clear sky
7°C
02.02.2025.
Нови Сад
eur
117.1203
usd
112.7241
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МАРИЈА КИЛИАН ИСТРАЖИВАЊЕ ПРЕТОЧИЛА У РЕЧИ НА ТРИ ЈЕЗИКА Књигом за децу до бољег размевања компјутера

02.02.2025. 19:15 19:17
Пише:
Извор:
Дневник
Приватна архива/Марија Килиан
Фото: Приватна архива/Марија Килиан

Марија Килиан родом из Врбаса, која се деведесетих школовала у Бечу, ауторка је књиге „Флора и алгоритми,” на немачком, српском и енглеском језику, а у Новом Саду и Бијељини организоваће радионице по Монтесори методи.

Књига је доступна на немачком и српском тржишту, а говори о узбудљивом путовању кроз свет информатике заједно са осмогодишњом Флором и њеним необичним пријатељем, компјутером Питом. Кроз једноставне игре и практичне примере, Флора и Пит објашњавају кључне појмове као што су алгоритми и програми, на начин који је разумљив и деци и одраслима. Кроз занимљиве и едукативне приче омогућено је читаоцима да схвате основне принципе рада компјутера, чинећи учење забавним и приступачним за све узрасте. 

Ауторка за “Дневник” појашњава да је књига настала кроз њен завршни рад за Монтесори образовање. Информатичар по образовању, била је једина особа која није просветар, што је, како каже, имало велики утицај на њу, јер  јој је помогло да информатику види и из једне друге перспективе. 

Радионице у Новом Саду и Бијељини

У Србији ће радионице бити понуђене у Новом Саду – најављује ауторка књиге „Флора и алгоритми”. 

– Ту имамо једног педагога и једног диломираног информатичара, који ће радити са нама. У Босни ће понуда бити у Бјељини, где имамо једну дипломирану информатичарку са педагошког факултета. Наш концепт се заснива на праћењу дечјих природних интересовања, стављајући акценат на практично учење кроз активност и развијање вештина потребних за стварни живот. Инспирацију смо нашли у педагогији Марије Монтесори. Осим тога, веома су нам важне теорије Жан Пијажеа и Сејмур Паперта које постављају ученике, а не професора у центар инсистирајући на активном, а не пасивном учењу кроз досадашње искуство и културне и социјалне факторе. Такво учење они називају конструкционистичко учење. Комбинујући споменуте методе успели смо направити радионице које су упркос комлексним темама из области информатике деци представљене на веома једноставан и атрактиван начин, тако да их деца јако радо и лако прате.

- Увидела сам да многе одрасле особе имају отежан приступ информатици и то сам хтела да променим. На презентацији мог завршног рада су колеге просветари имали више треме него ја. Бојали су се да моје предавање неће разумети, али није било тако. Књига је, иначе, намењена деци која знају да читају, од 2. или 3. разреда основне школе. Међутим, алгоритам Бабл Сорт са дрвеним штаповима и диаграме могу да разумеју и деца у предшколском узрасту, ако се код диаграма користе слике или ако им се опише шта се ради. Све елементе из књиге сам успешно пролазила са мојим сином кад је имао 5-6 година – појашњава Марија Килиан.

Kњигу је најпре писала на немачком, па онда на српском, да би је у међувремену једна Американка превела и на еглески. Марија се стога нада да ће се у скорој будућности књига наћи и на америчком тржишту.

- Повремено радим радионице и кроз њих се књига највише промовише. Две радионице су биле у локалним новинама у Бечу. У новембру смо Наташа Мојић и ја основале “Kinderleicht Academy” и правимо заједно концепт за нове радионице које су у фебруару у Бечу и Клагенфурту. Биће укупно 5 радионица по 4 сата у току једног полугодишта. Наташа Мојић је ишла са мном у врбашку гимназију. Заједно смо матурирале 1992. године. Она је дипломирала информатику на новосадском факултету и сад  живи са својом породицом у Клагенфурту, у Корушкој – појаснила је Марија, која је студирала економску информатику у Бечу и ради на развоју софтвера већ више од 20 година, али је од своје обуке за Монтесори педагога посвећена и томе како деца и млади могу боље да разумеју рачунаре и алгоритме.

Слађана Аничић Илић

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар