Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ГОРИ АМЕРИКА! ТРАМП ТЕСЛИНИМ ИЗУМОМ УЧИНИО НЕЗАМИСЛИВО?! Eво шта је истина!

14.01.2024. 08:40 09:50
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

Доналд Трамп путује кроз време захваљујући изумима Николе Тесле, а његове авантуре описане су у две књиге с краја 19. века, наводи се у једној од најневероватнијих теорија завере која кружи интернетом. Њу је, међу последњима, представио корисник ТикТока б_сауце86 уз коментар: „Ја сам теоретичар завера, али ова је превише луда; одајем им признање за креативност“.

Као и већина невероватних  теорија завера, а ова јесте међу најневероватнијм, заснована је на неколико чињеница које су затим измењене, прилагођене измишљеним причама и тврдњама и промењене.

Шта се тврди у невероватној теорији

- Ово једна од најлуђих теорија завере које сам чуо. Постоји књига са насловом „Изванредно подземно путовање Барона Трампа“, која је написана 1893. Прича је о дечаку по имену Барон који живи у Трамповом замку. И Барону постаје досадан живот у луксузу, па одлучује да крене у авантуру. На тој авантури помагао му је човек по имену Дон, који му је помогао да нађе портал за путовање кроз време у Русији – наводи се у видеу и наставља:

- Онда је исти аутор три године касније написао наставак назван „Последњи председник“. Главна радња књиге је о богатом човеку који живи у Петој авенији у Њујорку и решава да се кандидује за председника. Брзо након тога победи на изборима и током инаугурације за члана кабинета изабере господина Пенса. Након инаугурације, јер нико није мислио да може да победи, избијају нереди, људи започињу побуну и уништавају све око себе. Ту све постаје чудно. Никола Тесла, који је тврдио да је открио начин за путовање кроз време, имао је 80 сандука са својим животним делом када је умро 1943. Човек одговоран за скупљање тих радова био је професор МИТ Џон Трамп, стриц Доналда Трампа. Пазите на ово, када је Џон Трамп умро, постоје гласине да је Теслин рад наследио Доналд Трамп.

- Теорија је да је Доналд Трамп користио временску машину да путује у будућност, где је видео да Хилари Клинтон постаје председница, што је довело до потпуног колапса САД. Због тога се вратио назад кроз време и одлучио да се кандидује за председника како би спасао земљу. Добро, нема више интернета за данас – навео је б_сауце86.

Шта је истина у овој теорији

Већ на први поглед јасно је да је ова теорија толико фантастична да би и сама могла да буде део неког научнофантастичног романа. Међутим, делићи информација на којима је заснована заиста су тачни, само су спојени тако да делују кохерентно и повезано иако то нису.

Примера ради, књига „Изванредно подземно путовање барона Трампа“ заиста постоји. Реч је о делу аутора Ингерсола Локвуда из 1893. Међутим, већ у опису главног јунака је направљена грешка. Он се не зове Барон Трамп, како тврде теоретичари завере повлачећи паралелу са најмлађим сином бившег америчког председника, већ се зове Вилхелм Хајнрик Себастијан фон Трамп, а зову га мали барон Трамп јер је мали барон титула наследна титула у његовој породици, за коју се наводи да је француског порекла и да јој је презиме некад било Де ла Тромпе.

Такође, тачна је информација да живи у Трамповом замку, чије име су многи упоредили са Трамповим торњем у Њујорку, али то је све где било какве сличности постоје.

Други део тврдње – да му човек по имену Дон (како зову Доналда Трампа) помаже да нађе портал за путовање кроз време у Русији – нетачан је. У овом делу уопште не постоји портал за путовање кроз време, већ портал за путовање у подземни свет. А да га пронађе не помаже му „човек по имену Дон“ већ за то користи рукопис из 15. века који је написао шпански мислилац и филозоф дон Константино Бартоломео Стрефолофиџегванеријусфум, кога су скраћено звали дон Фум. Дон има значење господин, а не представља лично име.

Теорија, која је већ пала на сличностима између Доналда Трампа и малог барона Трампа, наставља се позивањем на потпуно други роман Ингерсола Локвуда – „1900. или Последњи председник“.

Објављен 1896. овај роман нема никакве везе са авантурама малог барона Трампа, нити се било ко са тим презименом спомиње у њему. То је сатирична прича из алтернативне историје у којој на изборима 1896. побеђује аутсајдер демократа Вилијам Џенингс Брајан, левичарски популиста (стварна личност и политичар који је, иначе, изгубио и на тим изборима 1896. и на гласању 1900. од републиканца Вилијама Мекинлија), па избијају нереди које организују његове присталице „анархисти и социјалисти“, а различите одлуке доводе до распада државе. Све се завршава експлозијом Капитола у поноћ 1900. и нестанком „Вашингтонове републике“.

Иако наводе да је књига „о богатом човеку који живи у Петој авенији у Њујорку“, у књизи се не ради ни о једном човеку, већ о изборима у којима се сукобљавају стварни амерички политичари из тог доба.

Једине две ситнице у књизи због којих је повезују са Доналдом Трампом су спомињање хотела у Петој авенији, где се између осталих налази и Трампова кула али и многи други хотели, и то што се министар пољопривреде зове Лафајет Лаф Пенс и дели презиме са бившим потпредседником САД Мајком Пенсом. Реч је о америчком конгресмену из Колорада, левичарском популисти, а не о измишљеној личности, па и та веза нема баш неку тежину.

Повезаност са Николом Теслом

Никола Тесла се често помиње у вези са путовањем кроз време. Иако јесте спомињао да верује да је одлазак у прошлост и будућност могућ, није познато да је српски научник и проналазач икада успео да направи било шта налик уређају за путовање кроз време. Посебно је занимљиво да се по друштвеним мрежама често спомиње тврдња да је Тесла учествовао у такозваном „Филаделфијском експерименту“ – којим је, наводно, 28. октобра 1943. амерички ратни брод „Елдриџ“ послат на путовање кроз време. Међутим, та тврдња пада у воду већ најосновнијом логиком – Никола Тесла је преминуо 7. јануара 1943, па самим тим није могао ни да учествује у експерименту. Наравно, има и оних теоретичара који то знају, па су променили наратив и тврде, такође без икаквог доказа, да је Тесла убијен јер је схватио да би тај експеримент пошао по злу, па је тражио да се од њега одустане.

Осим тога, добро је познато да никакав траг о „Филаделфијском експерименту“ или, како тврде теоретичари Пројекту „Дуга“ Канцеларије за поморска истраживања (ОНР), не постоји и да је реч о превари коју је 1955. смислио Карл Ален, уфолог, а која је наставила да се шири и мења облик и годинама касније. У раним верзијама теорије ратни брод је наводно постао невидљив, у каснијим верзијама је телепортован у Норфолк, а тек последњих година је додато у причу и путовање кроз време, повремено са укључивањем Алберта Ајнштајна или Николе Тесле.

Међутим, документа показују да „Елдриџ“ 1943. ниједном није пристао у Филаделфију, а Канцеларија за поморска истраживања (која и сама још 1986. објавила информације о томе) основана је 1. августа 1946, скоро три године након наводног експеримента који је водила.

- ОНР није никад експериментисала са нестајањем, ни у 1943. ни у било које друго време (ОНР је основана 1946). У складу са тренутним научним знањем, научници ОНР не верују да би такви експерименти били могући осим у свету научне фантастике – навела је Канцеларија у писму из 1986.

Трампов стриц и веза са Теслом

Тврдња о повезаности Николе Тесле и Џона Трампа има утемељење у стварности. Овај амерички инжењер, проналазач и физичар, као и вишедеценијски професор престижног Института технологије Масачусетса (МИТ) заиста је био задужен да прегледа (а не сакупи, како се тврди у теорији) заоставштину српског научника неколико дана након Теслине смрти. Својевремено је у једном документарцу рекао да је задатак да трага за било каквим доказом постојања тајног оружја, које су тадашњи медији називали „зрак смрти“, а због којег је била забринута влада САД.

У писму написаном 30. јануара 1943. Трамп је поручио да је „прегледао заоставштину покојног др Николе Тесле како би утврдио могућу корист за ову земљу у рату и могућу опасност ако падне у погрешне руке“.

- Као резултат мог прегледа, моје мишљење је да међу документима и стварима др Тесле не постоје научне белешке, описи или методе које би имале значајну вредност за ову земљу или које би представљале опасност у рукама непријатељима. Због тога не видим ни технички, ни војни разлог зашто би ова заоставштина била задржана. Нешто писаног материјала др Тесле, који покрива типичне и потпуне идеје из његових позних година, издвојено је и наведено у додатном документу. Није дискредитовање овог уваженог инжењера и научника, чији су значајни доприноси знањима о електрици направљени почетком века, рећи да су његове мисли и радови у последњих 15 година углавном спекулативног, филозофског и донекле промотивног карактера – често повезани са бежичним преносом енергије – али нису изнели свеже и радне принципе и методе за реализацију тих резултата – написао је Џон Трамп у писму.

Сам документ јасно показује да Теслина заоставштина није била у Трамповом власништву, већ ју је он само прегледао, па није ни могао да је остави у наследство свом братанцу. Међутим, Теслин сестрић Сава Косановић ту заоставштину је покупио и након неколико година пребацио у Београд, где је основан Музеј Николе Тесле у којем се она и чува.

(Informеr.rs)

Пише:
Пошаљите коментар