light rain
7°C
31.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1203
usd
112.7241
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЕВО КОЈЕ СВЕ СВЕЦЕ СЛАВИМО ТОКОМ ФЕБРУАРА Пред нама 3 важна празника

31.01.2025. 22:48 22:56
Пише:
Извор:
Информер
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Чекају нас три велика празника и зимске задушнице, а ево који датуми се посебно истичу.

Црквени календар за фебруар 2025. године.
 

У среду, 12. фебруара обележавамо Света Три Јерарха.
 

Сваки од ових светитеља има и свој дан празновања у месецу јануару и то: Василије Велики 1. јануар (по црквеном), Григорије Богослов 25. јануар (по црквеном) и Јован Златоуст 27. јануар и 13. новембар (по црквеном). А овај заједнички празник установљен је у 11. веку за време цара Алексија Комнина.

Свети Трифун

Српска православна црква 14. фебруара слави Светог Трифуна.
Свети Трифун један је од Христових великомученика који је страдао за хришћанску веру. Српска православна црква Светог Трифуна обележава 14. фебруара по новом, односно 1. фебруара по старом календару.

Сретење Господње

Сретење Господње се код хришћана слави на 40 дана од Божића. По грегоријанском календару прославља се 2. фебруара, док цркве које се придржавају јулијанског календара, међу којима и Српска православна црква, прослављају 15. фебруара по грегоријанском календару (што је 2. фебруар по јулијанском календару).

Сретење се слави као Дан државности Србије од 2002. године, а од 2012. Дан државности обухвата два дана, 15. и 16. фебруар.


Свети Симеон био је један од знамените Седамдесеторице којима је био поверен посао превођења Библије са јеврејског на грчки језик. Преводећи пророка Исаију, и део где се каже: "Ево дјева ће затруднети и родиће сина", он се збуни, па узе нож да избрише реч "дјева" и замени је са речју "девојка", и тако и преведе на грчки. У том тренутку јавио му се анђео Божји и одвратио га од његове намере, објаснивши му да је пророчанство истинито и да пише баш онако како треба. Још му је рекао и да неће умрети док не види Месију рођеног од девице.

Када је Девица Марија донела Исуса у јерусалимски храм, Дух Божји је то јавио Симеону, који је тада био већ веома стар. Симеон брзо оде у храм и у храму одмах препозна и Девицу и сина по светлости која је зрачила око њихових глава као ореол.

Радостан старац узе Христа у руке и замоли Бога: "Сад отпушташ у миру слугу својега, Господе, по речи својој; јер видеше очи моје спасење Твоје". А ту се задесила и Света Ана која је и сама препознала Исуса и то свима објавила. Недуго потом, Симеон је преминуо, а данас се сматра заштитником деце, па православни верници данас обично моле две молитве, једну за мало дете и једну за болесно дете.

Задушнице

Свети мученик Никифор се обележава 22. фебруара, а тог дана су и Задушнице.

Свети свештеномученик Харалампије

Српска православна црква и њени верници 23. фебруара обележавају дан посвећен Светом свештеномученику Харалампију, једном од највећих мученика у историји хришћанства, познат у народу и као "господар свих болести".
 

Преподобни Симеон Мироточиви

У среду 26. фебруара, обележава се Симеон Мироточиви, а реч је о једном од највећих српских владара - Стефану Немањи.

Немања је преминуо у дубокој старости, у манастиру Хиландар 13. фебруара 1199. или 1200. године. Према хришћанском предању, у тренутку његове смрти просторију је обасјала светлост. Следеће године га је Светогорски сабор канонизовао као светог Симеона Мироточивог, јер су његове мошти точиле миро. Његов син Сава је 1208. године пренео његове посмртне остатке у Србију, да би над њима измирио своју старију браћу Првовенчаног и Вукана који су се борили око власти. Његове мошти су тада положене у његову задужбину Студеницу, поред оца, у којој се и данас налазе десно од олтара у саркофагу.

У међувремену померане су његове мошти неколико пута: из Студенице у Жичу, па назад у Студеницу, затим одатле у Сопоћане - где су почивале 152 године. У земљи су биле укопане 211 година. Године 1686. су пренете у Црну Гору, а затим враћене у Студеницу 1701. године. Последњи пут су (још само годину дана) светитељеве мошти избивале - биле склоњене 1790-1791. године у Банат, у манастир Војловицу.

Српска православна црква га прославља 26. фебруара по грегоријанском, односно 13. фебруара по јулијанском календару.

Ћириловдан

Српска православна црква и њени верници 27. фебруара славе Светог Кирила Словенског, празник који се зове још и Ћириловдан. Данас је помен и на преподобног Авксентија.
 

Извор:
Информер
Пише:
Пошаљите коментар
ОВОГ СВЕЦА СЕ И САМ ЂАВО ПРИБОЈАВА Сутра је ВЕЛИКИ ПРАЗНИК, а ево који ОБИЧАЈ треба обавезно да се испоштује
спц

ОВОГ СВЕЦА СЕ И САМ ЂАВО ПРИБОЈАВА Сутра је ВЕЛИКИ ПРАЗНИК, а ево који ОБИЧАЈ треба обавезно да се испоштује

30.01.2025. 20:41 20:46