Земљотрес на западу Кине: 100 мртвих, на хиљаде повређених
ПЕКИНГ, БЕОГРАД: Земљотрес јачине 6,6 степени по Рихтеровој скали погодио је западни део Кине, саопштио је Амерички геолошки завод, а страхује се да је погинуло око стотину људи, док је на хиљаде повређено, јавља АФП.
На основу првих процена, кинеска Национална комисија за ванредне ситуације саопштила је да је у земљотресу у забаченом региону у провинцији Сечуан оштећено око 130.000 кућа, преноси француска агенција.
Званична кинеска новинска агенција Синхуа јавила је да је пет особа смртно страдало, док је 60 људи повређено, међу којима је 30 њих у критичном стању, али кинеска Национална комисија процењује да је чак око сто људи погинуло, на основу пописа становништва из 2010. у том планинском, оскудно насељеном крају.
Епицентар земљотреса је био 200 километара северозападно од Гуангјуана, у Сечуану, и догодио се на дубини од 32 километра, пренео је Ројтерс.
Председник Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешћа председнику Народне Републике Кине Си Ђинпингу поводом настрадалих у земљотресу.
Са тугом смо примили вест о настрадалима и повређенима у земљотресу који је погодио Вашу земљу, као и о великој материјалној штети коју је причинио.
Становницима кинеске провинције Сечуан, у овим тешким тренуцима, упућујем речи охрабрења и подршку да се изборе са последицама трагичног догађаја, навео је Вучић у телеграму, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника.
Србија је можда мала земља, али је велики пријатељ Кине и, ако можемо да помогнемо у отклањању последица земљотреса, спремни смо да ту помоћ пружимо.
У име грађана Републике Србије и своје име, породицама настрадалих, кинеском народу и руководству изражавам искрено саучешће, а повређенима желим брз опоравак, наводи се у телеграму саучешћа председника Вучића.
Синхуа извештава да је услед земљотреса дошло до оштећења на појединим објектима и да су власти организовале млађе људе да помогну у еваукацији мањег броја становника у округу Ђиужаигоу.
Више од 600 ватрогасаца и војника распоређено је у погођеној области, преноси лист ”Pipl's дејли”.
Власница тамошњег ресторана Танг Сешенг побегла је из свог објекта након што је осетила да јој тло испод ногу подрхтава.
Била сам у Ђиужаигоуу и када се тамо 2008. године догодио последњи велики земљотрес, па сам знала шта је то. Овог пута се осетило чак и јаче, рекла је она у телефонској изјави француској агенцији.
Како је навела, људи су изашли из кућа и сели на велики трг у центру места, далеко од високих зграда, бојећи се да се врате унутра из страха да се зидови не обруше.
Многи су, каже, седели и у аутомобилима, верујући да је тамо безбедније.
Људи нису смели да се врате по новац нити одећу, сви смо само истрчали напоље, каже ова мештанка.
Друштво Црвеног крста Кине саопштило је да је распоредило стручњаке за ванредне ситуације и волонтере ради пружања помоћи угроженом становништву.
Земљотрес се догодио током ноћи, комуникационе линије и струја су у прекиду, а људи су свакако у шоку и страху, рекла је Гвендлин Панг, портпаролка Међународног савеза Црвеног крста и Црвеног полумесеца у Кини.
Према њеним речима, требаће времена да се утврде тачне размере штете и број жртава.
Земљотрес се догодио око 21:20 сати по локалном времену, односно око 13:20 по гриничком времену, недалеко од места на којем је снажан земљотрес од 8.0 степени по Рихтеровој скали 2008. погодио исто подручје, при чему је 87.000 људи нестало или погинуло.
Погођени регион - округ Ђиужаигоу - један је од најпознатијих националних паркова у Кини, познат по језерима, а уписан је и у Унескову листу светске баштине.
Више од 38.000 људи посетило је то туристичко место, наводи Синхуа.
Кину често погађају земљотреси, поготову њене планинске западне и југозападне области.
Раније данас, у клизишту услед облиних киша погинуло је најмање 24 људи у другом, такође планинском региону Сечуана, на југу Ченгдуа, напомиње француска агенција.