Najugroženiji muškarci preko 55 godina
KARCINOM OD KOJEG GODIŠNJE U SRBIJI OBOLI 2.500 LJUDI A UMRE 1.000 Podmukla i agresivna bolest koja U VEĆINI SLUČAJA NAPADA MUŠKARCE
Od raka mokraćne bešike u Srbiji svake godine oboli oko 2.500 osoba, dok više od 1.000 premine. Reč je o teškoj i podmukloj bolesti, koju stručnjaci najčešće opisuju i kao zaboravljeni karcinom.
Kako populacija stari, uočava se porast učestalosti ovog maligniteta, od kojeg muškarci obolevaju četiri puta češće nego žene.
Podaci pokazuju da je karcinom mokraćne bešike na šestom mestu u Srbiji po obolevanju. Brojni su faktori rizika za nastanak ovog raka. Oko 90 odsto obolelih su stariji od 55 godina i uglavnom su muškog pola. Pušenje je jedan od faktor rizika za pojavu raka mokraćne bešike na koji može da se utiče.
Dr Gorana Matovina Brko iz Klinike za internu onkologiju Instituta za onkologiju Vojvodine kaže kako su najčešći simptomi raka mokraćne bešike na koje treba obratiti pažnju krv u urinu koja daje ružičastu do tamnocrvenu prebojenost, bol u donjem delu stomaka, bol u donjem delu leđa, iritacija bešike, učestalo ili otežano mokrenje.
Agresivna bolest
Kacrinom mokraćne bešike je agresivna maligna bolest pa je važno prepoznati simptome na vreme i javiti se urologu. Simptomi poput pojave krvi u mokraći, povećana učestalost mokrenja, opstrukcije ili bola u urinarnom traktu, ukazuju na mogućnost postojanja bolesti.
- Ako postoji neki od ovih simptoma, obavezan je pregled urologa koji određuje sve potrebne dijagnostičke procedure. Rak mokraćne bešike je agresivna bolest koja se teško leči i ima lošu prognozu. Brzo može da napreduje i da daje metastaze, a tada bolest najčešće postaje neizlečiva. Kao i sa svim ostalim malignim bolestima, rana dijagnoza znatno poboljšava šanse za uspešno izlečenje. S toga, kombinacija rane dijagnoze, efikasne hirurgije i novih terapija uliva nadu da ćemo u budućnosti uspešno izlečiti veći broj bolesnika sa ovom malignom bolešću – objašnjava dr Gorana Matovina Brko.
Dijagnoza raka mokraćne bešike se postavlja biopsijom, gde se histopatološki verifikuje tip karcinoma. Većina pacijenata ima bolest lokalizovanu u donjem urinarnom traktu, dok oko pet do 10 odsto pacijenata ima bolest lokalizovanu u gornjem urinarnom traktu.
Dr Gorana Matovina Brko iz Klinike za internu onkologiju Instituta za onkologiju Vojvodine
kaže kako su najčešći simptomi raka mokraćne bešike na koje treba obratiti pažnju
krv u urinu koja daje ružičastu do tamnocrvenu prebojenost,
bol u donjem delu stomaka, bol u donjem delu leđa,
iritacija bešike, učestalo ili otežano mokrenje
Dr Aleksandar Janjić iz Klinike za urologiju UKC Srbije – navodi da hirurgija predstavlja zlatni standard lečenja, gde se primenjuje endoskopska hirurgija, odnosno transuretralna resekcija tumora mokraćne bešike. Međutim, kada se radi o uznapredovalom stadijumu tada se primenjuje radikalna hirurgija koja podrazumeva uklanjanje bešike i prostate kod muškaraca, limfnih čvorova, a kod žena operativno uklanjanje bešike i materice.
- Posle uklanjanja mokraćne bešike primenjuju se različiti vidovi formiranja odvoda urina, najčešće formiranjem rezervoara od tankog creva. Više od 50 odsto pacijenata nakon hirurgije ima relaps bolesti, pa nastavlja lečenje sistemskom terapijom. Petogodišnja relativna stopa preživljavanja kod pacijenata koji se jave sa udaljenim metastatzama iznosi svega sedam odsto – ističe dr Aleksandar Janjić.
Petogodišnja relativna stopa preživljavanja pacijenata koji se jave sa
udaljenim metastazama iznosi svega sedam odsto
(dr Aleksandar Janjić)
U poslednje vreme došlo je do značajnog napretka u lečenju karcinoma bešike pojavom imunoterapije, koja značajno unapređuje kvalitet i produžava život ovim pacijentima. Zato je važno da pacijentima bude omogućeno adekvatno lečenje u prvoj liniji, jer se takvim pristupom u lečenju mogu očekivati najpovoljniji ishodi. Nažalost, lekovi iz grupe imunoterapije za lečenje karcinoma mokraćne bešike nisu trenutno dostupni na listi lekova RFZO.
LJ. Petrović