Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

GRIP SE LAKO PREPOZNAJE PO KRVNOJ SLICI Infektolog objasnio koji parametri rastu, a koji padaju

24.02.2025. 09:40 09:59
Piše:
Izvor:
Dnevnik, Mondo
Foto: pixabay.com

Infektolog dr Milivoje Đurić objasnio je kako može da izgleda krvna slika kod obolelih od gripa.

Parametri u krvnoj slici kod obolelih od virusa gripa, kako piše Mondo, znatno mogu da budu izmenjeni u odnosu na normalne, ali i u odnosu na rezultate koju analiza krvi pokazuje kod bakterijskih infekcija.

Analiza krvnih zrnaca je jednostavna, efikasna i brza laboratorijska dijagnostička osnova za procenu infektivnih inflamatornih odgovora. Određeni parametri u njoj daju tačan uvid zdravstvenim radnicima da li se radi o bakterijskoj ili virusnoj infekciji.

Doktor Milivoje Đurić, infektolog, subspecijalista epidemiologije zaraznih bolesti u Opštoj bolnici "Dr Laza K. Lazarević" Šabac objasnio je za da veoma čest nalaz kod influence jeste niži broj leukocita i relativna limfopenija - niži broj limfocita u procentima, a nekada dolazi i do apsolutne limfopenije - nižeg broja limfocita.

"Relativno česta je i trombocitopenija (nizak broj trombocita), ali ne koliko i prethodni nalaz", kaže dr Đurić.

Krvna slika se menja kod bakterijske superinfekcije

Drugačija je slika kada se razvija bakterijska superinfekcija.

"U slučaju bakterijske superinfekcije onda se odnosi u krvnoj slici menjaju, ako je pacijent u svakom drugom pogledu zdrav. Dolazi do porasta broja leukocita, i dominantno raste broj neutrofila. Postepeno se oporavlja broj trombocita, jer neutrofili i trombociti dele zajednički faktor rasta pa pomalo porastu zajedno", objašnjava on.

Tako pacijenti koji imaju virus, imaju malo snižen broj leukocita, ali veći broj limfocita. Sa druge strane, kod bakterijskih infekcija su visoka bela krvna zrnca, a u porastu su i neutrofili.

Grip se javlja iznenada

Grip je zarazna bolest koja se prenosi na zdravu osobu kapljicama koje prilikom kašljanja, kijanja i govora izbacuju zaražene osobe, direktnim kontaktom - rukovanjem ili poljupcem, ili u kontaktu sa kontaminiranim predmetima.

Kako je ranije za "Blic zdravlje " objasnila dr Ivana Begović Lazarević, načelnik Jedinice za imunizaciju Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu simptomi gripa se javljaju iznenada, ponekada u roku od nekoliko sati i mogu da traju od nekoliko dana do nekoliko nedelja, ukoliko se javi komplikacija gripa ili razvije teža forma bolesti.

Uobičajeni simptomi gripa su:

povišena telesna temperatura
groznica
malaksalost
glavobolja
bol u mišićima i zglobovima
kašalj
bol u grlu
pojačana sekrecija iz nosa

Podsetila je da se sve virusne infekcije leče simptomatski, a po proceni lekara, nakon pregleda, ukoliko proceni da je tu možda došlo i do bakterijske superinfekcije, odnosno da se na virusnu infekciju nadovezala i bakterija, onda ima razloga da se uključi i antibiotik.

Foto: pixabay.com

Dr Begović Lazarević kaže da je grip, u principu, samoizlečiva infekcija, ali da ukoliko nakon tri dana primene svih ovih mera ne uspevamo da spustimo temperaturu, vidimo da zdravstveno stanje nije stabilno ili da se pogoršava, onda treba otići kod lekara.

"Prva dva, tri dana je bitno da primenjujemo sve ove simptomatske mere koje smo pomenuli. Pre svega da budemo u izolaciji, da odmaramo, a ako vidimo da temperaturu ne možemo da spustimo, da se lošije osećamo nego na početku, onda treba da se ode kod lekara", kaže ona.

Studija koja je objavljena u National Library of Medicine, a koja je analizirala hematološke parametre pacijenata koji su bili zaraženi virusom gripa, otkrila je da su se mnogi hematološki parametri značajno promenili usled infekcije ovim virusom gripa.

Poželjni dijagnostički alat

Studija je istraživala da li su parametri kao što su neutrofili (N), limfociti (L), trombociti (PLT) i odnos neutrofila i limfocita (NLR) doprineli dijagnostikovanju infekcija virusom gripa i razlikovanju od drugih respiratornih infekcija.

Rezultati su pokazali da su hematološki parametri kod pacijenata sa infekcijom virusom gripa dramatično izmenjeni. Trombociti su bili značajno niži kod inficiranih virusom gripa nego kod osoba koji su bili negativni na ovu influencu. Kada su pacijenti sa virusom gripa izlečeni, trombociti su se vratili na normalan nivo.

Stručnjaci su zaključili da je odnos neutrofila i limfocita poželjniji dijagnostički alat za skrining pacijenata inficiranih virusom gripa nego samo broj neutrofila i limfocita.

Izvor:
Dnevnik, Mondo
Piše:
Pošaljite komentar