Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Najugroženiji muškarci preko 55 godina

KARCINOM OD KOJEG GODIŠNJE U SRBIJI OBOLI 2.500 LJUDI A UMRE 1.000 Podmukla i agresivna bolest koja U VEĆINI SLUČAJA NAPADA MUŠKARCE

23.12.2024. 08:06 08:17
Izvor:
Dnevnik
рак бешике
Foto: Je­le­na Ba­bić

Od ra­ka mo­krać­ne be­ši­ke u Sr­bi­ji sva­ke go­di­ne obo­li oko 2.500 oso­ba, dok  vi­še od 1.000 pre­mi­ne. Reč je o te­škoj i pod­mu­kloj bo­le­sti, ko­ju struč­nja­ci naj­če­šće opi­su­ju i kao za­bo­ra­vlje­ni kar­ci­nom.

Ka­ko po­pu­la­ci­ja sta­ri, uoča­va se po­rast uče­sta­lo­sti ovog ma­lig­ni­te­ta, od ko­jeg mu­škar­ci obo­le­va­ju če­ti­ri pu­ta če­šće ne­go že­ne.

Po­da­ci po­ka­zu­ju da je kar­ci­nom mo­krać­ne be­ši­ke na še­stom me­stu u Sr­bi­ji po obo­le­va­nju. Broj­ni su fak­to­ri ri­zi­ka za na­sta­nak ovog ra­ka. Oko 90 od­sto obo­le­lih su sta­ri­ji od 55 go­di­na i uglav­nom su mu­škog po­la. Pu­še­nje je je­dan od fak­tor ri­zi­ka za po­ja­vu ra­ka mo­krać­ne be­ši­ke na ko­ji mo­že da se uti­če.

Dr Go­ra­na Ma­to­vi­na Br­ko iz Kli­ni­ke za in­ter­nu on­ko­lo­gi­ju In­sti­tu­ta za on­ko­lo­gi­ju Voj­vo­di­ne ka­že ka­ko su naj­če­šći simp­to­mi ra­ka mo­krać­ne be­ši­ke na ko­je tre­ba obra­ti­ti pa­žnju krv u uri­nu ko­ja da­je ru­ži­ča­stu do tam­nocr­ve­nu pre­bo­je­nost, bol u do­njem de­lu sto­ma­ka, bol u do­njem de­lu le­đa, iri­ta­ci­ja be­ši­ke, uče­sta­lo ili ote­ža­no mo­kre­nje.

Agresivna bolest

Kacrinom mokraćne bešike je agresivna maligna bolest pa je važno prepoznati simptome na vreme i javiti se urologu. Simptomi poput pojave krvi u mokraći, povećana učestalost mokrenja, opstrukcije ili bola u urinarnom traktu, ukazuju na mogućnost postojanja bolesti.

- Ako po­sto­ji ne­ki od ovih simp­to­ma, oba­ve­zan je pre­gled uro­lo­ga ko­ji od­re­đu­je sve po­treb­ne di­jag­no­stič­ke pro­ce­du­re. Rak mo­krać­ne be­ši­ke je agre­siv­na bo­lest ko­ja se te­ško le­či i ima lo­šu prog­no­zu. Br­zo mo­že da na­pre­du­je i da da­je me­ta­sta­ze, a ta­da bo­lest naj­če­šće po­sta­je ne­iz­le­či­va. Kao i sa svim osta­lim ma­lig­nim bo­le­sti­ma, ra­na di­jag­no­za znat­no po­bolj­ša­va šan­se za uspe­šno iz­le­če­nje. S to­ga, kom­bi­na­ci­ja ra­ne di­jag­no­ze, efi­ka­sne hi­rur­gi­je i no­vih te­ra­pi­ja uli­va na­du da će­mo u bu­duć­no­sti uspe­šno iz­le­či­ti ve­ći broj bo­le­sni­ka sa ovom ma­lig­nom bo­le­šću – ob­ja­šnja­va dr Go­ra­na Ma­to­vi­na Br­ko.

Di­jag­no­za ra­ka mo­krać­ne be­ši­ke se po­sta­vlja bi­op­si­jom, gde se hi­sto­pa­to­lo­ški ve­ri­fi­ku­je tip kar­ci­no­ma. Ve­ći­na pa­ci­je­na­ta ima bo­lest lo­ka­li­zo­va­nu u do­njem uri­nar­nom trak­tu, dok oko pet do 10 od­sto pa­ci­je­na­ta ima bo­lest lo­ka­li­zo­va­nu u gor­njem uri­nar­nom trak­tu.

Dr Go­ra­na Ma­to­vi­na Br­ko iz Kli­ni­ke za in­ter­nu on­ko­lo­gi­ju In­sti­tu­ta za on­ko­lo­gi­ju Voj­vo­di­ne 
ka­že ka­ko su naj­če­šći simp­to­mi ra­ka mo­krać­ne be­ši­ke na ko­je tre­ba obra­ti­ti pa­žnju 
krv u uri­nu ko­ja da­je ru­ži­ča­stu do tam­nocr­ve­nu pre­bo­je­nost, 
bol u do­njem de­lu sto­ma­ka, bol u do­njem de­lu le­đa, 
iri­ta­ci­ja be­ši­ke, uče­sta­lo ili ote­ža­no mo­kre­nje

Dr Alek­san­dar Ja­njić iz Kli­ni­ke za uro­lo­gi­ju UKC Sr­bi­je – na­vo­di da hi­rur­gi­ja pred­sta­vlja zlat­ni stan­dard le­če­nja, gde se pri­me­nju­je en­do­skop­ska hi­rur­gi­ja, od­no­sno tran­su­re­tral­na re­sek­ci­ja tu­mo­ra mo­krać­ne be­ši­ke. Me­đu­tim, ka­da se ra­di o uz­na­pre­do­va­lom sta­di­ju­mu ta­da se pri­me­nju­je ra­di­kal­na hi­rur­gi­ja ko­ja pod­ra­zu­me­va ukla­nja­nje be­ši­ke i pro­sta­te kod mu­ška­ra­ca, lim­fnih čvo­ro­va, a kod že­na ope­ra­tiv­no ukla­nja­nje be­ši­ke i ma­te­ri­ce.

- Po­sle ukla­nja­nja mo­krać­ne be­ši­ke pri­me­nju­ju se raz­li­či­ti vi­do­vi for­mi­ra­nja od­vo­da uri­na, naj­če­šće for­mi­ra­njem re­zer­vo­a­ra od tan­kog cre­va. Vi­še od 50 od­sto pa­ci­je­na­ta na­kon hi­rur­gi­je ima re­laps bo­le­sti, pa na­sta­vlja le­če­nje si­stem­skom te­ra­pi­jom. Pe­to­go­di­šnja re­la­tiv­na sto­pa pre­ži­vlja­va­nja kod pa­ci­je­na­ta ko­ji se ja­ve sa uda­lje­nim me­ta­stat­za­ma iz­no­si sve­ga se­dam od­sto – is­ti­če dr Alek­san­dar Ja­njić.

Pe­to­go­di­šnja re­la­tiv­na sto­pa pre­ži­vlja­va­nja pa­ci­je­na­ta ko­ji se ja­ve sa 
uda­lje­nim me­ta­sta­za­ma iz­no­si sve­ga se­dam od­sto
(dr Alek­san­dar Ja­njić)

U po­sled­nje vre­me do­šlo je do zna­čaj­nog na­pret­ka u le­če­nju kar­ci­no­ma be­ši­ke po­ja­vom imu­no­te­ra­pi­je, ko­ja zna­čaj­no una­pre­đu­je kva­li­tet i pro­du­ža­va ži­vot ovim pa­ci­jen­ti­ma. Za­to je va­žno da pa­ci­jen­ti­ma bu­de omo­gu­će­no ade­kvat­no le­če­nje u pr­voj li­ni­ji, jer se ta­kvim pri­stu­pom u le­če­nju mo­gu oče­ki­va­ti naj­po­volj­ni­ji is­ho­di. Na­ža­lost, le­ko­vi iz gru­pe imu­no­te­ra­pi­je za le­če­nje kar­ci­no­ma mo­krać­ne be­ši­ke ni­su tre­nut­no do­stup­ni na li­sti le­ko­va RF­ZO.

LJ. Pe­tro­vić

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar