METEOROLOZI UPOZORILI NA NOVU PRETNJU: "Moglo bi doći i do naših krajeva, situacija je ozbiljna"
Već od iduće nedelje Balkan očekuje znatna promena vremena, a kako upozoravaju meteorolozi, situacija s polarnim vrtlogom mogla bi imati veliki uticaj na klimu u centralnoj Evropi.
„Iako su se mnogi nadali ozbiljnom SSW-u (stratosferskom zagrevanju), uz dugotrajno ‘pucanje’ sistema polarne cirkulacije, to se neće dogoditi. Ipak, polarni vrtlog pokazuje znake slabosti, a takva situacija ide u prilog dolasku ozbiljnije količine hladnog vazduha u centralnu Evropu“, naglašavaju meteorolozi IstraMeta.
Dodali su kako „Belorusiju, Poljsku, ali i Nemačku vrlo verovatno očekuje jedno od najjačih zahlađenja ove zime, a deo tog hladnog vazduha mogao bi se preliti i do naših krajeva. Ipak, prognostički modeli pozivaju na oprez.“
Međutim, naveli su kako postoji povećana verovatnoća aktiviranja Atlantika, zbog čega bi moglo doći do brzog ponovnog otopljenja, naročito u Sredozemlju.
„Razvoj takve situacije (što ne smemo isključiti), verovatno bi presudio nekoj ozbiljnijoj zimi za ovu sezonu, ali ne bi bilo prvi put da pre toga naše krajeve pogodi barem jedan pravi zimski ciklon. Jer ipak smo još u februaru, kada su zima i sneg uobičajeno stanje, a ne iznenađenje“, poručili su.
Od sredine iduće nedelje, zbog visinskog ciklona koji će se spuštati po ivici snažnog anticiklona, moglo bi doći do prvog pada temperature, zbog čega postoji mogućnost snega u planinskim predelima.
Šta možemo očekivati u Srbiji?
Ako hladan vazduh koji se očekuje u Poljskoj, Belorusiji i Nemačkoj prodre južnije, moguće je da će i Srbija doživeti osetno zahlađenje, naročito u drugoj polovini februara.
Ako se visinski ciklon spusti do Balkana, postoji velika verovatnoća da će u brdsko-planinskim predelima pasti sneg, dok bi u nižim predelima moglo biti mešovitih padavina.
Kako meteorolozi pominju moguću reaktivaciju Atlantika, postoji šansa da hladni talas ne bude dugotrajan, što znači da bi nakon zahlađenja u Srbiji moglo doći do ponovnog porasta temperatura.
Prema trenutnim procenama, prve osetne promene vremena u Srbiji mogle bi se dogoditi od sredine sledeće nedelje (od 12–14. februara), kada se očekuje pad temperature i mogućnost snega u brdsko-planinskim predelima. Međutim, tačniji podaci biće poznati tek 48 sati pre nastanka samih vremenskih promena, kako su naveli i meteorolozi.