MARIJA KILIAN ISTRAŽIVANJE PRETOČILA U REČI NA TRI JEZIKA Knjigom za decu do boljeg razmevanja kompjutera
Marija Kilian rodom iz Vrbasa, koja se devedesetih školovala u Beču, autorka je knjige „Flora i algoritmi,” na nemačkom, srpskom i engleskom jeziku, a u Novom Sadu i Bijeljini organizovaće radionice po Montesori metodi.
Knjiga je dostupna na nemačkom i srpskom tržištu, a govori o uzbudljivom putovanju kroz svet informatike zajedno sa osmogodišnjom Florom i njenim neobičnim prijateljem, kompjuterom Pitom. Kroz jednostavne igre i praktične primere, Flora i Pit objašnjavaju ključne pojmove kao što su algoritmi i programi, na način koji je razumljiv i deci i odraslima. Kroz zanimljive i edukativne priče omogućeno je čitaocima da shvate osnovne principe rada kompjutera, čineći učenje zabavnim i pristupačnim za sve uzraste.
Autorka za “Dnevnik” pojašnjava da je knjiga nastala kroz njen završni rad za Montesori obrazovanje. Informatičar po obrazovanju, bila je jedina osoba koja nije prosvetar, što je, kako kaže, imalo veliki uticaj na nju, jer joj je pomoglo da informatiku vidi i iz jedne druge perspektive.
Radionice u Novom Sadu i Bijeljini
U Srbiji će radionice biti ponuđene u Novom Sadu – najavljuje autorka knjige „Flora i algoritmi”.
– Tu imamo jednog pedagoga i jednog dilomiranog informatičara, koji će raditi sa nama. U Bosni će ponuda biti u Bjeljini, gde imamo jednu diplomiranu informatičarku sa pedagoškog fakulteta. Naš koncept se zasniva na praćenju dečjih prirodnih interesovanja, stavljajući akcenat na praktično učenje kroz aktivnost i razvijanje veština potrebnih za stvarni život. Inspiraciju smo našli u pedagogiji Marije Montesori. Osim toga, veoma su nam važne teorije Žan Pijažea i Sejmur Paperta koje postavljaju učenike, a ne profesora u centar insistirajući na aktivnom, a ne pasivnom učenju kroz dosadašnje iskustvo i kulturne i socijalne faktore. Takvo učenje oni nazivaju konstrukcionističko učenje. Kombinujući spomenute metode uspeli smo napraviti radionice koje su uprkos komleksnim temama iz oblasti informatike deci predstavljene na veoma jednostavan i atraktivan način, tako da ih deca jako rado i lako prate.
- Uvidela sam da mnoge odrasle osobe imaju otežan pristup informatici i to sam htela da promenim. Na prezentaciji mog završnog rada su kolege prosvetari imali više treme nego ja. Bojali su se da moje predavanje neće razumeti, ali nije bilo tako. Knjiga je, inače, namenjena deci koja znaju da čitaju, od 2. ili 3. razreda osnovne škole. Međutim, algoritam Babl Sort sa drvenim štapovima i diagrame mogu da razumeju i deca u predškolskom uzrastu, ako se kod diagrama koriste slike ili ako im se opiše šta se radi. Sve elemente iz knjige sam uspešno prolazila sa mojim sinom kad je imao 5-6 godina – pojašnjava Marija Kilian.
Knjigu je najpre pisala na nemačkom, pa onda na srpskom, da bi je u međuvremenu jedna Amerikanka prevela i na egleski. Marija se stoga nada da će se u skoroj budućnosti knjiga naći i na američkom tržištu.
- Povremeno radim radionice i kroz njih se knjiga najviše promoviše. Dve radionice su bile u lokalnim novinama u Beču. U novembru smo Nataša Mojić i ja osnovale “Kinderleicht Academy” i pravimo zajedno koncept za nove radionice koje su u februaru u Beču i Klagenfurtu. Biće ukupno 5 radionica po 4 sata u toku jednog polugodišta. Nataša Mojić je išla sa mnom u vrbašku gimnaziju. Zajedno smo maturirale 1992. godine. Ona je diplomirala informatiku na novosadskom fakultetu i sad živi sa svojom porodicom u Klagenfurtu, u Koruškoj – pojasnila je Marija, koja je studirala ekonomsku informatiku u Beču i radi na razvoju softvera već više od 20 godina, ali je od svoje obuke za Montesori pedagoga posvećena i tome kako deca i mladi mogu bolje da razumeju računare i algoritme.
Slađana Aničić Ilić