ЛЕКАРИ АПЕЛУЈУ НА РОДИТЕЉЕ ДА НЕ КОРИСТЕ ПЕТАРДЕ И ПОГОТОВО ДА ИХ НЕ ДАЈУ ДЕЦИ Забава која може довести до суза
Новогодишњи и божићни празници су „сезона“ бацања петарди и других експлозивних направа. У Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, односно Дечјој болници, кажу да су већ имали пацијенте са повредама од петарди.
- За новогодишње и божићне празнике имамо повећан број пацијената са повредама насталим од коришћења петарди. Најчешће су то опекотинске повреде, повреде по типу експлозивних рана које могу да резултирају ампутацијом дела или комплетно свих прстију руке, а некада и целе шаке – каже управник Клинике за дечју хирургију ове болнице специјалиста пластичне и реконструктивне хирургије и дечје хирургије професор др Милош Пајић.
Последњих година имамо мање деце са оваквим типом повреда,
а повећан је број повреда код одраслих, односно родитеља
(др Милош Пајић)
Најчешће повређене регије су шаке и лице, а ређе опекотине предњег трбушног зида, које настају када се петарда убаци у џеп.
- Последњих година имамо мање деце са оваквим типом повреда, а повећан је број повреда код одраслих, односно родитеља. Стога апелујемо на родитеље да едукативно делују на децу – напомиње др Пајић и додаје како „сезона“ повреда од петарди траје од половине децембра, па до краја јануара.
Дечаку петарда пукла у руци и изазвала тешке телесне повреде
Четрнаестогодишњак с тешким повредама доведен је у среду у Институт за мајку и дете у Београду. Н. П. (14) је примљен у Институт за мајку и дете са тешком повредом руке коју је изазвала петарда. Он је преходно у парку у Пушкиновој улици на Савском Венцу, за дочек Нове године бацао петарде, када му је једна експлодирала у руци. У Институту су код дечака констатоване тешке телесне повреде.
Према његовим речима, током празника обично имају десетак оваквих болесника, углавном у тинејџерском узрасту.
Када је реч о повредама лица, најчешће су то повреде очију,
јер могу да остану без ока
- Најлакши тип повреда су површинске опекотине, а најтеже ампутација прстију, а некад и целе шаке. И то је тако сваке године. Ампутације су најтеже повреде, јер је то трајни инвалидитет – истиче др Пајић.
Какве ће бити повреде зависи и од типа експлозивних направа. Када је реч о повредама лица, најчешће су то повреде очију, јер могу да остану без ока.
У зависности од тежине повреда, деца остају на болничком лечењу дан, два, а ако је у питању ампутација, онда и више недеља.
Текст и фото: Љ. Петровић