Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Врх леденог таласа: Регион окован снегом, ледом и јаким ветром

27.02.2018. 10:11 12:13
Пише:
Фото: Tanjug

ЗАГРЕБ, САРАЈЕВО, ПОДГОРИЦА, СКОПЉЕ: Арктичка зима с температурама у минусу и јаким олујним ветровима, оковала је земље региона, саобраћај је отежан на свим путним правцима, понегде у прекиду, а снега и минуса има и на хрватском и црногорском приморју. Аеродром у Подгорици је поново отворен за саобраћај, али је више летова отказано.

У Хрватској су само две метеоролошке станице забележиле температуре ваздуха изнад нуле, док је у већини градова температуре пала испод минус 10.

Сматра се да је ово најхладнија зима у овом веку.

Далмација је одсечена, а људи се, према извештајима хрватских медија, за храну боре с вуковима. За подручје Велебитског канала издато је црвено упозорење, па се грађани позивају да ако могу не крећу на пут.

Хрватски метеоролози тврде да је ово врх леденог таласа и да ће током наредна три дана температуре бити и испод минус 20 степени, али је ће осећај хладноће бити већи због јаког ветра.

ДХМЗ је издао посебно упозорење, за петак када је могућа ледена киша: “Чека нас нешто изузетно опасно”, поручили су хрватски метеоролози.

Температура у плусу у Хрватској измерена је само на Превлаци 2,8 степена и Палагружи 0 степени. Метеоролози су и за данас издали упозорење на опасне хладне таласе. 

За сутра је на снази упозорење највишег степена за Ријеку и Сплит, док је у четвртак на снази упозорење највишег степена за чак шест градова: Загреб, Карловац, Госпић, Книн, Ријеку и Сплит.

И даље није проходно за камионе према мору и у супротном првцу.

Слично време је и у БиХ, где висина новог снежног покривача износи од 1 до 10 центиметара на северопаду и од пет до 15 центиметара у централним деловима земље.

Температуре у у већем делу БиХ у минусу, само понегде до пет степени Целзијуса.

Нове снежне падавине и веома ниска температура током ноћи додатно су отежали и успорили одвијање саобраћаја на путевима у Републици Српској, а за све категорије возила непроходни су правци Мркоњић Град-Гламоч преко превоја Млиништа и Ново Село-Шипово, као и регионални пут Улог- Кланци преко превоја Морине.

И на осталим путевима у вишим пределима и преко планинским превоја саобраћа се отежано, саопштено је из Ауто-мото савеза Републике Српске.

Због угаженог снега и леда на коловозу отежано је саобраћање на већини путних праваца и у Федерацији БиХ, посебно у планинским пределима, а додатне потешкоће на путевима на подручју Бихаћа, Босанског Петровца и Кључа узрокује јак ветар који ствара снежне наносе.

Штаб Зимске службе ФБиХ прогласио је зимске услове вожње, па у складу с тим долази до забране саобраћаја прикључним возилима на планинским превојима где је коловоз под снегом, до стварања услова за безбедно саобраћање.

На граничним прелазима у БиХ задржавања нису дужа од 30 минута.

На граничном прелазу Изачић, због зимских услова за вожњу у Хрватској, обустављен је саобраћај.

Дежурни метеоролог Вучина Поповић саопштио је Телевизији Црне Горе да јутрос у тој земљи пада слаб снег, те да је на северу дошло и до разведравања.

У Подгорици је јутрос у седам сати било минус два степена, а најхладније је било на Жабљаку -17 степени.

Снега има у већем делу земље, једино га нема на подручју Боке, а висина снега износи у Подгорици, Никшићу, Пљевљима и Бару око пет центиметара, у Улцињу је 12 центиметара, на Цетињу 25, Колашину 30, а на Жабљаку чак 113 центиметара, рекао је Поповић.

Ништа боља ситуација није ни у Македонији, али су магистрални путеви у тој земљи проходни, па је укинута забрана кретања за теретна возила.

Снег је отежао саобраћај и на подручју готово читавог континенталног дела Албаније, а снег је пао и у Тирани.

Пише:
Пошаљите коментар
Залеђен и регион; температуре и до -21

Залеђен и регион; температуре и до -21

26.02.2018. 12:15 12:27