ГРИП СЕ ЛАКО ПРЕПОЗНАЈЕ ПО КРВНОЈ СЛИЦИ Инфектолог објаснио који параметри расту, а који падају
Инфектолог др Миливоје Ђурић објаснио је како може да изгледа крвна слика код оболелих од грипа.
Параметри у крвној слици код оболелих од вируса грипа, како пише Мондо, знатно могу да буду измењени у односу на нормалне, али и у односу на резултате коју анализа крви показује код бактеријских инфекција.
Анализа крвних зрнаца је једноставна, ефикасна и брза лабораторијска дијагностичка основа за процену инфективних инфламаторних одговора. Одређени параметри у њој дају тачан увид здравственим радницима да ли се ради о бактеријској или вирусној инфекцији.
Доктор Миливоје Ђурић, инфектолог, субспецијалиста епидемиологије заразних болести у Општој болници "Др Лаза К. Лазаревић" Шабац објаснио је за да веома чест налаз код инфлуенце јесте нижи број леукоцита и релативна лимфопенија - нижи број лимфоцита у процентима, а некада долази и до апсолутне лимфопеније - нижег броја лимфоцита.
"Релативно честа је и тромбоцитопенија (низак број тромбоцита), али не колико и претходни налаз", каже др Ђурић.
Крвна слика се мења код бактеријске суперинфекције
Другачија је слика када се развија бактеријска суперинфекција.
"У случају бактеријске суперинфекције онда се односи у крвној слици мењају, ако је пацијент у сваком другом погледу здрав. Долази до пораста броја леукоцита, и доминантно расте број неутрофила. Постепено се опоравља број тромбоцита, јер неутрофили и тромбоцити деле заједнички фактор раста па помало порасту заједно", објашњава он.
Тако пацијенти који имају вирус, имају мало снижен број леукоцита, али већи број лимфоцита. Са друге стране, код бактеријских инфекција су висока бела крвна зрнца, а у порасту су и неутрофили.
Грип се јавља изненада
Грип је заразна болест која се преноси на здраву особу капљицама које приликом кашљања, кијања и говора избацују заражене особе, директним контактом - руковањем или пољупцем, или у контакту са контаминираним предметима.
Како је раније за "Блиц здравље " објаснила др Ивана Беговић Лазаревић, начелник Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље у Београду симптоми грипа се јављају изненада, понекада у року од неколико сати и могу да трају од неколико дана до неколико недеља, уколико се јави компликација грипа или развије тежа форма болести.
Уобичајени симптоми грипа су:
повишена телесна температура
грозница
малаксалост
главобоља
бол у мишићима и зглобовима
кашаљ
бол у грлу
појачана секреција из носа
Подсетила је да се све вирусне инфекције лече симптоматски, а по процени лекара, након прегледа, уколико процени да је ту можда дошло и до бактеријске суперинфекције, односно да се на вирусну инфекцију надовезала и бактерија, онда има разлога да се укључи и антибиотик.
Др Беговић Лазаревић каже да је грип, у принципу, самоизлечива инфекција, али да уколико након три дана примене свих ових мера не успевамо да спустимо температуру, видимо да здравствено стање није стабилно или да се погоршава, онда треба отићи код лекара.
"Прва два, три дана је битно да примењујемо све ове симптоматске мере које смо поменули. Пре свега да будемо у изолацији, да одмарамо, а ако видимо да температуру не можемо да спустимо, да се лошије осећамо него на почетку, онда треба да се оде код лекара", каже она.
Студија која је објављена у Натионал Library оф Медицине, а која је анализирала хематолошке параметре пацијената који су били заражени вирусом грипа, открила је да су се многи хематолошки параметри значајно променили услед инфекције овим вирусом грипа.
Пожељни дијагностички алат
Студија је истраживала да ли су параметри као што су неутрофили (Н), лимфоцити (Л), тромбоцити (ПЛТ) и однос неутрофила и лимфоцита (НЛР) допринели дијагностиковању инфекција вирусом грипа и разликовању од других респираторних инфекција.
Резултати су показали да су хематолошки параметри код пацијената са инфекцијом вирусом грипа драматично измењени. Тромбоцити су били значајно нижи код инфицираних вирусом грипа него код особа који су били негативни на ову инфлуенцу. Када су пацијенти са вирусом грипа излечени, тромбоцити су се вратили на нормалан ниво.
Стручњаци су закључили да је однос неутрофила и лимфоцита пожељнији дијагностички алат за скрининг пацијената инфицираних вирусом грипа него само број неутрофила и лимфоцита.