Услед економске кризе у Грчкој 355.000 становника мање
АТИНА: Укупан број становника Грчке пао је за 355.000 од 2008. до 2017. године, изјавио је професор са Универзитета Тесалија Гиоргос Рахиотис, приписујући пад стопе наталитата економској кризи, преноси АНА-МПА.
Говорећи о „Аспектима демографских проблема у Грчкој“, професор Рахиотис је рекао да би тренутно решење било да се млади, високо специјализовани научници врате у Грчкој, а држава да уведе иницијативе за подршку мајчинства и рађања без обзира на број деце.
Посебно је хитно, како је он рекао, поновно успоставити демографску равнотежу у осетљивим деловима земље, као што су Источна Македонија, Тракија, острва Северног Егеја, где се однос наталитета и морталитета претвара у питање националне безбедности.
Иако је пад наталитета феномен у целој Европи, а у Грчкој је овај тренд започео још 70-тих и 80-тих година прошлог века, број становника је наставио да раста због прилива миграната и наталитета који је у одређеним тренуцима надмашио стопу морталитета.
„Међутим, економска криза и укључивање Грчке у механизме меморандума за зајмове пореметили су равнотежу“, истакао је професор Рахиотис, те навео да је „Грчка доживале огромну економску и социјалну катастрофу, без преседана у годинама после Другог светског рата, а као последица тога наталитет је нагло пао“.
Поред тога, рекао је он, „од 2015. до 2017. године, смртност је премашила број рођених, док је у 2017. број новорођених пао на испод 90.000 на годишњој основи“.
„Хиљаде Грка продуктивног доба и високог образовања напустило је земљу. Држва треба више да помогне породицама, укључујући и поновно увођење смањених пореза за породице са више деце и обезбедити пензије мајкама са много деце“, закључио је професор.