Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Најугроженији мушкарци преко 55 година

КАРЦИНОМ ОД КОЈЕГ ГОДИШЊЕ У СРБИЈИ ОБОЛИ 2.500 ЉУДИ А УМРЕ 1.000 Подмукла и агресивна болест која У ВЕЋИНИ СЛУЧАЈА НАПАДА МУШКАРЦЕ

23.12.2024. 08:06 08:17
Извор:
Дневник
рак бешике
Фото: Је­ле­на Ба­бић

Од ра­ка мо­краћ­не бе­ши­ке у Ср­би­ји сва­ке го­ди­не обо­ли око 2.500 осо­ба, док  ви­ше од 1.000 пре­ми­не. Реч је о те­шкој и под­му­клој бо­ле­сти, ко­ју струч­ња­ци нај­че­шће опи­су­ју и као за­бо­ра­вље­ни кар­ци­ном.

Ка­ко по­пу­ла­ци­ја ста­ри, уоча­ва се по­раст уче­ста­ло­сти овог ма­лиг­ни­те­та, од ко­јег му­шкар­ци обо­ле­ва­ју че­ти­ри пу­та че­шће не­го же­не.

По­да­ци по­ка­зу­ју да је кар­ци­ном мо­краћ­не бе­ши­ке на ше­стом ме­сту у Ср­би­ји по обо­ле­ва­њу. Број­ни су фак­то­ри ри­зи­ка за на­ста­нак овог ра­ка. Око 90 од­сто обо­ле­лих су ста­ри­ји од 55 го­ди­на и углав­ном су му­шког по­ла. Пу­ше­ње је је­дан од фак­тор ри­зи­ка за по­ја­ву ра­ка мо­краћ­не бе­ши­ке на ко­ји мо­же да се ути­че.

Др Го­ра­на Ма­то­ви­на Бр­ко из Кли­ни­ке за ин­тер­ну он­ко­ло­ги­ју Ин­сти­ту­та за он­ко­ло­ги­ју Вој­во­ди­не ка­же ка­ко су нај­че­шћи симп­то­ми ра­ка мо­краћ­не бе­ши­ке на ко­је тре­ба обра­ти­ти па­жњу крв у ури­ну ко­ја да­је ру­жи­ча­сту до там­ноцр­ве­ну пре­бо­је­ност, бол у до­њем де­лу сто­ма­ка, бол у до­њем де­лу ле­ђа, ири­та­ци­ја бе­ши­ке, уче­ста­ло или оте­жа­но мо­кре­ње.

Агресивна болест

Кацрином мокраћне бешике је агресивна малигна болест па је важно препознати симптоме на време и јавити се урологу. Симптоми попут појаве крви у мокраћи, повећана учесталост мокрења, опструкције или бола у уринарном тракту, указују на могућност постојања болести.

- Ако по­сто­ји не­ки од ових симп­то­ма, оба­ве­зан је пре­глед уро­ло­га ко­ји од­ре­ђу­је све по­треб­не ди­јаг­но­стич­ке про­це­ду­ре. Рак мо­краћ­не бе­ши­ке је агре­сив­на бо­лест ко­ја се те­шко ле­чи и има ло­шу прог­но­зу. Бр­зо мо­же да на­пре­ду­је и да да­је ме­та­ста­зе, а та­да бо­лест нај­че­шће по­ста­је не­из­ле­чи­ва. Као и са свим оста­лим ма­лиг­ним бо­ле­сти­ма, ра­на ди­јаг­но­за знат­но по­бољ­ша­ва шан­се за успе­шно из­ле­че­ње. С то­га, ком­би­на­ци­ја ра­не ди­јаг­но­зе, ефи­ка­сне хи­рур­ги­је и но­вих те­ра­пи­ја ули­ва на­ду да ће­мо у бу­дућ­но­сти успе­шно из­ле­чи­ти ве­ћи број бо­ле­сни­ка са овом ма­лиг­ном бо­ле­шћу – об­ја­шња­ва др Го­ра­на Ма­то­ви­на Бр­ко.

Ди­јаг­но­за ра­ка мо­краћ­не бе­ши­ке се по­ста­вља би­оп­си­јом, где се хи­сто­па­то­ло­шки ве­ри­фи­ку­је тип кар­ци­но­ма. Ве­ћи­на па­ци­је­на­та има бо­лест ло­ка­ли­зо­ва­ну у до­њем ури­нар­ном трак­ту, док око пет до 10 од­сто па­ци­је­на­та има бо­лест ло­ка­ли­зо­ва­ну у гор­њем ури­нар­ном трак­ту.

Др Го­ра­на Ма­то­ви­на Бр­ко из Кли­ни­ке за ин­тер­ну он­ко­ло­ги­ју Ин­сти­ту­та за он­ко­ло­ги­ју Вој­во­ди­не 
ка­же ка­ко су нај­че­шћи симп­то­ми ра­ка мо­краћ­не бе­ши­ке на ко­је тре­ба обра­ти­ти па­жњу 
крв у ури­ну ко­ја да­је ру­жи­ча­сту до там­ноцр­ве­ну пре­бо­је­ност, 
бол у до­њем де­лу сто­ма­ка, бол у до­њем де­лу ле­ђа, 
ири­та­ци­ја бе­ши­ке, уче­ста­ло или оте­жа­но мо­кре­ње

Др Алек­сан­дар Ја­њић из Кли­ни­ке за уро­ло­ги­ју УКЦ Ср­би­је – на­во­ди да хи­рур­ги­ја пред­ста­вља злат­ни стан­дард ле­че­ња, где се при­ме­њу­је ен­до­скоп­ска хи­рур­ги­ја, од­но­сно тран­су­ре­трал­на ре­сек­ци­ја ту­мо­ра мо­краћ­не бе­ши­ке. Ме­ђу­тим, ка­да се ра­ди о уз­на­пре­до­ва­лом ста­ди­ју­му та­да се при­ме­њу­је ра­ди­кал­на хи­рур­ги­ја ко­ја под­ра­зу­ме­ва укла­ња­ње бе­ши­ке и про­ста­те код му­шка­ра­ца, лим­фних чво­ро­ва, а код же­на опе­ра­тив­но укла­ња­ње бе­ши­ке и ма­те­ри­це.

- По­сле укла­ња­ња мо­краћ­не бе­ши­ке при­ме­њу­ју се раз­ли­чи­ти ви­до­ви фор­ми­ра­ња од­во­да ури­на, нај­че­шће фор­ми­ра­њем ре­зер­во­а­ра од тан­ког цре­ва. Ви­ше од 50 од­сто па­ци­је­на­та на­кон хи­рур­ги­је има ре­лапс бо­ле­сти, па на­ста­вља ле­че­ње си­стем­ском те­ра­пи­јом. Пе­то­го­ди­шња ре­ла­тив­на сто­па пре­жи­вља­ва­ња код па­ци­је­на­та ко­ји се ја­ве са уда­ље­ним ме­та­стат­за­ма из­но­си све­га се­дам од­сто – ис­ти­че др Алек­сан­дар Ја­њић.

Пе­то­го­ди­шња ре­ла­тив­на сто­па пре­жи­вља­ва­ња па­ци­је­на­та ко­ји се ја­ве са 
уда­ље­ним ме­та­ста­за­ма из­но­си све­га се­дам од­сто
(др Алек­сан­дар Ја­њић)

У по­след­ње вре­ме до­шло је до зна­чај­ног на­прет­ка у ле­че­њу кар­ци­но­ма бе­ши­ке по­ја­вом иму­но­те­ра­пи­је, ко­ја зна­чај­но уна­пре­ђу­је ква­ли­тет и про­ду­жа­ва жи­вот овим па­ци­јен­ти­ма. За­то је ва­жно да па­ци­јен­ти­ма бу­де омо­гу­ће­но аде­кват­но ле­че­ње у пр­вој ли­ни­ји, јер се та­квим при­сту­пом у ле­че­њу мо­гу оче­ки­ва­ти нај­по­вољ­ни­ји ис­хо­ди. На­жа­лост, ле­ко­ви из гру­пе иму­но­те­ра­пи­је за ле­че­ње кар­ци­но­ма мо­краћ­не бе­ши­ке ни­су тре­нут­но до­ступ­ни на ли­сти ле­ко­ва РФ­ЗО.

Љ. Пе­тро­вић

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар