Даница Грујичић најавила: ТЕСТИРАЊЕ РУСКЕ ВАКЦИНЕ ПРОТИВ РАКА ПОЧИЊЕ У СРБИЈИ ОД ЈАНУАРА
Како је саопштено из Русије, вакцина против рака развијена је у сарадњи неколико истраживачких центара, а биће доступна људима почетком 2025. године, што је потврдила и докторка Даница Грујичић.
Гошћа ТВ Прве Даница Грујичић, специјалиста неурохирургије и бивша министарка здравља, објаснила је како је направљена ова вакцина и на шта ће тачно да делује.
Русија је развила сопствену мРНА вакцину против рака, која ће се бесплатно дистрибуирати пацијентима. Вакцина је развијена у сарадњи са неколико истраживачких центара. Планирано је да се пусти у општи промет почетком 2025. године.
"То је вакцина која се развија за солидне туморе. Развијају заједно Институт радиологије ЦИБА и наш Институт за радиологију и онкологију. Наша научница Татјана Станојковић дуго година сарађује са њима на тим експерименталним пројектима, тако да можемо рећи да су то наши пријатељи и сарадници", рекла је др Грујичић.
Вакцина се зове "ентеромикс", и заправо је реч о вирусима који треба да активирају имуни систем према одређеним малигним ћелијама. Како докторка наводи не само да униште малигне ћелије, већ и да спречи метастазе и рецидива.
Оно што је нагласила као јако важно јесте да ми имамо добру сарадњу са руским научницима.
"Изузетно су расположени према Србији и према нашим колегама. Од јануара ће почети тестирање руске вакцине против канцера", казала је она.
"Ако се заиста испостави да је вакцина ефикасна, зашто да наши људи не користе то. Ми заиста имамо одличне лекаре који се труде да тим пацијентима заиста помогну", истакла је Грујичић.
Нуклеарна медицина код њих је у таквом развоју да можемо само да их копирамо, истакла је бивша министарка.
"Она се користи за дијагностику, рецимо аутоимуних болести", објаснила је Грујичић.
Додала је и да се не ради о системским малигнитетима, јер они имају другачији начин лечења.
За крај је нагласила и да су добра исхрана, физичка активност предуслов за здрав живот.
"Људи данас раде и два посла, немају времена ни за себе. нити за децу. Зато су важни превентивни прегледи. Сви морамо мислити о свом здрављу, мада није довољно ни једном годишње имати превентивне прегледе", истакла је бивша министарка.
Подсетимо, раније је директор Националног истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију Гамалеја Александар Гинтсбург рекао за TASS да су претклиничка испитивања вакцине показала да сузбија развој тумора и потенцијалне метастазе.
Подсећамо, научници са Универзитета у Оксфорду развијају прву вакцину која би могла да помогне у превенцији рака дебелог црева код хиљада младих Британаца.
Вакцина коју су дизајнирали истраживачи са Универзитета у Оксфорду има за циљ да ојача имуни систем и "лови и уништи" абнормалне ћелије, које ће се једног дана развити у рак.
Намењена је пре свега пацијентима с раком црева узрокованим генетском мутацијом познатом као Линчов синдром, где је ризик од болести увећан за чак 80 одсто.