Загреб добија амбасаду Каталоније
ЗАГРЕБ: Влада Каталоније отвориће ускоро у Хрватској своје представништво, која ће покривати земље југоисточне Европе, пише загребачки “Глобус”.
Како наводе, ту информацију им је потврдила “високопозиционирана особа регионалне владе у Барселони”.
Тиме се политичка борба између Каталоније и Шпаније шири и на ове просторе, само два месеца пре најављеног референдума о независности, навео је Јутарњи.
“У Хрватској сигурно отварамо своје представништво као што смо урадили и у другим деловима Европе“, каже извор у влади која је за 1. октобар најавила референдум о отцепљењу од Шпаније.
У Барселони то представништво службено називају ”делегација“, иако га сматрају амбасадом регије са 7,5 милиона становника.
“Каталонци ће тако из Загреба настојати да остваре политичке и економске интересе у Словенији, БиХ, Србији, Црној Гори, Македонији, Косову, Албанији, а могуће и у Бугарској и Румунији”, пише “Глобус”.
Међутим, први циљ је свакако придобијање међународне подршке за референдум који Влада у Мадриду и шпански Уставни суд сматрају незаконитим.
“Постоје стратешки критеријуми због којих смо одабрали Хрватску“, каже извор “Глобуса”, али није желео да их наведе пре службеног отварање канцеларија.
Тренутно није познато ко ће водити канцеларију Каталоније у Загребу и колико ће људи бити запослено, али је познато да ће бити отворена у августу или почетком септембра.
Постоји могућност да буде отворен и 11. септембра на национални Дан Каталоније, наводи “Глобус”, преноси Јутарњи.
Такве делегације Каталонија већ има у 11 земаља у свету, увек се налазе у главним градовима, а у Европи им је још једино преостао југоисточни део.
Делегације су прво отворене у Бриселу, Берлину, Лондону, Паризу, Италији и Аустрији, потом у Лисабону и Копенхагену, из кога се покривају нордијске земље, у Женеви и Варшави, одакле се покривају балтичке земље.
Свим тим “амбасада“ управља Канцеларија за институционалне и спољне послове те односе и транспарентност. Тај канцеларија, део каталонске владе, заправо је „каталонско министарство иностраних послова“.
На челу те канцеларије је 46-годишњи Раул Ромева, којег сматрају "министром спољних послова Каталоније".
Хрватско министарство иностраних послова није одговорило хоће ли њихов представник присуствовати отварању у Загребу, нити да ли су у контакту с владом Каталоније.
Шпанска делегација у Загребу такође није одговорила на то питање, навео је Јутарњи.