"КОД ДЕТЕТА СВЕ ВЕОМА ДРАМАТИЧНО ИЗГЛЕДА" Симптоми се јављају изненада а болест малишане нагло обара са ногу
Први случај инфекције вирусом грипа тип А(Х1) који је потврдила Национална референтна лабораторија за грип и друге респираторне вирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" потврђен је у општини Владимирци код двогодишњег детета, изјавила је данас Драгана Радојичић, епидемиолог Завода за јавно здравље Шабац.
Који симптоми су карактеристични за грип и како препознати грип код деце за "Блиц дан" говорио је педијатар др Саша Милићевић.
Симптоми грипа јављају се изненада, дан или два након инфекције и то су познати симптоми попут болова у телу, малаксалости и кашља и високе температуре.
- Код мале деце грип може бити посебно опасан! Код одраслих изазива болове у рукама, ногама и температуру! - каже др Милићевић.
Када су у питању деца, симптоми грипа код њих су најчешће:
• одбијање хране
• дакле губитак апетита
• лош сан
• нерасположење
• кашаљ
• цурење носа.
Када су у питању бебе, симптоми грипа су следећи:
• одбијају да доје и
• имају течну столицу.
Када су у питању овако мала деца, као што је ово двогодишње дете које се заразило грипом, ситуација уме да буде доста драматична за породицу, истиче педијатар.
- Симптоми грипа код деце делују драстичније због мањих и ужих дисајних путева, што отежава ситуацију када дође до отока и секрета. У неким случајевима деца одмах захтевају антибактеријску терапију, али то може преписати само лекар јер грип је примарно вирусна инфекција која понекад може изазвати бактеријске компликације - каже Милићевић.
Вакцина је превенција, а не лек
Др Милићевић наглашава да је превентива кључна, а вакцина за грип је доступна и ефикасна.
- Вакцина пружа заштиту од актуелног типа вируса и делује од шест месеци до годину дана, али потребно је две до три недеље да вакцина почне да делује. Деца узраста од 6 месеци до 5 година могу примити вакцину, али је важно да буду потпуно здрава и да немају симптоме болести како би вакцина била ефикасна. Вакцина је превенција, а не терапија, стога се не даје ако дете већ има симптоме грипа - каже др Милићевић.
Шта је ХМПВ вирус
Према речима др Милићевића хумани метапнеумовирус истиче да то није нов вирус и да је откривен 2001. године у Холандији.
- Он циркулише међу популацијом више од 50 година. Вирус изазива благе респираторне проблеме попут температуре, кашља, упале грла, трахеје, бронхија, и ретко упалу плућа, што се углавном дешава код особа са ослабљеним имунолошким системом или хроничним обољењима - каже др Милићевић за "Блиц дан".
Овај вирус је постао приметнији након изолација због Covid-19, када су деца поново почела да се окупљају у колективима. Иако не постоји вакцина или специфична терапија против хуманог метапнеумовируса, он није опасан и већ имамо имунолошко искуство са њим, за разлику од новог Covid-19 вируса, стога нема разлога за панику, истиче он.
Blic.rs