BRIGOM O STARIMA DO KROVA NAD GLAVOM Oglasi za doživotno izdržavanje preplavili Srbiju EVO ŠTA SVE NUDE U ZAMENU ZA STAN
Veliki broj građana nema rešeno stambeno pitanje.
Najugroženiji su mladi bračni parovi, koji krov nad glavom stiču nasledstvom ili kupovinom nekretnine uglavnom na kredit. Ono što je postalo popularno je doživotno izdržavanje u zamenu za nekretninu.
Neretko se nađu i oglasi u kojima ljudi sami nude doživotnu brigu i negu u potrazi za kućom ili zemljištem. Ipak, stručnjaci savetuju opreznost kod sklapanja takvih ugovora.
- Rizičnost je ovde opšta i za onoga ko je vlasnik nekretnine i za onoga ko je potencijalni kupac, kao i sa strane ugovora sa mnogo stavki, ko će to da kontroliše, da li je to izdržavanje adekvatno u odnosu na potrebe, na dogovoreno - objašnjava Milić Đoković, procenitelj nekretnina.
Zakon o nasleđivanju jasno je definisao takav vid sticanja imovine. Pod izdržavanjem se podrazumeva obezbeđivanje stanovanja, hrane, odeće, kao i odgovarajuće nege u bolesti i starosti. Ako je ugovorom definisano, tu se mogu računati i troškovi lečenja. Takav vid sticanja imovine na sudu svakako može da se ospori.
Oglasi za doživotno izdržavanje u zamenu za nekretninu preplavili Srbiju, a mladi se masovno odazivaju! Da li je u pitanju legalno sticanje imovine?
Ono što predlažem je da u slučaju određenog broja godina, na primer, preko 70 godina ili ako je zdravstveno stanje primaoca izdržavanja ozbiljno narušeno, da se pribavi mišljenje lekara, odnosno neuropsihijatra koji će reći da je ta osoba sposobna za zaključenje ovakvog ugovora o kojem pričamo.
Ipak, to ne predstavlja stoprocentnu zaštitu, ali ono što je obavezno kod takvih vrsta ugovora je overa kod javnog beležnika, u suprotnom ugovor je ništavan.
(Espreso.co.rs)