara" u Beogradu pravo prijavljivanja imaju dečaci i devojčice rođeni 2009. godine ili kasnije, odnosno 2008. godine ili kasnije za upis u drugi i 2007. godine ili kasnije za upis u treći razred Vojne gimnazije.
Prvi deo selekcije za Vojnu gimnaziju obuhvata psihološku i medicinsko-zdravstvenu procenu, a u drugom delu, koji se realizuje sa kandidatima koji su uspešno prošli prvi deo selekcije, kandidati podležu proveri fizičke sposobnosti i proveri znanja iz matematike i srpskog jezika i književnosti. Tokom procesa selekcije obavlja se i bezbednosna provera kandidata.
Kandidati za učenike Vazduhoplovnog smera u Vojnoj gimnaziji upućuju se na dodatne psihološke i medicinsko-zdravstvene preglede prema posebnom programu Vazduhoplovnomedicinskog instituta.
Školovanje u Vojnoj gimnaziji traje četiri godine prema Nastavnom planu i programu gimnazija opšteg smera u Republici Srbiji, koji obuhvata i specifične vojne sadržaje. Po završetku školovanja učenici su u obavezi da nastave školovanje u Vojnoj akademiji.
Upis u Srednju stručna vojnu školu "1300 kaplara"
Za upis u Srednju stručnu vojnu školu "1300 kaplara" kandidati, takođe, prolaze dva dela selekcije – psihološku i medicinsko-zdravstvenu procenu i proveru fizičke sposobnosti i znanja iz matematike i fizike.
Školovanje traje četiri godine i odvija se prema planu i programu - Vazduhoplovnotehnički smer, Jedinice za elektronska dejstva, Telekomunikacije i informatika, Artiljerijsko-raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva i Vazdušno osmatranje i javljanje. Posle završenog školovanja učenici se primaju u Vojsku Srbije u svojstvu profesionalnog podoficira, u činu vodnika.
Za vreme školovanja, svim učenicima obezbeđeni su smeštaj i ishrana, odeća i obuća, udžbenici i školski pribor, zatim zdravstvena zaštita i novčana primanja u skladu s propisom kojim su uređeni uslovi, način ostvarivanja i visina novčanih primanja u Ministarstvu odbrane.
Vojna akademija, Medicinski fakultet VMA, Vojna gimnazija i Srednja stručna vojna škola "1300 kaplara", osim vrhunskog obrazovanja, nude i brojne mogućnosti za vannastavne aktivnosti i sadržaje te podstiču i razvoj brojnih interesovanja učenika i kadeta.
Konkurs za upis u vojne škole otvoren je do 31. marta 2025, a detaljne informacije mogu se naći na sajtu Ministarstva odbrane Srbije.