Најугроженији мушкарци преко 55 година
КАРЦИНОМ ОД КОЈЕГ ГОДИШЊЕ У СРБИЈИ ОБОЛИ 2.500 ЉУДИ А УМРЕ 1.000 Подмукла и агресивна болест која У ВЕЋИНИ СЛУЧАЈА НАПАДА МУШКАРЦЕ
Од рака мокраћне бешике у Србији сваке године оболи око 2.500 особа, док више од 1.000 премине. Реч је о тешкој и подмуклој болести, коју стручњаци најчешће описују и као заборављени карцином.
Како популација стари, уочава се пораст учесталости овог малигнитета, од којег мушкарци оболевају четири пута чешће него жене.
Подаци показују да је карцином мокраћне бешике на шестом месту у Србији по оболевању. Бројни су фактори ризика за настанак овог рака. Око 90 одсто оболелих су старији од 55 година и углавном су мушког пола. Пушење је један од фактор ризика за појаву рака мокраћне бешике на који може да се утиче.
Др Горана Матовина Брко из Клинике за интерну онкологију Института за онкологију Војводине каже како су најчешћи симптоми рака мокраћне бешике на које треба обратити пажњу крв у урину која даје ружичасту до тамноцрвену пребојеност, бол у доњем делу стомака, бол у доњем делу леђа, иритација бешике, учестало или отежано мокрење.
Агресивна болест
Кацрином мокраћне бешике је агресивна малигна болест па је важно препознати симптоме на време и јавити се урологу. Симптоми попут појаве крви у мокраћи, повећана учесталост мокрења, опструкције или бола у уринарном тракту, указују на могућност постојања болести.
- Ако постоји неки од ових симптома, обавезан је преглед уролога који одређује све потребне дијагностичке процедуре. Рак мокраћне бешике је агресивна болест која се тешко лечи и има лошу прогнозу. Брзо може да напредује и да даје метастазе, а тада болест најчешће постаје неизлечива. Као и са свим осталим малигним болестима, рана дијагноза знатно побољшава шансе за успешно излечење. С тога, комбинација ране дијагнозе, ефикасне хирургије и нових терапија улива наду да ћемо у будућности успешно излечити већи број болесника са овом малигном болешћу – објашњава др Горана Матовина Брко.
Дијагноза рака мокраћне бешике се поставља биопсијом, где се хистопатолошки верификује тип карцинома. Већина пацијената има болест локализовану у доњем уринарном тракту, док око пет до 10 одсто пацијената има болест локализовану у горњем уринарном тракту.
Др Горана Матовина Брко из Клинике за интерну онкологију Института за онкологију Војводине
каже како су најчешћи симптоми рака мокраћне бешике на које треба обратити пажњу
крв у урину која даје ружичасту до тамноцрвену пребојеност,
бол у доњем делу стомака, бол у доњем делу леђа,
иритација бешике, учестало или отежано мокрење
Др Александар Јањић из Клинике за урологију УКЦ Србије – наводи да хирургија представља златни стандард лечења, где се примењује ендоскопска хирургија, односно трансуретрална ресекција тумора мокраћне бешике. Међутим, када се ради о узнапредовалом стадијуму тада се примењује радикална хирургија која подразумева уклањање бешике и простате код мушкараца, лимфних чворова, а код жена оперативно уклањање бешике и материце.
- После уклањања мокраћне бешике примењују се различити видови формирања одвода урина, најчешће формирањем резервоара од танког црева. Више од 50 одсто пацијената након хирургије има релапс болести, па наставља лечење системском терапијом. Петогодишња релативна стопа преживљавања код пацијената који се јаве са удаљеним метастатзама износи свега седам одсто – истиче др Александар Јањић.
Петогодишња релативна стопа преживљавања пацијената који се јаве са
удаљеним метастазама износи свега седам одсто
(др Александар Јањић)
У последње време дошло је до значајног напретка у лечењу карцинома бешике појавом имунотерапије, која значајно унапређује квалитет и продужава живот овим пацијентима. Зато је важно да пацијентима буде омогућено адекватно лечење у првој линији, јер се таквим приступом у лечењу могу очекивати најповољнији исходи. Нажалост, лекови из групе имунотерапије за лечење карцинома мокраћне бешике нису тренутно доступни на листи лекова РФЗО.
Љ. Петровић